به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، مسعود افشاریان ظهر امروز در اختتامیه جشنواره ملی پرواز که در آمفی تئاتر دانشکده فنی مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد اظهار کرد: هدف اصلی اینگونه جشنوارهَها ایجاد شور و انگیزه در دانشجویان برای تحقیق و مطالعه بیشتر و ایجاد ارتباط میان صنعت و دانشگاه است.

سرپرست علمی تیم موشک شیمیایی دانشکده مهندسی فردوسی در توضیح کاربرد موشک‌ها در علم و صنعت گفت: تاریخچه ساخت موشک‌ها به کشور چین برمی‌گردد، در زمانی که برای نخستین‌بار باروت کشف و در ساقه خیزران ریخته و در آتش‌بازی‌ها و جنگ‌ها به کار گرفته شد، اما کاربرد موشک‌ها امروزه گسترده‌تر است و از آن در هواشناسی جهت بارورسازی یا تعدیل ابرها، اطفاء حریق و در بخش‌های آموزشی، فضایی و تحقیقاتی استفاده می‌شود.

افشاریان با تاکید بر نقش مهم کاربرد آموزشی موشک‌ها گفت: در کشورهای توسعه یافته آموزش ساخت موشک و طراحی آن در فضایی ‌مجهز و با رعایت اصول ایمنی از سنین پایین شروع می‌شود که خود سبب جهت‌دهی به استعدادها وکمک به انتخاب درست مسیر آموزشی و تحصیلی آنان است.

علی مهرکیش مسئول گروه پژوهشی مرکز تحقیقات شهید آقاسی‌زاده و سرپرست تیم داوری جشنواره دربیان جزئیات این دوره جشنواره گفت: در این دوره جشنواره پرواز که سومین دوره محسوب می‌شود در قالب دو بخش دانشجویی ودانش آموزی، ۳۰ تیم در قسمت ساخت موشک آبی شرکت کردند که در نهایت با انصراف پنج تیم، ۲۵ تیم فعال وارد صحنه رقابت شدند و در بخش گلایدر هم ۲۲ تیم رقابت را شروع کردند که استقبال از هر دو بخش هم خوب ارزیابی می‌شود.

وی افزود: با اطلاع‌رسانی‌های انجام شده در مجموع دانشجویانی از دانشگاه‌های البرز، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، زنجان، شیراز و دانشگاه‌های آزاد، غیر انتفاعی و پیام‌نور مشهد در مسابقات شرکت کردند که این خود باعثافزایش سطح علمی مسابقات و تنوع طرح‌های ارائه شده بود.

مهرکیش در توضیح روند ساخت موشک شیمیایی گفت: برنامه‌ریزی‌های اجرایی وعملیاتی ساخت موشک شیمیایی برای جشنواره ملی پرواز در مرکز تحقیقاتی شهید آغاسی‌زاده از تابستان سال ۹۰ کلید خورد. در طول مدت ساخت این موشک شش دانشجو به سرپرستی مهندس مسعود افشاریان و زیر نظر اساتیدی چون دکتر آریانی، دکتر پسندیده‌فر و استاد خیامی مشغول کار شدند.

وی افزود: تامین اعتبارات این طرح را هم در بخش هزینه‌های جاری انجمن‌های علمی هوا و فضای دانشگاه فردوسی و در بخش تامین هزینه‌های اقلام و نیروی مهندسی مرکز تحقیقات شهید آقاسی‌زاده تقبل کردند.

مهرکیش در ارتباط با پیشینه فعالیت‌های مرکز تحقیقات شهید آقاسی‌زاده گفت: ما به طور متوالی حدود سه سال است که با همکاری انجمن‌های علمی دانشگاه فردوسی، مرکز تحقیقاتی شهید آقاسی‌زاده و شهرداری مشهد پیگیر استعدادیابی در سطح دانش‌آموزی هستیم تا بتوانیم

دانشآموزان مستعد را به سمت گرایش به علوم مهندسی هدایت کنیم و در هر سال هم برای جمعبندی فعالیتهای انجام شده مسابقاتی برگزار می شود .در بخش دانشجویی هم بیشتر هدف انگیزه دادن به دانشجو برای انجام طرح های تحقیقاتی در سطوح بالاتر در زمینههای مهندسی است.