به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا ، سيدعليرضا آوايي در حاشيه مراسم جشن حمايت از خانوادههاي نيازمند زندانيان كه شامگاه يكشنبه ۸ مرداد برگزار شد، در جمع خبرنگاران و در رابطه با مسئوليت پيگيري پرونده محمدجواد لاريجاني گفت: چند ماه قبل رياست محترم قوه قضاييه با من صحبت كرد و گفتند چنين پروندهاي وجود دارد. تقاضاي موكد من از شما اين است كه پيگيري كنيد تا اين پرونده به سرعت رسيدگي شود.

وی ادامه داد: رییس قو ه قضاییه تاکید کردند که مطلقا ملاحظه هیچ کدام از ما را نکنید و این برای خود من هم جالب بود زیرا یک تعارف نبود بلکه یک تاکید صادقانه بود.

رییس کل دادگستری استان تهران افزود: صحبت رییس قوه قضاییه این بود که مثلا اگر کسی از بستگان من یا برادر من احیانا پرونده‌ای دارد چرا باید حیثیت همه و مسئولین نظام زیر سوال برود برای اینکه چند هکتار زمین گرفته شده یا نشده است. لذا من بلافاصله یکی دو روز بعد از این موضوع، رییس دادگاه جوادآباد را دعوت کردم و پیام و مطالبه رییس قوه قضاییه را نیز به او گفتم و حدود شش بار هم با ایشان تماس گرفتم.

آوایی تصریح کرد: ‌این پرونده مراحل قانونی خود را طی کرده، ارجاع شده و دارد کارهایش انجام می‌شود و من به رییس دادگاه جوادآباد اصرار داشتم که کار را سریع‌تر انجام دهد و حتی امروز بنا بود بیاید تا گزارشی از اقداماتی که تاکنون در مورد این پرونده انجام شده خدمت رییس قوه قضاییه ارائه داده شود. منتهی امروز به علت بیماری آیت‌الله آملی لاریجانی این جلسه کنسل شد و احتمالا به هفته آینده موکول می‌شود.

وی تاکید کرد: ‌ روند رسیدگی به این پرونده روندی قانونی و منطقی است منتهی این پرونده نیاز به کارشناسی و زمان دارد و همان‌طور که می‌دانید من علاقه‌مندم که در یک فضای کاملا حرفه‌ای و نه جنجالی مانند بقیه پرونده‌ها به آن رسیدگی شود و مطالبه‌ی رییس قوه قضاییه هم همین است.

رییس کل دادگستری استان تهران در مورد سوء قرار منع تعقیبی که قبلا در این پرونده صادر شده است نیز گفت: ‌ ظاهرا نامه‌ای از وزارت جهاد کشاورزی آمده بود که مجوزی داده بود. در این پرونده قرار منع تعقیبی صادر شده بود منتهی مجددا با شکایتی که منابع طبیعی مطرح کرده است قرار شده یک رسیدگی شفاف صورت بگیرد و در این مورد تصمیم گرفته شود.

آوایی اظهار کرد: امیدوارم سرعتی به تناسب این پرونده وجود داشته باشد و رسیدگی قضایی دقیقی روی این پرونده انجام شود چون واقعا این پرونده ارزش آن را ندارد که حیثیت مسئولین نظام به خاطر اینکه یکی از بستگانشان در معرض چنین مساله‌ای قرار گرفته است زیر سوال برود.

وی در مورد صدور رای پرونده اختلاس از شرکت بیمه ایران نیز گفت: این پرونده، پرونده سنگینی بود که جلسات متعددی داشت و متهمین و وکلا در آن زیاد بودند و صدور رای این پرونده هم طبعا کار سنگینی است.

رییس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: آنطور که من اطلاع دارم، دوستان مشغول نوشتن رای این پرونده هستند و تا روز یکشنبه حدود ۳۰ صفحه از رای را نوشته بودند منتهی رای طولانی است و باید متقن باشد و تصورم این است که دوستان در حال تلاشند تا رای این پرونده را ظرف ۱۰ روز آینده تکمیل کنند.

خبرنگاری از ارجاع نشدن پرونده یکی از نزدیکان دولت از دادسرا به دادگاه به علت نقص تحقیقات پرسید که آوایی در پاسخ گفت: آن پرونده به دادگاه نیامده است.

اين خبرنگار پرسيد آيا تحقيقات خاصي باقي مانده است؟ رييس كل دادگستري استان تهران در پاسخ گفت: عليالقاعده اگر تحقيقات پرونده كامل شده بود تا الان به دادگاه ميآمد منتهي دوستان در حال تلاشند كه ظرف يك هفته تا ۱۰ روز آينده راي اين پرونده را صادر كنند.