به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز در سومین دوره ضیافت اندیشه قرآنی که در سالن دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی استان البرز برگزار شد با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: معتقدم با اقتصاد مقاومتی می توانیم تحریم ها را خنثی و اقتصاد ایران را شکوفا کنیم اما باید به دو نکته مهم اشاره کرد.

وی این دو نکته مهم در حوزه اقتصاد مقاومتی را برنامه ها و اهداف دشمنان علیه انقلاب اسلامی ایران دانست و گفت: دشمنان می خواهند بازار بین الملل ایران را به هم بزنند. همچنین تمام تلاش خود را بکار بسته اند تا به تولید ایران آسیب وارد شود از این رو برای مقابله با توطئه های دشمنان باید اقتصاد را مردمی کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مهمترین ابزار اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد است افزود: اگر اقتصاد را مردمی کنیم پیروز هستیم ضمن آنکه باید به حضور مردم در همه عرصه ها بها داد نه اینکه فقط حضور مردم را در انتخابات بدانیم بلکه مردم می توانند در صحنه اقتصاد نیز نقش تاثیرگذاری داشته باشند.

رضایی با بیان اینکه باید شکاف موجود بین دانشگاه و صنعت برطرف شود ادامه داد: اگر علم با عمل پیوند بخورد معجزه بزرگی در ایران صورت می گیرد و در آن صورت خیمه اقتصاد بلند می شود و برای این کار باید شکاف موجود بین دانشگاهها با صنعت و زندگی مردم هر چه زودتر برطرف شود.

وی همچنین با اشاره به نحوه مدیریت کشور برای مقابله با تحریم های اقتصادی افزود: بر این باورم با مدیریت و ساختار فعل نمی توانیم مقابل این تحریم ها بایستیم بنابراین باید مدیریت فعلی را در تعمیرگاه ببریم و تعمیرات اصلی را روی آن انجام دهیم تا بتوانیم با مدیریت قوی مقابل دشمنان و تحریم های آنان بایستیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر این تعمیر در حوزه مدیریت صورت پذیرد ما می توانیم محاسبات دشمن را به هم بزنیم.

رضایی با بیان اینکه ما نیاز به مدیریت متناسب در حوزه اقتصاد مقاومتی داریم اضافه کرد: یکی از مدیریت هایی که در اقتصاد مردمی یا همان اقتصاد مقاومتی می تواند موثر واقع شود گلوله های برفی بهمن است ما این رویه را در دوران دفاع مقدس انجام دادیم و توانستیم به پیروزی های خوبی نیز دست یابیم و در حال حاضر نیز از همین رویه می توان در حوزه اقتصاد استفاده کرد.

به گفته دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اقتصاد مقاومتی فرصتی را فراهم کرده است تا بتوانیم بار دیگر از گلوله های برفی استفاده کنیم اما این بار این گلوله ها را باید در سرزمین اقتصاد بکار ببریم.

بنابراین گزارش محسن رضایی در ادامه این نشست دانشجویی به سئوالات دانشجویان پاسخ گفت.

وی در پاسخ به این سئوال که فدرالیزم اقتصادی چه کمکی را می تواند به اقتصاد مقاومتی کند؟ اذعان داشت: باید اختیارات را از تهران به سطح مناطق ببریم و درانتقال این اختیارات باید اولویت بر حوزه هایی همچون اقتصاد، علم و فناوری قرار دهیم. از این رو معتقدم فدرالیزم اقتصادی می تواند در نحوه استفاده از نخبگان نقش تاثیرگذاری را ایفا کند و بدون شک استفاده از نظرات نخبگان می تواند در عبور از تحریم ها به ما کمک کند.

دانشجویی از دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پرسید نظر شما درباره کارتل های اقتصادی چیست؟ رضایی در پاسخ به این سئوال گفت: در اقتصاد مقاومتی باید به طور جدی با کارتل های اقتصادی مقابله کرد چرا که در اقتصاد مقاومتی مردم نقش اساسی را دارند و باید با دلالان اقتصادی برخورد کرد.

رضایی تاکید کرد: کارتل های اقتصادی مهمترین سد برای اقتصاد مقاومتی هستند.

وی همچنین با بیان اینکه برای رفع گرانی و تورم و بهبود یافتن حوزه اقتصاد باید نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری وظایف خود را به خوبی انجام دهند گفت: اگر این تصمیمات به درستی انجام شود اکثر مشکلات برطرف می شود. البته در حال حاضر هماهنگی های خوبی بین قوا بوجود آمده است و با این وحدت و هماهنگی می توان به آینده امیدوار بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه در پاسخ به سئوال یکی دیگر از دانشجویان درباره اینکه تحولات سوریه را چگونه ارزیابی می کنید افزود: سوریه متحد استراتژیک ما بوده و هست حقیقتا این کشور در زمان دفاع مقدس به ما کمک های زیادی کرد و ما نمی توانیم به متحد خود در منطقه بی وفا باشیم.

رضایی تاکید کرد: سوریه و حزب الله به هم گره خورده اند و می توانند نقش تاثیرگذاری را در منطقه داشته باشند اما کشورهای غربی به هر شکل می خواهند به این نقش و جایگاه ضربه وارد کنند.

وی در عین حال با بیان اینکه دولت سوریه باید اصلاحات خود را زودتر اعمال می کرد افزود: دولتمردان سوریه باید اصلاحات را در این کشور زودتر اعمال می کردند چرا که در حال حاضر طیف های متعددی در این کشور حضور یافته اند و خواهان تغییرات موجود در این کشور هستند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به انتقاد از موضع گیری سردمداران قطر و کویت علیه تحولات اخیر در سوریه پرداخت و گفت: امروز کشورهایی همچون قطر و کویت خواهان دموکراسی در سوریه هستند اگر واقعا خواهان دموکراسی هستید چرا این دموکراسی را در عربستان پیگیری نمی کنید.

رضایی همچنین درباره اینکه آیا با طرح اقتصاد مقاومتی می توان تورم و گرانی ها را برطرف کرد افزود: نحوه اجرای طرح اقتصاد مقاومتی بستگی به مدیران اجرایی دارد اگر مدیران خوب عمل کنند ما می توانیم کمتر از سه سال آینده وضع مطلوبی را در جامعه داشته باشیم اما اگر بخواهد این وضعیت با مدیریت فعلی دنبال شود این روند به زودی محقق نمی شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان سخنانش خواستار فضای باز سیاسی در دانشگاهها شد و با بیان آنکه مقام معظم رهبری همواره خواهان فضای باز و توجه به اندیشه سیاسی در دانشگاهها هستند افزود: باید فضای تعامل در دانشگاهها تقویت شود و دانشجویان نیز با اندیشه ورزی، ادب و تحول پذیری مواضع خود را در محیط باز دانشگاه بیان کنند.