پیام جنجالی ضرغامی به مسعود پزشکیان

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که عضو شورای عالی فضای مجازی است، در تازه‌ترین پیامی که در شبکه ایکس (توئیتر) منتشر کرده است، نوشت: «دوران فیلترینگ گذشته است.

چندسالی است که عملا فیلترینگ نداریم ولی بازار فیلترشکن و کاسبان آن سکه است.

قاعدتا باید دستور اولین جلسه شورای عالی فضای مجازی، بررسی این وعده مهم پزشکیان باشد.»

پیام جنجالی ضرغامی به مسعود پزشکیان

ضرغامی که حضور فعالی در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده دارد، بارها درباره فیلترینگ و اینترنت آزاد اظهارنظرهایی داشته که واکنش‌برانگیز شده است. او سال ۱۴۰۱ در زمانی که پلتفرم‌های خارجی در ایران فیلتر شدند، گفته بود:  «من تنها کسی بودم که در این باره حرف زده است، مثل این‌که کارهای سخت گردن من افتاده است. من اعتقاد خودم را دارم و شخصا به هیچ وجه موافق نیستم.»

او یک سال بعد (۱۴۰۲) هم چنین اظهارنظر واکنش‌برانگیز داشت: «خارجی‌ها اینجا می‌آیند و می‌خواهند عکس بگیرند، مشکل فیلترینگ در کشور هم داریم، من می‌گویم گردشگر باید سیم کارتی داشته باشد که با خانواده خود در ارتباط باشد، پس چگونه عکس تفریحات و یادگاری خود را از ایران بفرستند. اما حمله می‌کنند و آن را با کاپیتولاسیون مقایسه می‌کند، این هیچ ربطی به کاپیتولاسیون ندارد، بلکه این نیاز اولیه گردشگر است.»

ضرغامی همچینن درباره اعطای سیم‌کارت بدون فیلتر به رونالدو، که سفری به ایران داشت، گفته بود: «اگر رونالدو به ایران بیاید باید سکوی بله و ایتا را نصب کند تا بتواند با خانواده و دوستان خود تماس بگیرد و به آن‌ها نیز بگوید این سکوها را نصب کنند!»

تازه‌ترین اظهارنظر ضرغامی درباره فیلترینگ درحالی مطرح شده است، که مسعود پزشکیان ـ رئیس جمهور دولت چهاردهم ـ چنین اظهاراتی درباره ناکارآمدی فیلرینگ و کسب و کار فیلترشکن‌ها داشته است: «تمام تلاش خود را برای اصلاح نظام ناکارآمد فیلترینگ به کار می‌بندم»، «اینترنت را باید آزاد کنیم»، «من اگر انتخاب شدم جلوی فیلترینگ خواهم ایستاد و کسب و کارهای تعطیل شده را بازیابی خواهم کرد».