«وعده صادق» تابوی ذهنی شکست‌ناپذیری اسرائیل را بر هم زد

حجت‌الاسلام والمسلمین سعید صلح‌میرزایی، عضو مجلس خبرگان رهبری در یک برنامه اینترنتی به بررسی ابعاد و پیامدهای سیاسی پاسخ بازدارنده ایران یعنی عملیات وعده صادق پرداخت و گفت: در طول تاریخ همیشه یک موازنه قدرت بین جبهه حق و باطل وجود داشته و هرگاه این موازنه به جایی برسد که پاسخ ندادن جبهه حق موجب جری شدن جبهه باطل و پا گذاشتن آن به جاهای فراتر از خطوط قرمز شود، آن‌گاه لازم است که جبهه حق حتماً پاسخ و اقدام مقتضی را انجام دهد.

تنبیه و پاسخ به رژیم صهیونیستی امری طبیعی بود

صلح‌میرزایی با اشاره به اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی در داخل مرزهای جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: این رژیم به دلیل قدرت بازدارندگی ایران اسلامی تاکنون در مورد هجمه به داخل مرزهای ما مراعات می‌کرد و فقط به اقدامات پراکنده، خرابکارانه و تروریستی اکتفا می‌نمود اما این کاری که در ۲۱ ماه مبارک رمضان انجام داد و حمله‌ای که به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق کرد، مورد اعتراض و محکومیت از سوی کشورهایی که به دنبال رعایت انصاف هستند نیز قرار گرفت و یک اقدام جدی بود.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای دنیا این حمله وقیحانه را محکوم کردند و فقط چند کشور همچون آمریکا، فرانسه و انگلستان که هدایت آن‌ها به دست صهیونیست هاست از محکوم نمودن این جنایت خودداری کردند. طی این اقدام به نقطه‌ای حمله شد که به مثابه خاک کشور ما محسوب می‌شود؛ «کامرون وزیر امور خارجه انگلستان در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید اگر کسی به کنسولگری ما در کشوری دیگر حمله می‌کرد چه کار می‌کردید، گفت: با قدرت به آن جواب می‌دادیم». سپس آن خبرنگار گفت که ایران هم همین کار را انجام داده است. همه کسانی که صلح و جنگ را می‌شناسند حق را به ایران دادند.

منتخب مردم تهران در ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری شخصیت شهید زاهدی را در سطح فرماندهی نیرویی از نیروهای سپاه برشمرد و بیان کرد: ایشان از فرماندهان ارشد نیروهای نظامی ما و در زمانی فرمانده نیروی زمینی سپاه بوده و این مسئولیت اخیر را کاملاً متواضعانه پذیرفته بودند. این شهید بزرگوار را شبکه‌ای از نیروهای مقاومت می‌شناختند و اگر قرار بود ایشان جایگاه‌های مرسوم نظامی خود را لحاظ می‌کرد، لازم بود فردی از نیروهای شهید زاهدی این مسئولیت را قبول کند. پس این جسارت نسبت به شخص ایشان و نسبت به آن مکان در حدی نبود که جمهوری اسلامی ایران بخواهد یک پاسخ مخفی و غیراعلانی را در قبال آن داشته باشد.

وی تنبیه رژیم صهیونیستی را امری طبیعی دانست و گفت: دلیل این موضوع هم حمله این رژیم به خاک ما و به افسران ارشد ما بود. البته که در چهارچوب قوانین بین‌المللی یکی از رسالت‌های شهید زاهدی هدایت و مشاوره نظامی دادن به مجموعه نیروهای مقاومت به عنوان هم‌پیمانان جمهوری اسلامی ایران بود. در واقع ایشان ید شهید سلیمانی و سردار قاآنی در منطقه بودند. این نشان می‌دهد که در واقع ما در وسط میدان مقابله با اسرائیل هستیم، اما این موضوع به صورت غیرمستقیم انجام می‌شود.

