به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، حيدر مصلحي در نشست جنبي جلسه شوراي دستگاه نظارتي كشور در جمع خبرنگاران در خصوص چگونگي تشكيل اين شورا اظهاركرد: اين مجموعه با پيشنهادي كه توسط دو دستگاه نظارتي چند سال قبل خدمت مقام معظم رهبري منعكس شد، تشكيل شده است و مقام معظم رهبري به رييسجمهور وقت دستور دادند كه نسبت به راهاندازي اين دستگاه كه زيرمجموعه سه قوه است اقدام شود. اين دستگاه نظارتي با هماهنگي در جهت تقويت مديريت كشور خواهد بود.

وی ادامه داد: البته این مجموعه به هیچ وجه مقوله مچ‌گیری نیست، بلکه مقوله‌ای است که در جهت تقویت مدیریت کشور و سلامت آن شکل گرفته است.

مصلحی خاطرنشان کرد: در برنامه توسعه کشور در مقاطع مختلف که مصوب مجلس شد، این مجموعه پیش‌بینی می‌شد که شورای نگهبان نظر موافقی نسبت به آن داشت زیرا مغایرتی با قانون اساسی و در واقع اختیارات قوا نداشت اما در برنامه پایانی محول به مجمع تشخیص مصلحت شد که در آنجا بر اساس ماده ۲۲۱ قانون اساسی تصویب و آیین‌نامه آن تدوین شد.

رییس شورای دستگاه نظارتی کشور ادامه داد: آیین‌نامه در اختیار سران سه قوه قرار گرفت و سران سه قوه آن را تصویب کردند. همچنین بعد از تصویب و ابلاغ که طی یک دو هفته اخیر اتفاق افتاد در مسیر خود قرار گرفت. در طول این مدت مجموعه شورای دستگاه نظارتی با عنوان شورای هماهنگی دستگاه نظارتی کار خود را دنبال می‌کرد و موفقیت‌های بسیار خوبی در موقعیت‌های مختلف داشت. خصوصا در سطح استان‌ها از این حرکت استقبال بسیار خوبی شده بود. مجموعه مدیران استان‌ها در موفقیت مدیریتی خود از این شورا بهره‌برداری می‌کردند که با شکل جدید می‌تواند تاثیرگذاری بهتری در موفقیت مدیریت کشور داشته باشد.

مصلحی بیان کرد: به هیچ وجه این مجموعه به معنای مچ‌گیری نیست زیرا دستگاه‌های نظارتی وضعیتی دارند که با دید مچ‌گیری به آنها نگاه می‌شود اما این مجموعه به این معنا نیست بلکه مجموعه‌ای است که هدف آن کمک به دستگاه‌های مدیریتی کشور در هر سه قوه است که بخش عمده کار دست قوه مجریه است تا بتواند با توان بالاتری مدیریت کشور را اداره کند و معضلات و مشکلات کشور را برطرف سازد.

وی در خصوص جلسه امروز این شورا نیز خاطر نشان کرد: جلسه در راستای جلسه‌های گذشته بود و درپی ابلاغ آیین‌نامه که توسط سران سه قوه شکل گرفت، تشکیل شد. همچنین جلسات ما تقریبا ماهیانه برگزار می‌شود اما این بار با تاخیر برگزار شد و به این دلیل که مصوبه سران سه قوه را داشته باشیم که با تصویب سه قوه امروز جلسه برگزار شد و در این جلسه تصمیمات خوبی اتخاذ شد که از جمله‌ی آن تصویب آیین‌نامه شورای دستگاه نظارتی در استان‌ها بود که این یکی از اقدامات خوب بود.

رییس شورای دستگاه نظارتی کشور تصریح کرد: با طراحی و برنامه‌ریزی که انجام شده همین مباحثرا در سطح استان‌‌ها دنبال خواهیم کرد. همچنین خبرهای مختلفی در رابطه با موضوعات مختلف کشور مطرح شد و نسبتا تصمیم‌گیری‌های خوبی در این جهت صورت گرفت.

وی در مورد ترکیب شوراهای نظارتی در تهران و استان‌ها اظهار کرد: در تهران وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، معاون نظارت و راهبردی ریاست‌جمهوری، معاون نظارت مجلس و دیوان عدالت اداری، اعضای مرکزی هستند. همچنین شورای دستگاه نظارتی در استان‌ها نیز پنج عضو دارد که مدیرکل سازمان بازرسی، مدیرکل اداره اطلاعات، دیوان محاسبات، دادستان و معاون برنامه‌ریزی استانداری پنج عضو این شورا در استان‌ها هستند و کار خود را دنبال می‌کنند.

مصلحي در مورد حضور نداشتن دادستاني كل كشور در شوراي مركزي گفت: سازمان بازرسي كل كشور و ديوان عدالت اداري حضور دارند كه پاسخگوي مباحث مربوط به دادستاني هستند و به دليل اينكه در استانها سازمان ديوان عدالت اداري نداريم، دادستاني در آنجا حضور دارد.