نیروهای مسلح در آمادگی کامل قرار دارند

امیر قادر رحیم ‌زاده فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الأنبیاء(ص)  درباره آمادگی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: در ایران اسلامی تمامی نیروهای مسلح با آمادگی کامل در راستای اجرای فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی آماده به رزم هستند. فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الأنبیاء درباره برنامه‌های پدافند هوایی در سال جدید، گفت: پدافند هوایی در طول سالیان گذشته هر روز در راستای کاهش وابستگی‌ها قدم‌های مؤثری را برداشته است و امسال نیز ادامه همان روند است و در رونمایی‌ها نیز نسبت به این امر مطلع خواهید شد.

 

توانمندی‌های ایران در عرصه پدافند هوایی

قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الأنبیاء(ص) رکن اصلی هماهنگی پدافند هوایی کشور است که با بهره‌گیری از سامانه‌های مختلف پدافندی، پهپادی و جنگ الکترونیک، امنیت آسمان ایران را تأمین می‌کند.سامانه‌هایی همچون باور 373، 15 خرداد، 3 خرداد، تلاش، رعد، طبس، مرصاد 16، مجید و .... جزو سامانه‌های دفاع هوایی و رادارهایی همچون نذیر، فتح 2 ، کیهانی، بشیر، کاوش، علم الهدی و مطلع‌الفجر در سه نوع و ... و سامانه‌های جنگ الکترونیک و همچنین سامانه‌های پهپادی در اختیار قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الأنبیاء است.

نیروهای مسلح در آمادگی کامل قرار دارند

برگزاری رزمایش‌های جدید پدافندی در سال 1403

فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الأنبیاء(ص) با اشاره به آیه شریفه «وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّة...»، تأکید کرد: ما خود را آماده کرده‌ایم و هیچگاه نسبت به وضع موجود نیز رضایت نداشته‌ایم و لذا با قدرت پوزه دشمنان خود را به خاک می‌مالیم تا از اقدامات خود پشیمان شوند.امیر رحیم‌زاده در پایان درباره اینکه در سال جدید رزمایش جدیدی در پدافند هوایی برگزار خواهد شد، گفت: ما برابر سنوات گذشته از ابتدای سال درخصوص برگزاری رزمایش‌ها برنامه‌ریزی کرده و برای سال جدید نیز قطعا رزمایش‌های مشترک در تمامی عرصه‌ها به خصوص بحث حوزه پدافند هوایی خواهیم داشت.

آخرین رزمایش پدافندی مشترک نیروهای مسلح در سال 1402 در دو روز متوالی و در منطقه عمومی آبادان تا چابهار، سواحل خلیج فارس و آب‌های سرزمینی و دریایی عمان، در محدوده‌ای به وسعت ۶۰۰ هزار کیلومتر و از نوار ساحلی تا عمق ۴۰۰ کیلومتری کشور و در مناطق مراقبت هوایی برگزار شد.البته این رزمایش آخرین و تنها نمونه رزمایش‌های نیروهای مسلح ایران در عرصه پدافند نیست بلکه برگزاری رزمایش‌های مختلف در حوزه مشترک و تک نیرویی جزو برنامه‌های معین نیروهای مسلح کشورمان به حساب می‌آید که توسط قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الأنبیا در ستاد کل نیروهای مسلح برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.