جنگ، اسرائیل را ورشکسته کرده است

 روزنامه معاریو گزارش داد، رؤسای سابق بخش بودجه وزارت اقتصاد معتقدند که جنگ باعث شده است تا اسرائیل از یک ساختار در حال توسعه به ساختاری منزوی تبدیل شود.

به نوشته این رسانه عبری زبان، نشست کمیته مدیران سابق اداره تدوین بودجه در تل‌آویو برگزار و شماری از مدیران سابق بخش تامین بودجه خزانه اسرائیل در آن شرکت کردند.

یاروم آریاو یکی از این مدیران در این رابطه گفت: ما واقعا باید به این هشدار واقعی توجه نکیم، پروژه صهیونیستی در حال متلاشی شدن است، کابینه در حال دیکته کردن خواسته‌های خود به ما است، اما کابینه توخالی و وزیر دارایی هم فردی متکبر است، نخست وزیر ما را به مسیری پر تلاطم پیش می‌برد که اهداف ساختار حاکم با مسایل شخصی او در تضاد با یکدیگر قرار دارند، شما به شرایط ربوده شدگان توجه کنید به نوع رفتاری که با افراد کوچانده شده از شمال و جنوب نگاه کنید، این البته سوای شرایط (وخیم) اقتصادی است اما قبل از آن ما باید علل به وجود آمدن این شرایط را مورد توجه قرار بدهیم.

این کارشناس صهیونیست در ادامه گفت: ما به دلیل تضاد منافعی که نخست وزیر از یک سال و نیم پیش دچار آن شده است فرصت‌های زیادی را از دست می‌دهیم، جایگاه اعتباری اسرائیل از بین رفته است ما همچون فرد جذامی مطرود شده ایم، تا به حال سابقه نداشته است که چنین فروپاشی بزرگی توسط فردی علیه ما صورت گرفته باشد.

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی، تا به امروز اسرائیل فقط جنگ‌های کوتاه را تجربه کرده است اما این جنگ تاثیرات منفی خطرناکی به همراه خود آورده است که صنایع فن‌آوری‌های هایتک، گردشگری و دیگر صنایع را تحت الشعاع خود قرار داده است.

جنگ، اسرائیل را ورشکسته کرده است

رام بیلینکوف دیگر رئیس سابق این بخش می‌گوید: آنچه که در هفت اکتبر رخ داد چندان غافلگیر کننده نبود، من بر این باورم که جامعه اسرائیل از مدت‌ها پیش سقوط به سوی بحران را آغاز کرده بود، جامعه‌ای که فقط به دنبال وقت گذرانی بوده و کسب در آمد و پست و زندگی مرفه در دستور کارش قرار دارد، تلاش برای کسب در آمد بیشتر باعث شد تا برخی‌ها در پروژه‌های ضد صهیونیستی سرمایه گذاری کنند چون جامعه اسرائیل دچار کوری شده است.

او ضمن حمایت از افزایش بودجه ارتش گفت: مسئله حایز اهمیت آن است که باید شاهد تغییرات ریشه‌ای در جامعه اسرائیل باشیم، اما من نسبت به این اقدام بد بین هستم، وقتی اظهارت افرادی همچون سموتریچ را می‌شنوم بیشتر ناامید می‌شوم.