به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، سیدعلیرضا آوایی رئیس کل دادگستری استان تهران در حاشیه جشن حمایت انجمن حمایت از زندانیان مرکز در مورد آخرین وضعیت پرونده بیمه ایران گفت: پرونده سنگینی بود. تعداد متهمان و وکلای آنها زیاد بود و صدور رأی پرونده کار سنگینی است. البته قضات مشغول نوشتن رأی پرونده هستند و تا روز شنبه حدود ۳۰ صفحه از رأی نوشته شده بود اما رأی متهمان طولانی و نیازمند اتقان و دقت بالا است. ولی می توان گفت که حکم متهمان پرونده بیمه ایران تا ۱۰ روز آینده صادر می شود.

رئیس کل دادگستری استان در مورد پرونده رحیمی گفت: پرونده رحیمی در بخش دوم این پرونده است و آن قسمت هنوز به دادگاه نیامده است. اگر تحقیقات تکمیل شود قطعا به دادگاه می‌آید.

آوایی در مورد پرونده محمد جواد لاریجانی و زمینهای ورامین گفت: چند ماه قبل رئیس قوه‌قضائیه با من صحبت کرد و گفت، چنین پرونده‌ای وجود دارد و تقاضای من این است که به سرعت رسیدگی شود.

وی افزود: آیت‌الله لاریجانی تأکید کرد که مطلقا ملاحظه هیچ‌کدام از ما را نکنید و اگر برادران من پرونده‌ای دارند چرا باید به خاطر آن حیثیت نظام زیر سوال برود. این پرونده هرچه‌قدر هم که بزرگ باشد و اندازه زمینها هم هر قدر باشد با آبروی نظام اصلا قابل قیاس نیست.

آوایی افزود: بلافاصله با رئیس دادگاه جوادآباد ورامین صحبت و او را به تهران دعوت کردم. پیام رئیس قوه‌قضائیه را به او گفتم. در حال حاضر پرونده مراحل قانونی را طی کرده و ارجاع شده است و من هم اصرار داشتم که سریع‌تر انجام شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: روز یکشنبه قرار بود به همراه رئیس دادگاه جوادآباد به دیدار آیت‌الله لاریجانی برویم که به خاطر کسالت ایشان این دیدار و ارائه گزارش از روند پرونده به هفته آینده موکول شد.

وی با بیان اینکه پرونده نیاز به کارشناسی دارد و ممکن است از این لحاظ مقداری زمان ببرد گفت: سال ۸۹ یک قرار منع تعقیب خورده بود که ظاهرا مربوط به نامه وزارت جهاد بود اما مجدداً شکایتی از سوی منابع طبیعی مطرح شده که قرار است دوباره رسیدگی شود.

آوایی ادامه داد: تلاش می‌کنیم به سرعت این پرونده مورد رسیدگی قرار گیرد اما سرعت باید متناسب با حجم پرونده باشد ممکن است رسیدگی به یک پرونده با وجود لحاظ کردن سرعت ۲۰ روز به نتیجه برسد و یک پرونده هم با همین شرایط ۶ ماهه به پایان برسد.

وی تأکید کرد: این پرونده ارزش آن را ندارد که حیثیت مسئولان نظام به خاطر اینکه یکی از بستگان آنها در معرض چنین اتهامی است برود.

آوایی همچنین گفت: پرونده م.ز معروف به مهآفرید دوم در تهران رسیدگی میشود و بحث برگشتن آن به جای دیگر مطرح نشده است.