«وعده صادق» تابوی ذهنی شکست‌ناپذیری اسرائیل را بر هم زد

چرایی تأخیر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به رژیم صهیونیستی 

صلح میرزایی با اشاره به علت تأخیر در پاسخ دهی ایران به اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی نسبت به مستشاران جمهوری اسلامی ایران در دمشق، افزود: در این زمینه گمانه زنی‌های زیادی مطرح شد. مثلاً برخی گفتند که شاید جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد مجدداً مکان‌های تجمع تروریست‌ها در اربیل عراق را مورد حمله موشکی قرار دهد و حدس و گمان‌های این چنینی دیگر نیز مطرح بود.

وی در ادامه یادآور شد: در همان روزهای ابتدایی شورای عالی امنیت ملی جلسه تشکیل داد و انتقام این جسارت رژیم صهیونیستی به تصویب رسید. اما این کار صرفاً یک کار نظامی نبود که فرماندهان نظامی بنشینند و کار را انجام دهند، در این مسئله باید هم در میدان و هم دیپلماسی پیگیری‌ها صورت می‌گرفت.

منتخب مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از کارهای بسیار خوبی که انجام شد به نحوی می‌توان گفت جهاد تبیینی بود که توسط مجموعه دیپلماسی کشور ما انجام شد. این بخش کارهای زیادی در محافل مختلف بین‌المللی صورت داد. در نتیجه این امر بود که آمریکا هیچ مداخله‌ای نکرد و به نحوی عدم دخالت کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به هشدارهای دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران برمی‌گردد.

وی با اشاره به طرح‌های مختلف در مورد چگونگی پاسخ جمهوری اسلامی به جنایت رژیم صهیونیستی، ادامه داد: در کنار این کارهای دیپلماتیک گزینه‌های متعددی در رابطه با چگونگی حمله انتقام جویانه جمهوری اسلامی ایران مطرح بود و این امر به هماهنگی کامل نیروهای جبهه مقاومت نیاز داشت.

صلح‌میرزایی گفت: تا اولین دسته پهپادها به سرزمین‌های اشغالی رسید چند ساعت طول کشید و این امر نیازمند هماهنگی بین نیروهای مقاومت می‌شد. مردم ما هم می‌بایست آمادگی لازم برای این واکنش را پیدا می‌کردند. سطح عملیات نیز باید به گونه‌ای طراحی می‌شد که هم جنگ منطقه‌ای را به دنبال نداشته و هم در عین حال سیلی محکمی به صورت رژیم صهیونیستی باشد.

وی با بیان اینکه تأخیر در پاسخ‌دهی جمهوری اسلامی به رژیم صهیونیستی سبب ایجاد آمادگی ذهنی مردم ایران برای به وقوع پیوستن این حمله بود، اظهار کرد: این موضوع از سوی دیگر موجب سایه افکندن ترس بر اذهان صهیونیست‌ها نیز شده بود و همین امر موجب تزلزل در مواضع سیاستمداران اسرائیلی و افزایش تنش‌های داخلی در میان آن‌ها شد.

انجام عملیات پوششی برای رسیدن موشک‌های اصلی به اهداف تعیین شده

نویسنده کتاب «فلسطین» ادامه داد: در عصر حاضر که عصر ارتباطات خوانده می‌شود، دیگر به مانند دوران گذشته نمی‌توان برخی از اتفاقات اینچنینی را پنهان کرد، عملاً شاید پنهان کردن این موضوع امکان نداشت. اینکه با این وضعیت که معلوم است چه اتفاقی می‌خواهد به وقوع بپیوندد بعضی‌ها گفتند که خیلی از این پهپادها را رهگیری کرده‌اند. واضح بود که دو عملیات پوششی برای حرکت موشک‌های اصلی انجام شود تا پهپادها بتوانند سامانه‌های دفاعی طرف مقابل را درگیر کنند. این درگیری موجب درگیر شدن و مصرف گلوله‌های سامانه‌های دفاعی و داغ شدن آن‌ها بود.

