به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس و به نقل از رویترز، آژانس بینالمللی انرژی اتمی اکنون میگوید میزان اورانیوم گمشده در یک سایت تحقیقاتی ایرانی کمتر از آن چیزی است که قبلا فکرش را میکرده است.


منبع رویترز برای این اعتراف که باطل‌کننده برخی ادعاها مبنی بر انحراف برنامه هسته‌ای ایران به سوی برنامه نظامی است، یک دیپلمات اعلام شده است.


بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قبلا ادعا کرده بودند که ۱۹.۸ کیلوگرم از اورانیوم موجود در رآکتور تحقیقاتی تهران گم شده است. یک دیپلمات غربی می‌گوید که در خصوص این مساله بین ایران و آژانس صحبت‌هایی صورت گرفته است.


رویترز به هر حال تاکید می‌کند که جزئیات این مساله تنها در گزارش آتی آژانس در پایان ماه اوت قابل دسترسی است.


آمریکا ادعا کرده بود که ممکن است این اورانیوم برای مقاصد نظامی مورد استفاده قرار گرفته باشد اما ایران این ادعا را رد کرده بود.


نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است ۱۰ تا ۱۴ سپتامبر برگزار شود و گزارش آمانو نیز قاعدتا پیش از این اجلاس ارائه خواهد شد.


یک دیپلمات دیگر نیز کاهش میزان اورانیومی را که آژانس خیال می‌کرد، گم شده است را تایید کرده اما می‌گوید که آزمایشات هنوز تکمیل نشده است.


ایران همواره بر حقوق هسته‌ای خود تاکید کرده و ماهیت برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آمیز اعلام کرده است اما برخی کشورهای غربی به سرکردگی ایالات متحده عکس این مطلب را ادعا می‌کنند. پس از انتصاب آمانو به عنوان مدیر کل آژانس، گزارش‌های وی به ادعاپراکنی‌های طرف غربی کمک کرده است.


بر اساس اسناد ویکیلیکس، شخص آمانو تمایل زیادی به مواضع ایالات متحده علیه برنامه هستهای ایران دارد. بنیانگذار ویکیلیکس که این اسناد را فاش کرده بود، اکنون به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است اما بریتانیا تهدید کرده که برای دستگیری وی حاضر است نیروهای امنیتی خود را وارد سفارت اکوادور کند. اتهام این شخص، آزار جنسی اعلام شده ولی وی از آن میترسد که تحویل مقامات آمریکایی داده شود.