به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، سردار مسعود جزایری معاون ستادکل نیروهای مسلح در مصاحبه با شبکه العالم، در خصوص اوضاع سوریه و ارزیابی آینده وضعیت این کشور گفت: جبهه بزرگی به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم جهانی یک بار دیگر تلاش کردند منطقه را به آشوب بکشانند و با این کار اهداف درازمدت خودشان را مجددا پایه ریزی کنند.

سردار جزایری افزود: در واقع این حرکت از حمله به حزب الله که یک جنگ واقعی، بسیار عمیق و پیچیده بود شروع شد؛ متعاقب آن در منطقه شاهد یک جنگ بزرگ دیگر علیه مقاومت فلسطین و حماس بودیم.. با وجود ۲۲ روز جنگ بی وقفه طیفی از دشمنان ملت فلسطین، همه جهانیان مشاهده کردند که پیروز واقعی مردم فلسطین بودند و کسانی که آمدند حزب الله و فلسطین ها را سرکوب کنند چاره ای جز عقب نشینی نداشتند.

سردار جزایری ادامه داد: بر اساس اطلاعات ما، آنچه که در سوریه رخ می دهد ادامه همان تهاجم ها است و با این هدف صورت می گیرد که آمریکا بتواند حضور گسترده و دائمی تری در منطقه داشته باشد.

سردار جزایری گفت: این جبهه تلاش کرد یکی دیگر از حلقه های مقاومت را مورد هجمه قرار دهد، ولی تا امروز که ماه ها از آن اتفاق می گذرد مشاهده می کنیم که مردم، دولت وارتش سوریه حاکم بر اوضاع و احوال هستند.

وی با بیان اینکه اتفاقات سوریه مسأله کوچکی نیست، خاطرنشان کرد: طیفی از کشورها علیه سوریه به صورت آشکار و یا پشت پرده، از طریق کمکهای مالی، اطلاعاتی، تسلیحاتی، یا مخابراتی و یا استفاده از رسانه ها و جنگ روانی وارد جنگ شدند که یک سر این طیف مربوط به آمریکا است، یک سر آن به برخی کشورها در اروپا و سر دیگر آن مربوط به منطقه خاور میانه می شود.

سردار جزایری با اظهار تأسف از پیوندهای عمیق موجود بین طیف حاضر در منطقه و صهیونیستها که در دشمنی با اعراب و مسلمانان و مردم منطقه تاریخ حداقل ۶۰ ساله دارند، اظهار داشت: این طیف گسترده با وجود همه برنامه ریزی ها طی یک سال و نیم اخیر، می بینیم که مجبور به فرار می شود و بخشی از لشکر دشمن که به صورت تروریستها عمل می کنند مجبورند که نقطه به نقطه و منطقه به منطقه خاک سوریه را ترک کنند.

سردار جزایری افزود: اراده جدی در حاکمیت سوریه وجود دارد که بایستی با این دشمن درگیری تمام عیاری داشته باشد، و راهی به جز اخراج تروریستها و دشمنان و متجاوزین نیست.

وی تأکید کرد: با در نظر گرفتن عملیات نظامی، اطلاعاتی و افکار عمومی، همه گویای این واقعیت است که طیف دشمن محکوم به شکست است؛ و برآورد من این است که سومین شکست بزرگ آمریکا و اذناب آن در منطقه در حال رقم خوردن است.

واقعیت در سوریه برخلاف ادعای رسانه های امپریالیستی است

سردار جزایری تأکید کرد: رسانه های امپریالیستی و استکباری هرچه که می خواهند بگویند و تحمیق افکار عمومی در هر حدی که می خواهند باشد، ولی واقعیت صحنه غیر از آن چیزی که تشریح می کنم نیست.

وی ادامه داد: به زودی دولت سوریه بر این بحران بزرگ فائق خواهد آمد. آینده از آن مقاومت است همانطور که در جنگ ۳۳ روزه و ۲۲ روزه هم پیش بینی می شد که رژیم صهیونیستی با همه سازوبرگ و نیروهای خود قادر نخواهد بود بر مقاومت مردم پیروز شود، در سوریه هم همین اتفاق خواهد افتاد.