وی با برشمردن ابعادی دیگری از حمله وعده صادق اظهار کرد: اکثر موشک‌های اصلی پرتاب شده در این حمله به دلیل درگیر شدن سامانه‌های پدافندی رژیم صهیونیستی و حامیان او به اهداف برخورد کردند.

صلح میرزایی بیان کرد: به ذهن می‌آید که هدف عملیات وعده صادق و قصد جمهوری اسلامی ایران از این حرکت، شکستن ذهنیت شکل گرفته در مورد شکست ناپذیری و غیرقابل حمله بودن اسرائیل توسط یک دولت بود. همان طور که همه می‌دانند از سال ۱۹۶۷ که جنگ شش روزه اتفاق افتاد هیچ دولتی به صورت مستقیم با اسرائیل درگیر نشده بود؛ حتی دولت سوریه با اینکه بارها از سوی اسرائیل مورد موشک باران واقع شده است، اما باز هم به اسرائیل حمله نکرده بود. مجموعه‌های مقاومت نیز به صورت مجموعه‌های خودجوش عملیات می‌کردند و عنوان دولت را نداشتند. این کار باید انجام می‌گرفت و این تابو به صورت علنی شکسته می‌شد.

وی افزود: همه تصورشان این بود که تمام این موشک‌ها مورد رهگیری قرار می‌گیرند. اما دیده شد جمهوری اسلامی مراکزی را مورد حمله قرار داد که افراد غیرنظامی در آن‌ها نبوده و یکی از آن‌ها همان پایگاه هوایی بود که هواپیماهای مهاجم به کنسولگری ایران در دمشق از آن جا بلند شده بودند.

سانسور خبری خسارات وارده بر رژیم صهیونیستی

منتخب مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نوع پوشش خبری عملیات وعده صادق از سوی رژیم صهیونیستی گفت: نوع پوشش خبری این اتفاق از طرف صهیونیست‌ها به گونه‌ای بود که تلاش کردند تا ابعاد خسارات وارده را مورد سانسور قرار دهند. در یکی از اقداماتی که در این راستا انجام گرفته است گودال‌هایی را کنده‌اند و به عنوان محل اصابت موشک‌ها معرفی کرده‌اند و این در حالی است که در یک قدمی آن گودال خاک برداشته شده هم به صورت تل انبار وجود دارد. همین مورد به یکی از سوژه‌های طنز فضای مجازی تبدیل شده است.

وی دقت موشک‌های جمهوری اسلامی ایران را بسیار بالا دانست و گفت: شهید والامقام لطفی نیاسر نقل کرده بودند که یک زمانی نزد برادرشان آمده، در حالی که بسیار ناراحت بودند. از ایشان که پرسیده می‌شود چرا ناراحت هستید، در پاسخ گفته بودند: ما خدمت مقام معظم رهبری بحث‌های موشکی را عرضه کردیم، ایشان از ما پرسیدند دقت موشک‌ها در چه سطحی است؟ ما گفتیم که چند متر اختلاف دارد. مقام معظم رهبری فرمودند که این گونه نیست، موشک‌های جمهوری اسلامی می‌بایست حتماً نقطه زن باشند و بی گناهان نباید مورد صدمه قرار بگیرند. برادر شهید لطفی نیاسر می‌گوید مدتی بعد شهید را دیدم که بسیار خوشحال است، علت آن را جویا شدم. او گفت: «ما بالاخره توانستیم رضایت مقام معظم رهبری را به دست بیاوریم.»

