به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، روز یکشنبه ۲۹ ژوئیه هیئتی ازسوی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران متشکل از۷ نفر به دعوت هلال احمر لیبی از طریق پرواز هوایی به سمت این کشور اعزام شدند.

این هیات به صورت کاملا رسمی و با روادید از قبل تهیه شده به عنوان میهمان جمعیت هلال احمر لیبی وارد این کشور شده و در طول اقامت خود در بنغازی با دبیرکل جمعیت و تعدادی از مدیران عالی‌رتبه و مقامهای محلی در لیبی درمورد موضوعات مختلف گفتگو کردند.

ولی سفر اعضای هلال احمر نا تمام ماند و صبح سه شنبه در در مسیر به هتل تبسی(مقر اقامتشان) در حال حرکت بوده اند که یک گروه مسلح به آنها حمله ور شده و آنها را به منطقه نامعلومی منتقل می کند.

بلافاصله هلال احمر ایران و لیبی این اقدام را محکوم کردند. آخرین گزارشها حاکی از آن است که " ونیس الشارف " نماینده وزارت کشور لیبی در منطقه الشرقیه اعلام کرد: هیئت هلال احمر ایران که در لیبی به گروگان گرفته شده اند در سلامتی کامل بسر می برند و گروگانگیران از مقامات ایرانی مطالباتی را تقاضا کرده اند.
وی افزود: گروگانگیران از دولت ایران تقاضا کردند در ازای آزادی هیئت هلال احمر ایران، در موضوع آزادی دهها لیبیایی از زندانهای عراق وارد عمل شود.


پویا حاجیان مدیر روابط عمومی هلال احمر در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: در میان اعضای هلال احمر که ربوده شده اند آقایان عباس شبر مدیرکل هلال احمر استان تهران، محمدی عراقی معاون امور بین الملل هلال احمر، محمد عباسی مدیرکل حوزه ریاست، بلوچی مدیرکل تدارکات پزشکی، موسوی مشاور رئیس هلال احمر، شاهرضایی معاون درمان هلال احمر بوده اند.

وی افزود: هنوز دولت لیبی به طور رسمی در خصوص آخرین وضعیت افراد ربوده شده گزارشی به هلال احمر ارائه نکرده اند.