معاون ستادکل نیروهای مسلح تأکید کرد: با وجود اینکه سوریه دوستان زیادی در منطقه و در خارج از آن دارد، به تنهایی در برابر طیف مخالفان که بعضی از آنها را برشمردم ایستاده است، و می بینیم که دولت و ارتش سوریه به تنهایی قادر شده که این بحران و آشوب را بپوشاند و سرکوب کند.

دوستان سوریه چه کسانی هستند

سردار جزایری درباره اینکه دوستان سوریه چه کسانی هستند، خاطرنشان کرد: همه اجزای مقاومت در منطقه دوستان سوریه هستند، و علاوه بر این بعضی از قدرتهای مطرح جهانی در ردیف دوستان سوریه قرار دارند.

وی با تأکید بر اینکه دیگر دوره ای که آمریکایی ها بتوانند حرف آخر را بزنند گذشته است، اظهار داشت: هر چقدر که این منطقه آرام باشد به نفع برخی کشورها است، و هرچقدر که نا آرام باشد طیف دیگری از کشورها از آن سود می برند.

نیازی به اقدام دوستان سوریه نخواهد بود

معاون ستادکل نیروهای مسلح کسانی را که آرامش منطقه در راستای منافع آنها است در شمار دوستان سوریه برشمرد و گفت: هنوز ضرورت ایجاب نکرده است که این حلقه ها و دوستان سوریه به طور تمام قد وارد این معرکه شوند، و برآورد ما هم اینگونه است که نیاز به چنین اقدامی هم نخواهد شد.

حمایت جمهوری اسلامی ایران از همه مظلومان جهان

سردار جزایری در خصوص اتهامات مخالفان سوریه و کشورهای حامی آنها مبنی بر کمک سپاه به نظام سوریه، گفت: کسانی که اقدامات تروریستی می کنند و هم اکنون در صحنه سوریه حضور دارند و کشورهایی که اتباع آنها در معرکه های تروریستی سوریه دستگیر شده و هم اکنون در بازداشت نیروهای سوری هستند، اصولا صلاحیت چنین اظهار نظرهایی را ندارند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران از همه مظلومان در اقصی نقاط جهان حمایت می کند. حمایت ما در شرایط امروز یک حمایت معنوی و گسترده است و در عین حال بر اساس اوضاع و احوال و شرایط ممکن است نوع حمایت ما متفاوت باشد. بدیهی است ما تهدید را با تهدید پاسخ خواهیم داد.

معاون ستادکل نیروهای مسلح درباره اینکه چه زمانی نوع حمایت ایران تغییر می کند، اظهار داشت: ما در شرایط خاص تصمیم می گیریم که چگونه بایستی از مقاومت منطقه و دوستان خودمان حمایت کنیم؛ بایستی منتظر اوضاع و احوال بعدی باشیم.

ایران نسبت به دوستان خود و مقاومت حساس است

سردارجزایری درپاسخ به این سئوال که آیا این امکان وجود دارد که حداقل از نظر تئوری در صورت ورود دیگر کشورها به جنگ با سوریه، ایران نیز وارد جنگ شود، گفت: ما نسبت به دوستان خودمان و نسبت به مقاومت منطقه حساس هستیم و اجازه پیشروی به دشمن را نخواهیم داد.

وی در ارزیابی افق جنگ سوریه با توجه به طرفهای درگیر در این جنگ از جمله عربستان قطر و ترکیه و حمایت مالی و تسلیحاتی آنها و همچنین دخالت طرفهای غربی از طریق حمایهای لجستیکی و مخابراتی گفت: موقعیت کشورهای درگیر به لحاظ عددی قابل توجه است، ولی از بعد نظامی چندان دارای اهمیت نیست.

معاون ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه موقعیت جهانی کشورها دچار تغییرات اساسی شده است، خاطرنشان کرد: همه سناریوهای نظامی و همه اقدامات نظامی در اختیار دشمن نیست، آمریکا با توجه به مشکلات متعددی داخلی و با وجود توانمندی های نظامی و اطلاعاتی، خود می داند که می تواند آغازگر هرجنگ و هر منازعه ای در بسیاری از مناطق جهان باشد ولی در بعضی از مناطق و بخصوص در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس، بیش از دیگران می داند که قادر به کنترل منازعات نیست.