خوشحالی همه طیف‌های سیاسی در عملیات وعده صادق 

صلح‌میرزایی در پرداخت به تحلیل‌های مطرح شده حول عملیات وعده صادق، تصریح کرد: در این تحلیل‌ها دیدیم حتی کسانی که در جنگ ترکیبی ۱۴۰۱ به دنبال سیاه نمایی در مورد جمهوری اسلامی ایران بودند، اذعان داشتند که باید قبول کنیم اسرائیل شکست خورد، ابهت خیالی که برایش درست شده بود از بین رفت و جمهوری اسلامی کاملاً مقتدر عمل کرد. در داخل کشور ما هم هیچ اتفاقی نیفتاد و حتی جشن گرفتند. این خونسردی ناشی از اعتمادی است که مردم ما به مجموعه‌های نظامی و امنیتی کشور دارند.

وی در تبیین آثار و ثمرات عملیات وعده صادق، ادامه داد: فاصله ۱۶۰۰ کیلومتری فاصله کمی نیست و گذر از این همه موانع دیپلماتیک، پروازهای مسافری، لایه‌های متعدد پدافندی کار بسیار پیچیده و بزرگی است. این عملیات به بزرگترین حمله پهپادی تاریخ جنگ‌ها لقب گرفت و یک اقدام ترکیبی همراه با جنگ الکترونیکی نیز بود.

نویسنده کتاب «جهاد تبیین» گفت: شب عملیات وعده صادق تنها شب آرام شدن وضعیت در غزه و شاد شدن دل‌های مردم غزه در طول چند ماه اخیر بود. مردم عراق، اردن، الجزایر و بسیاری از مردم سراسر دنیا نیز از این واقعه ابراز شادی و محبت کردند. این اتفاق توانست عمق راهبردی جمهوری اسلامی ایران را افزایش دهد.

وی با تأکید بر اینکه بنا به فرمایش مقام معظم رهبری فلسطین کلید رمزآلود فرج امت اسلامی است، افزود: در روزهای اخیر در برخی تحلیل‌ها گفته شد که شکست نتانیاهو در عملیات وعده صادق موجب سرنگونی دولت او و برکناری اش خواهد بود. همچنین احتمال اینکه زودتر به آتش بس در غزه برسیم، بالا رفته است.

عملیات وعده صادق امنیت کشور را واکسینه کرد

صلح‌میرزایی در پاسخ به اینکه آیا بهتر نبود جمهوری اسلامی ایران این بار هم به صورت نیابتی و غیرمستقیم به رژیم صهیونیستی پاسخ می‌داد، گفت: اولاً میزان و کیفیت سلاح‌هایی که در عملیات وعده صادق استفاده شد، بالاترین کیفیت نبوده و این‌ها سلاح‌های متعلق به چند سال قبل ایران بود. نکته دوم این است که جمهوری اسلامی برای خودش این آمادگی را ایجاد کرده بود که اگر مقابله‌ای از سوی اسرائیل انجام شود، حمله قوی‌تری را عملیاتی کند. اسرائیل هم از همین رو فهمید که اگر اقدامی کند با موشک‌های قوی‌تر و کوبنده‌تری مواجه شود. همین امر موجب وادار شدن رژیم صهیونیستی به تأمل و بازدارندگی از اقدام متقابل آن‌ها شد.

وی یادآور شد: باید دانست که برخی مواقع نوع حمله تعیین کننده پاسخ خودش می‌شود. وقتی حمله‌ای از نوع عملیات وعده صادق انجام می‌گیرد، اگر ما بخواهیم به هر ترتیبی موضع خود را اعلام نکنیم، این امر می‌تواند تبعات سنگینی برای ما داشته باشد. این امر مورد حمایت همه جناح‌های سیاسی ایران نیز واقع شد، زیرا برخی جنگ‌های کوتاه موجب صلح‌های بلندمدتی می‌گردد و این عملیات به نحوی کشور ما را واکسینه کرد و بنا به سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوع عمل مجموعه‌های نظامی ما دچار تحول شده و هرگونه اقدامی علیه کشور در هر نقطه‌ای که آغاز شود، در همان نقطه پاسخ داده می‌شود.