ایران تحریم‌ناپذیر است

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز شنبه در افتتاحیه ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (اکسپو 2024) طی سخنانی بیان کرد: این نمایشگاه نشان‌ دهنده این است که ایران تحریم ناپذیر است و هرگز تحریم‌ها در این کشور و با اراده پولادین مردم به نتیجه نرسیده و نخواهد رسید.

رئیسی ادامه داد: هم‌چنین طرح‌های شیطانی منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران هرگز به نتیجه نرسیده و نخواهد رسید.

وی افزود: این نمایشگاه نشان می‌دهد کشور ما با ذخایر مادی، معنوی و نیروی انسانی کارآمد و با اراده و بهره‌مندی از فناوری‌های نوین می‌تواند در عرصه‌های مختلف برای دنیا نوآوری داشته باشد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: آنچه به‌دست جوانان عزیز ما رقم خورده در این نمایشگاه آورده شده و ترجمان این رویداد بزرگ اقتصادی این است که ما توانسته‌ایم و می‌توانیم.

رئیسی بیان کرد: ملت ایران اراده کرده با توکل بر خدا و اتکا به داشته‌های خود، تحریم‌ها را پشت سربگذارد؛ به‌نحوی که سخنگوی کاخ سفید اعلام کند که فشارهای حداکثری مفتضحانه شکست خورده است. این شکست به‌دست مردم و جوانان ما به وقوع پیوسته است. فعالان اقتصادی و کارگران افسرانِ این جبهه برای پیروزی ایرانی اسلامی هستند.

ایران تحریم‌ناپذیر است

وی گفت: این عزیزان کشور را در حوزه‌های اقتصادی، تجاری و فناوری پیشرفت داده‌اند؛ من از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور پیشرفته و فناور یاد می‌کنم. ما برای جلوگیری از خام‌فروشی و صادرات مواد اولیه نیازمند زنجیره کامل تولید هستیم؛ این زنجیره علاوه بر اشتغال و ایجاد ارزش افزوده، می‌تواند تولید را در مراحل مختلف تکمیل کند و این امکان در کشور ما وجود دارد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه تولید در عرصه‌های مختلف نیاز به نقشه‌ی راه دارد، تصریح کرد: گفت‌وگوهای اقتصادی و انعقاد قراردادها در این حاشیه این نمایشگاه که بخشی از توانایی‌های ایران است، از بخش‌های مهم و مورد توجه خواهد بود.

رئیسی عنوان کرد: ما ظرفیت‌های بسیاری داریم و باید این امکانات از قوه به فعلیت برسد و این نیز شدنی است.

وی اضافه کرد: امروز اگرچه غرب می‌کوشد در منطقه‌ی ما به فناوری‌های نوین دسترسی رخ ندهد و می‌خواهد سلطه‌گری‌اش را ادامه دهد، اما به برکت تلاش متخصصان ما بسیاری از دانش‌ها در کشور ما بومی شده و امکان خروج یک دانش حتی با ترور دانشمندان ما امکان‌پذیر نخواهد بود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: جایی که بیشتری فشار دشمن بوده تا ما دسترسی پیدا نکنیم، ما بیشترین موفقیت را داشته‌ایم. به‌عنوان مثال در عرصه هسته‌ای و یا صنایع دفاعی بیشترین فشار را تحمل کرده‌ایم ولی بیشترین پیشرفت را داشته‌ایم. البته ما گفته‌ایم دستیابی به سلاح هسته‌ای در دکترین ما وجود ندارد و این مساله فتوای رهبر ماست؛ نه به‌خاطر حرمت بین‌المللی و آژانس.

رئیسی بیان کرد: استفاده از این فناوری در دستورکار ما بوده و خواهد بود و استفاده‌های بسیاری از این صنایع خواهیم داشت. علیرغم خواست نظام سلطه، توانایی بسیاری در ایران وجود دارد و جهانیان می‌توانند به‌صورت مستقل با ابتکار برای ملت خود و کشورهای دیگر موثر باشند. نظام سلطه نمی‌تواند دولت‌های مستقل و ملت‌های مصمم را از خودکفایی و استقلال بازبدارد.

وی عنوان کرد: قدرت نظامی بسیار مهم است اما قدرت تولید و صادرات کم‌تر از قدرت نظامی نیست. قدرت تولید و اقتصاد در کنار قدرت نظامی، یک کشور را قوی می‌کند. تولیدکنندگان ما امروز در جایگاه تولید قدرت هستند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: این نمایشگاه موجب امیدآفرینی برای جامعه خواهد بود؛ خط ترانزیتی بسیار به‌صرفه، مطمئن و با زمان کوتاه را در اختیار داریم و این زمینه‌ای برای حمل و نقل کالا خواهد بود.

رئیسی گفت: توصیه می‌کنم تجارت با ارزهای ملی دنبال شود. الحمدلله این مساله در جهان مطرح است و در اتحادیه شانگهای، اوراسیا و بریکس موضوع تجارت با ارزهای ملی مطرح می‌شود و باید دنبال شود.

وی یادآور شد: ایران امکان صدور خدمات فنی و مهندسی را دارد و نیروهای متخصص ما می‌توانند کارهای بزرگی را انجام دهند و ما در بیش از 20 کشور جهان، این خدمات را انجام می‌دهیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: افزایش مراکز بازرگانی و هم‌چنین هماهنگی رایزنان بازرگانی اقدام خوبی بوده و باید توانمندی‌های ما به جهانیان معرفی شود. این مراکز بازرگانی می‌توانند این نقش مهم را ایفا کنند.