آمریکا هند را به دلیل همکاری تجاری با ایران تهدید کرد

دولت جو بایدن پس از امضای قرارداد ۱۰ ساله دهلی نو برای توسعه بندر استراتژیک چابهار، کشور هند را تهدید کرد که همکاری تجاری با جمهوری اسلامی ایران خطر تحریم به همراه دارد.

ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگاری بیان کرد که از او پرسید: هند اخیرا یک قرارداد ۱۰ ساله برای مدیریت بندر چابهار با ایران امضا کرده است، آیا آمریکا مخالف این توافق است؟

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: ما از این گزارش‌ها آگاه هستیم. دولت هند باید خودش در مورد سیاست خارجی اش صحبت کند.در مورد آمریکا باید بگویم که تحریم‌های ما علیه ایران پابرجاست و همچنان اجرا می‌شوند. آن‌ها که به دنبال همکاری تجاری با ایران هستند باید بدانند که خود را در معرض تحریم‌ها قرار می‌دهند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه با بیان اینکه امروز قرارداد چابهار بین جمهوری اسلامی ایران و هندوستان با هدف گسترش مبادلات تجاری امضا شد، گفت: در این خصوص وزیر هند امروز (دوشنبه) به ایران سفر کرده است.

مهدی صفری در مراسم افتتاح همایش فرصت‌های سرمایه گذاری دیار کریمان با عنوان کرمان آیدکس ۲۰۲۴ افزود: این قرارداد خبری خوش برای صادر و واردکنندگان و ترانزیت ایران و دیگر کشور‌های آسیای مرکزی همچون ازبکستان، روسیه و قفقاز است.

آمریکا هند را به دلیل همکاری تجاری با ایران تهدید به تحریم کرد

وی با بیان اینکه تا زمانی که قطار چابهار خاش آماده شود، تدابیری اخذ شده است، افزود: در این خصوص ۱۵۰ کامیون به صورت ترکیبی بار را از این مسیر به آسیای مرکزی و قفقاز منتقل می‌کنند.

این دیپلمات ایرانی تصریح کرد: علاوه بر سفرایی که در همایش کرمان آیدکس ۲۰۲۴ حضور دارند، مدیران مختلفی از وزارت خارجه نیز آمده اند تا راهنمایی و فعالیت‌های جذب سرمایه گذاری را در پنل‌های تخصصی این همایش پیگیری و نتایج را جمع بندی کنند.

وی گفت: وزارت امور خارجه در بخش اقتصادی وظیفه ارزآوری برای کشور دارد و ما همواره در تلاشیم که بازار‌های موجود را حفظ کنیم و برای صادرات توسعه دهیم، ضمن آنکه جذب بازار‌های جدید برای واردات را پیگیری می‌کنیم.