افكارنيوز - افخمی: مقدمات اکران را متوقف کنید یا اسمم را بردارید

«اکنون با توجه به فرصت کمی که تا عید فطر باقی مانده تقاضای جلوگیری از چاپ کپی‌های نمایش فیلم سن‌پترزبورگ و توقف سایر مقدمات اکران و تسریع در رسیدگی و تشکیل شورای حل اختلاف را دارم. و در غیراینصورت نام من و آیدین افخمی را از عناوین تیتراژ و پوستر و همه‌ی تبلیغات فیلم بردارند.»
به گزارش افکار به نقل از ایسنا، بهروز افخمی در دومین‌ نامه‌اش پیرامون «سن‌پترزبورگ» از مدیرعامل خانه سینما خواست «اکنون با توجه به فرصت کمی که تا عید فطر باقی مانده تقاضای جلوگیری از چاپ کپی‌های نمایش فیلم سن‌پترزبورگ و توقف سایر مقدمات اکران و تسریع در رسیدگی و تشکیل شورای حل اختلاف را دارم. و در غیراینصورت نام من و آیدین افخمی را از عناوین تیتراژ و پوستر و همه‌ی تبلیغات فیلم بردارند.»

این کارگردان سینمای ایران در بخش‌هایی از این نامه که در اختیار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گذاشته خطاب به محمد مهدی عسگرپور آورده است: «هفته‌ی گذشته اطلاع رسید که فیلم «سن پترزبورگ» به صورت پنهانی تمام مراحل پس‌تولید را گذرانده و حتی پروانه‌ی نمایش گرفته و قرار است عید فطر به نمایش درآید. آقای اعتباریان و خانم مهاجر در تمام مدت تدوین مجدد از تماس و گفت‌وگو با من فرار می‌کردند و اکنون معلوم شده بعضی اخبار نادرست که به من می‌رسانده‌اند برای این بوده است که در مقابل عمل انجام‌شده قرار بگیرم.

وی با اشاره به اظهارات اخیر اعتباریان در ادامه نوشته است: «اخیرا در مطبوعات هم چیزهایی گفته‌اند که خلاف واقع است. مثلا رقم یک‌میلیاردودویست میلیون تومان برای مخارج فیلم حقیقت ندارد و «سن پترزبورگ» در حدود ششصد میلیون تومان خرج برداشته است. فیلمبرداری هم شش ماه طول نکشیده و در چهارماه تمام شده است. از اول و براساس برنامه‌ریزی بنا بود فیلمبرداری این فیلمنامه‌ی دویست صفحه‌ای سه ماه طول بکشد که به دلیل تعطیلات عید نوروز و شرایط اجتماعی به چهارماه کشید. آقای اعتباریان بابت خرید سهم ده درصدی من از فیلم «سن پترزبورگ» سه قطعه چک جمعا به مبلغ صد میلیون تومان و به تاریخ‌های اردیبهشت و خرداد و مرداد امسال امضا کرده است که هر سه برگشت خورده و با شرایط فعلی ناگزیر در اختیار وکیل قرار خواهد گرفت.»

بهروز افخمی در ادامه آورده است: «من تا امروز خانم مهاجر را ندیده‌ام و مشکل شخصی ندارم. اصل مطلب این است که بنا نبود «سن پترزبورگ» زیرنظر تهیه‌کننده یا هر مرجع دیگر دوباره تدوین شود. آنچه من موافقت کردم این بود که نسخه‌ی تدوین‌شده به وسیله‌ی خانم مهاجر و زیر نظر خودم در حدود ۳۰ دقیقه کوتاه شود. اگر آقای اعتباریان نداند خانم مهاجر احتمالا می‌داند که این روزها می‌شود بر تدوین به صورت غیرحضوری نظارت کرد. ایشان حتا یک تلفن نکردند. در حالیکه تدوین فیلم شئون و حیثیت‌هایی دارد از جمله اینکه فیلم را بدون اطلاع کارگردان نباید به دلخواه یا زیرنظر تهیه‌کننده بی‌ریخت کرد.»

افخمی با اشاره به نامه‌ی چند روز گذشته‌اش خطاب به عسگرپور نوشته است: «من نامه‌ی اول را درحالی برای شما نوشتم که از اتمام تدوین و مراحل فنی خبر نداشتم اکنون با توجه به فرصت کمی که تا عید فطر باقی مانده تقاضای جلوگیری از چاپ کپی‌های نمایش و توقف سایر مقدمات اکران و تسریع در رسیدگی و تشکیل شورای حل اختلاف را دارم. اختلاف من و آقای اعتباریان ماهیت صنفی دارد و بهتر است از طریق مرجع صنفی(خانه‌ی سینما و اصناف تابع) حل و فصل شود. اما اگر محذور دارید اشاره بفرمایید تا از طریق مرجع دیگر اقدام شود. در عین‌حال چنانکه قادر به جلوگیری از نمایش فیلم در عید فطر نیستید لطفا آقای اعتباریان را موظف بفرمایید نام من و آیدین افخمی را از عناوین تیتراژ و پوستر و همه‌ی تبلیغات فیلم بردارند.»

این کارگردان در پایان نوشته است: «آیدین افخمی در تدوین مجدد نقشی نداشته و مایل نیست نامش در کنار نام خانم مهاجر ظاهر شود. در مورد برداشتن نام من مشکل اینست که مقابل عنوان کارگردان خالی می‌ماند. آقای اعتباریان می‌توانند برای پرکردن این جای خالی از نام یک شخص حقیقی(مثلا خودشان یا …) یا یک نام مستعار(مثلا آلن اسمیتی) یا یا یک شخص حقوقی(مثلا سیران فیلم یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و حتا یک عبارت انتزاعی(مثلا حیات اجتماعی امروز ایران) استفاده کنند و از رضایت من آسوده خاطر باشند.

بهروز افخمی رونوشت این نامه را به اتحادیه‌ی تهیه‌کنندگان و توزیع‌کنندگان فیلم – کانون کارگردانان سینمای ایران و کانون تدوینگران سینمای ایران نوشته است.

پايان خبر/ب.