عملیات روانی و جنگ نرم آمریکا

سردار جزایری تأکید کرد: از این جهت است که همه پتانسیل ها و توانها در اختیار آمریکا و سیستم استکباری و کشورهایی که از سیاستهای آمریکا پیروی می کنند نیست.. منطقه خاورمیانه اینگونه نیست که شما اتش افروزی کنید و خودتان هم قادر باشید که آتش را خاموش کنید. شلیک یک گلوله کافی است که کل منطقه را با خطر عظیمی مواجه کند.

وی افزود: قطعا آمریکایی ها و صهیونیستها و خیلی از کشورهایی که نام آنها ذکر شد در تیررس مقابل هستند؛ لذا بخشی از اقدامات این طیف باید در ردیف جنگ نرم و عملیات روانی به حساب بیاید.

معاون ستادکل نیروهای مسلح گفت: آمریکا می داند که نمی تواند هر نوع اقدامی را به لحاظ امنیتی و نظامی انجام دهد ولذا تلاش میکند که از طریق رسانه هایی که در اختیار دارد و از طریق بهره گیری از تبلیغات رسانه ای که متاسفانه در آن ید طولایی دارد و با بهره گیری از تاکتیک ها و تکنیک های عملیات روانی، اوضاع و احوال را در دید مردم، دولت و ارتش سوریه و کشورهای دوست و حامی و معارضه زیر چتر آمریکا و همینطور افکار عمومی جهان به گونه ای سامان بدهد که گویا کار دولت سوریه در حال یکسره شدن است.

سردار جزایری هشدارداد: باید مراقب این بخش از کار که بخش بزرگی از آن است باشیم؛ مخصوصا رسانه های دوست و خودی بایستی مراقب فریب افکار عمومی توسط عملیات روانی دشمن باشند.

وی گفت: بخشی از واقعیت همین اقدامات نظامی، اطلاعاتی، امنیتی، لجستیکی و تروریستی است، که اکنون علیه مردم سوریه انجام می شود و بخشی از آن بزرگنمایی است یعنی دشمن سعی می کند خودش را بزرگ و پرقدرت و مسلط بر اوضاع نشان دهد و دولت و ارتش سوریه را منکوب این وضعیت درحالیکه برآوردهای واقعی غیر از این است.

تهدیدهای آمریکا بلوف سیاسی است

معاون ستادکل نیروهای مسلح درخصوص تهدیدهای آمریکا مبنی بر روی آوردن به گزینه نظامی در صورت شکست مذاکرات ۱ + ۵ گفت: ما نظامی ها اخلاقمان اینگونه است که دشمن را در هر لحظه ای جدی ببینیم، لذا برای این امر برنامه طرح و آمادگی داریم و روز به روز آمادگی هایمان را بالا می بریم.

سردار جزایری با این حال تأکید کرد: به صورت قاطع عرض می کنم که اینها بلوف های سیاسی و عملیات روانی بیش نیست؛ نه آمریکا قادر است به ما حمله کند و نه رژیم صهیونیستی از چنین توانی برخوردار است.

وی ادامه داد: دشمنان ما به بخشی از پایه های قدرت ما پی برده و مطلع هستند و می دانند که ما اهل بلوف نیستیم و آنچه که می گوییم مبتنی بر واقعیت ها است.

معاون ستادکل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: رسانه ها وظیفه دارند که تحت تأثیر اینگونه القاءات عملیات روانی قرار نگیرند، زیرا اصولا موقعیت آمریکا و صهیونیستها به گونه ای نیست که بتوانند وارد چنین منازعه جدیدی شوند.

اگر ایران تنگه هرمز را ببندد، هیچ کشوری قادر به مقابله نیست

سردار جزایری درباره مسأله تنگه هرمز گفت: این واقعیت مسلم وجود دارد که تنگه هرمز در اختیار جمهوری اسلامی ایران است، واقعیت دوم این است که این تنگه محل عبور بخش قابل توجهی از انرژی تعداد زیادی از کشورهای جهان است. واقعیت سوم که بسیاری از کارشناسهای نظامی به آن واقف هستند، این است که اگر ایران اراده کند تنگه هرمز را ببندد هیچ کشور و یا کشورهایی قادر به مقابله با این اقدام ایران نیستند.

