به گزارش افکار به نقل از مهر، حجت‌الاسلام حیدر مصلحی که در مراسم پاسداشت حماسه ۹ دی در شهرری سخنرانی می کرد، درتبیین مولفه های فتنه تصریح کرد: درجامعه دچار فتنه افراد به جای اصول و ارزش ها، اشخاص را ملاک تشخیص حق از باطل قرار می دهند و خودی ها علیه حکومت وحاکمیت معارضه می کنند.

وزیر اطلاعات تاکید کرد: در فتنه سال ۸۸ کسانی با صدور بیانیه، مهندسی نظام دینی و انقلاب را زیرسئوال بردند که پیش از انقلاب، در جریان انقلاب و پس از آن نقش داشتند، اما اکنون در حال بروز دادن ذات حقیقی خود هستند.

مصلحی گفت: عده‌ای از این افراد همچون اعضای نهضت آزادی به دنبال این بودند که سلطنتی از بین برود و سلطنتی دیگر به جای آن بیاید و امام خمینی(ره) را فقط به عنوان فردی که استعداد و پتانسیل بالایی در ایجاد حرکت داشت، قبول داشتند نه به عنوان ولی فقیه.

وی افزود: یکی از سران فتنه در دوران مسئولیتش می گفت که ولایت فقیه دیکتاتوری و استبداد دینی است و وقتی از او سئوال شد که در دوران امام خمینی(ره) چه می کردید گفته بود که ما فقط امام را دوست داشتیم.

وزیر اطلاعات، لغزش خواص را مولفه دیگر فتنه دانست و گفت: در فتنه ۸۸ بسیاری از خواص که ادعاهای بلندی داشتند و
شخصیت و اعتبار خود را از سفره انقلاب به دست آورده بودند ساقط شدند.

مصلحی بیان داشت: سرویس های اطلاعاتی بیگانه از جمله سرویس اطلاعاتی انگلیس که از ابتدای انقلاب در صدد براندازی بودند نیز با نفوذ برروی خواص و آقازاده های آنان به دنبال خط دهی و ایجاد لغزش در آنها بودند.

وزیر اطلاعات به هم ریختن مرز میان دوست و دشمن و وجود عقبه مردمی را از دیگرمولفه های فتنه بیان کرد و گفت: سران فتنه در دورانی خودی نشان دادند و عقبه ای پیدا کردند ولی کسی از باطن آنان خبر نداشت.

مصلحی گفت: جا به جا شدن متن و حاشیه نیز مولفه دیگری است که باید بسیار به آن توجه کرد زیرا دشمن با سرگرم کردن مردم به فروع آنان را از توجه به اصول باز می دارد.

وزیر اطلاعات با اشاره به سرمایه گذاری هفت میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری استکبار درچند سال اخیر برای براندازی نظام گفت: دستگاه اطلاعاتی کشور در جریان فتنه دستاورد بسیار بزرگی داشت وتوانست با برخورد با شبکه های مجازی که دشمن حساب بسیاری روی آن باز کرده بود، آنان را وادار به اعتراف به شکست کند.

مصلحی دربخش دیگری ازسخنانش به تشریح ویژگی های حماسه بزرگ نهم دی پرداخت و گفت: این حماسه کاملا خودجوش و برخاسته از احساسات دینی جریحه دار شده مردم بود.

وی با بیان این‌که برملا شدن چهره واقعی منافقان و سران فتنه از دیگر ویژگی های حماسه نهم دی بود، افزود: مردم در این حماسه حرف آخر را زدند و آن تاکید بر جایگاه رهبری و ولایت فقیه بود.

وزیر اطلاعات با اشاره به سعی فتنه گران و بیگانگان برای ناامن جلوه دادن فضای کشور با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها گفت: امروزمی بینید که این طرح به خوبی مسیر خود را طی می کند وویژگی آن همراهی مردم و دلدادگان نظام با مسئولان است.

مصلحی با قدردانی ازمردم شهرری که دردوران فتنه به خوبی بصیرت خود را نشان دادند، افزود: شهرری شهرتقوا و دینداری است و اگر فتنه در اینجا ره به جایی نبرد به خاطر وجود مردم بصیر بود.