به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، آيتالله هاشمي رفسنجاني به تشكيل گروه ۸ و نيز مثلث ايران، تركيه و سوريه براي همكاري در زمينه تحولات عراق اشاره كرد و گفت: سرعت تحولات مردمي و انقلابي در منطقه به گونهاي است كه همكاريها ميان كشورها به خصوص ايران و تركيه را بيش از گذشته الزامي ميكند.

او با اشاره به وقایع سوریه، مداخله نکردن بیگانگان در امور این کشور را خاطرنشان کرد و گفت: مردم سرنوشت خود را تعیین خواهند کرد.

رییس مجمع تشخیص مصحلت نظام، به قدرت رسیدن حزب اسلامی عدالت و توسعه در ترکیه و نیز مواضع چند سال گذشته آنکارا در قبال رژیم صهیونیستی را زمینه بسیار مناسبی برای حفظ و ارتقای همکاری‌ها میان کشورهای منطقه به خصوص در مبارزه با رژیم غاصب صهیونیستی و حفظ محور مقاومت عنوان کرد و گفت: ایران و ترکیه دو مرکز مهم همکاری‌های منطقه‌یی هستند و خدشه در این محور به‌خاطر حوادثسوریه می‌تواند به نفع مقاصد شوم رژیم صهیونیستی و تضییع حقوق مردم مسلمان فلسطین تمام شود.

وی افزود: تا این اواخر ایران و ترکیه و سوریه همکاری موثری در مسائل منطقه داشتند، ولی امروز تفاوت موضع ایران و ترکیه در مسائل سوریه نباید ضربه به همکاری‌های دوجانبه وارد کند.

او تاکید کرد: استفاده از امکانات و استعدادهای دو کشور برای ارتقای صلح، امنیت و پیشرفت در منطقه و دنیای اسلام ضروری است.

هاشمی رفسنجانی گسترش تبادل‌نظر و مذاکرات دیپلماتیک میان تهران و آنکارا جهت حفظ و ارتقای روابط دو کشور را الزامی و به جنگ اقتصادی دنیای استکبار علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره و تصریح کرد: امیدوارم اهدافی که روابط دو کشور را به نزدیک‌ترین نقطه رسانده بود، هم‌چنان مدنظر قرار داشته باشد و تحولات مقطعی خدشه‌ای به روابط راهبردی دو کشور وارد نکند.

در این دیدار اومیت یاردیم، سفیر ترکیه در جمهوری اسلامی ایران به روابط تاریخی، دیرینه و نزدیک دو کشور اشاره کرد و گفت: اختلاف‌نظر میان دو کشور در زمینه مسائل منطقه طبیعی است، اما آن چه مهم است، تلاش برای کاهش اختلافات و گسترش مذاکرات دیپلماتیک جهت یافتن راه‌های جدید برای حفظ و ارتقای مسائل مورد علاقه دو کشور است.

او به تحولات سوریه اشاره کرد و گفت: ترکیه به طور اعم موافق حفظ حاکمیت، استقرار صلح، قطع جنگ و خونریزی و نیز مداخلات در سوریه است.

سفیر ترکیه در تهران، آینده سوریه را در دستان ملت این کشور دانست و با اشاره به لزوم تحقق حقوق و خواست مردم این کشور برای تعیین سرنوشت و آینده خود اظهار کرد: در این چارچوب جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به عنوان بازیگران اصلی در این مساله نقش مهمی می‌توانند ایفا کنند.

اوميت، تروريسم را يكي از معضلات موجود در منطقه كه جمهوري اسلامي ايران و تركيه نيز از آن رنج ميبرند، عنوان كرد و گفت: تحولات منطقه و وقايع مرزي، همكاريهاي تهران و آنكارا را براي مبارزه با تروريسم بيش از پيش الزامي كرده است.