وی گفت: تمام تلاش جمهوری اسلامی از بدو پیروزی انقلاب تا به امروز این بوده که محیطی آرام، امن و مسالمت آمیز و مبتنی با گفت و گو با همه کشورها و جوامع داشته باشد؛ عملکرد جمهوری اسلامی ایران هم بیانگر همین مسأله است.

معاون ستادکل نیروهای مسلح تأکید کرد: با رصد کردن آغاز کنندگان جنگ و اقدمات تروریستی طی این ۳۰ سال، ببینید چه کشورهایی مدعی مراقبت از حقوق بشر در کلام هستند و در عمل اقدامات تروریستی و تروریسم دولتی را اشاعه می دهند.

سردار جزایری ادامه داد: در کارنامه جمهوری اسلامی ایران کسی نمی تواند حتی یک مورد به طور مستند ارایه دهد که ایران آغازگر یک منازعه، درگیری، مناقشه و یا بداخلاقی در سطح جهان باشد.

وی گفت: خط مشی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر آموزه های اسلام ناب محمدی و رفتار مسالمت آمیز است البته چنانچه دشمن فرض را بر این بگیرد که ایران را از امکانات لازمه خود محروم کند قطعا برخورد ایران متفاوت خواهد بود بنابراین تلاش ما باز نگه داشتن این آبراه استراتژیک جهانی است، برای اینکه آحاد مردم جهان از آن بهره مند شوند البته تا جایی که منافع ما دچار خدشه نشود.. در غیراین صورت قطعا برخورد ما متفاوت خواهد بود.

ارتباط مانور بزرگ آمریکا با اوضاع اقتصادی این کشور

معاون ستادکل نیروهای مسلح درباره تصمیم آمریکا برای انجام مانوری بزرگ در سپتامبر با مشارکت بیش از ۲۰ کشور در خلیج فارس گفت: ما همه رزمایش ها و مانورها در سطح منطقه و بعضی از مناطق دیگر را رصد و تجزیه و تحلیل می کنیم، و در عین حال به کشورهای منطقه می گوییم که تحت تأثیر اوضاع اقتصادی آمریکا، نیازمندی های اطلاعاتی و نظامی آمریکا بیش از این قرار نگیرند.

سردار جزایری با اشاره به رابطه آمریکا و بعضی از کشورهای منطقه در فروش یکجانبه سلاح به این کشورها و غارت اموال و سرمایه های مردم منطقه گفت: اگر نگاه کارشناسی به کشورهای هم پیمان آمریکا در منطقه داشته باشیم به خوبی می بینیم که بسیاری از این کشورها حتی ظرفیت نگهداری اینگونه سلاح ها را ندارند، تا چه برسد به اینکه آنها را مورد بهره برداری و استفاده قرار دهند.

وی گفت: بنابراین یکی از خطوط اصلی رزمایشها و اینگونه خریدو فروشها و اینگونه تعاملها و ارتباطات سودی است که به نفع دولت آمریکا و سیستم های سرمایه داری حاکم در آمریکا است.

معاون ستادکل نیروهای مسلح تأکید کرد: متاسفانه این داستان ادامه دارد و بایستی آگاهی مردم منطقه افزایش یابد و تحلیل درستی از وضعیت قدرت در منطقه و قدرتهای فرامنطقه ای داشته باشند؛ امیدواریم که روزی بیداری اسلامی شامل حال کشورهای منطقه نزدیک ما هم بشود و به این وضعیت خاتمه داده شود.

سردار جزایری گفت: مردم منطقه ما لیاقت زندگی بسیار بهتر از وضعیت فعلی را مبتنی بر آزادی استقلال و انگیزه های بالای ملی را دارند ولی متأسفانه بعضی از دولتها و رژیمهای ارتجاعی منطقه این وضعیت را بر نمی تابند

وی خاطرنشان کرد: بنابراین بخشی از رزمایشها و این نوع تعاملات را بایستی در این راستا دانست، البته بخش دیگری از آن مربوط به آمادگیهایی است که این کشورها سعی می کنند نسبت به اوضاع منطقه داشته باشند؛ لذا بخشی از آن واقعی است و بخشی از آن در راستای سایر منافع است.