به گزارش افکار نیوز به نقل از کیهان،پايگاه خبري تحليلي ميدل ايست آن لاين درباره بركناري رئيس سازمان امنيت رژيم سعودي از سوي ملك عبدالله نوشت: شاه عربستان مي كوشد از فرصت كوتاهي كه دارد تغييراتي در سياست اين كشور به انجام رساند.


همه برادران ملک عبدالله نانتی هستند و شاه نسبت به آنها احساس بی اعتمادی می کند. ملک عبدالله از یک سو، با انتخاب بندربن سلطان می خواهد به نوعی در برابر سیاست های تند و یک جانبه گرایان امیر سلمان، ولیعهد فعلی بایستد. وی که از خانواده سدیری ها است از مخالفان سنتی ملک عبدالله محسوب می شود. وی از کسانی بود که برای رسیدن عبدالله به سلطنت سنگ اندازی های بسیاری کرد. قبل از وی امیر نایف نیز که عبدالله به اجبار و اکراه ولایتعهدی وی را پذیرفت همین رویکرد را داشت.


این پایگاه تحلیلی خاطر نشان کرد: دلیل دوم برای انتخاب بندر توسط عبدالله، سرعت تغییراتی است که در منطقه می گذرد و این مساله ایجاب می کند که کسی به این سمت انتخاب شود که اطلاعات کامل و گسترده ای از تحولات منطقه و جهان داشته باشد در این میان قضیه ایران و نفوذ روزافزون آن در منطقه و تحولات سوریه دو تحول سریع منطقه هستند که عبدالله را به تکاپو واداشته است. به ویژه که امیر مقرن، رئیس قبلی سازمان امنیت عربستان در تعامل با بسیاری از تحولات منطقه ای مرتبط با مصالح عربستان ضعیف عمل کرد.میدل ایست آن لاین خبر داد: آمریکایی ها نیز به پادشاه عربستان توصیه کردند مقرن را از این سمت برکنار کند، آنها به صراحت گفتند وی در موقعیت مهم خود این جدیت لازم در کار را ندارد و به جای آن که مسائل مهم و حساس امنیتی کشور را حل و فصل کند و راهی برای حل آنها بیابد فقط به فکر جلب رضایت پادشاه است.


این گزارش می افزاید: از نگاه پادشاه پرونده عراق نخستین پرونده ای بود که امیر مقرن در اداره آن شکست خورد. عربستان نه تنها نتوانست نامزدی که از آن در عراق حمایت می کرد، یعنی ایاد علاوی را به قدرت برساند بلکه بسیار روشن است که هیچ طرح و ایده ای برای رویارویی با نفوذ ایران در عراق ندارد و در برابر حمایت قاطع ایران از نوری مالکی می توان گفت دست بسته نشسته و فقط شاهد از دست دادن یک به یک جبهه های خود در عراق است.

در ادامه تحلیل میدل ایست آن لاین تصریح شده است: دلیل دیگر برای انتخاب بندر به ریاست سازمان امنیت عربستان، قضیه لبنان است. قبل از آن که ناآرامی های سوریه رخ دهد، ایران توانست به کمک حزب الله هم پیمان عربستان در لبنان یعنی سعد حریری را از قدرت برکنار کند و یک دولت نزدیک به خود را در آن جا بر سر کار آورد. دولتی که هم به ایران، هم به سوریه و هم به حزب الله نزدیک باشد.میدل ایست بحران های یمن و بحرین را دلایل دیگر شکست سازمان امنیت سعودی و برکناری رئیس آن توصیف کرد و نوشت: بحران های سیاسی و امنیتی عربستان باعثشده تا ریاض مصالح خود را آسیب پذیرتر ببیند. طی دو سال گذشته نفوذ ایران در یمن به اندازه ای بالا رفته که عربستان به صراحت تصور می کند ایران همسایه جنوبی اش شده است.


این نفوذ نه تنها در میان الحوثی ها به عنوان هم پیمان ایران بلکه به طور کلی در کل منطقه جنوب یمن مشهود است. به ویژه عدم وجود اعتماد میان علی عبدالله صالح از یک سو و نبود امیر سلطان بن عبدالعزیز، وزیر دفاع سابق که به طور تاریخی مسئول پرونده یمن بود ایران توانست از این وضعیت بهره برداری کرده و جایگاه خود را در این کشور تثبیت کند در حالی که عربستان روز به روز ضعیف تر شد.


به گزارش دیپلماسی ایرانی در این تحلیل خاطر نشان شده است: از سوی دیگر موفقیت ایران در بحرین و به طور نسبی در الشرقیه در خاک عربستان، چهارمین شکست را برای عربستان رقم زده است. برای همین ملک عبدالله چاره ای ندیده است جز این که برای جبران این شکست فورا وارد عمل شود و برای حمایت از نظام حاکم در بحرین و همچنین حفظ اریکه سلطنت خود از طریق مهار اعتراض های مردمی در استان الشرقیه و دیگر مناطق عربستان کسی را به این سمت بگمارد که بتواند بحران جاری را مهار کند، در حال حاضر کسی بهتر از بندر برای این سمت از نظر پادشاه وجود ندارد.میدل ایست آن لاین سرانجام نوشت: به گفته ناظران ملک عبدالله این روزها لحظات سختی را می گذراند. از نزدیک لحظه به لحظه تحولات منطقه را دنبال می کند و به رغم کبر سن و بیماری اش تلاش دارد که از سرعت تحولات عقب نماند. اکنون با انتخاب بندر به ریاست سازمان امنیت هم زمان با حفظ سمت در ریاست شورای امنیت ملی، ملک عبدالله بیش از پیش خود را به جایگاه اواخر عمر ملک فهد نزدیک می کند. زمانی که فهد نیز برای کنترل مشکلات کشور مجبور شد بسیاری از مسئولیت ها را با سپردن پرونده های مهم به نزدیکانش از دوش خود بردارد.