خطیب موقت نماز جمعه‌ی امروز تهران با اشاره به سالروز ۹ دی به عنوان حماسه‌ی بزرگ ملت ایران، تصریح کرد: ۹ دی روز بیعت با ولایت، روز تولی و تبری از دشمنان است که یک مقطع افتخارآمیز در تاریخ انقلاب به حساب می‌آید.

به گزارش افکار به نقل از ایسنا، آیت‌الله سید احمد خاتمی در نماز جمعه‌ی این هفته‌ی تهران با بیان این‌که حماسه‌ی ۹ دی را مدیون سیدالشهدا بوده‌ایم، اظهار کرد: ما هرچه داریم مدیون حسین فاطمه هستیم؛ از جمله زندگی، حیات و انقلابمان؛ چرا که ۱۵ خرداد در زمان انقلاب، ۲۲ بهمن ۵۷ همگی در محرم اتفاق افتاد که ماه پیروزی خون بر شمشیر است و حماسه‌ی ۹ دی هم مدیون سیدالشهدا است.

وی افزود: مردم دیدند بر مقدس‌ترین مقدساتشان که عزاداری ابا عبدالله الحسین است توسط فتنه‌گران هجمه وارد شده و در آن روز نگذاشتند مردم با آرامش به ساحت سیدالشهدا عرض ادب داشته باشند و شاهدیم یک زوج جوان را از ماشین بیرون کشیدند و کتک زدند، تنها به این خاطر که جوان ته‌ریش داشت و خانم محجبه بود. هم‌چنین شعارهای ساختارشکن دادند و متاسفانه سران فتنه بیانیه دادند که اینها عزاداران امام حسین(ع) بودند و ما می‌پرسیم که آیا عزاداران امام حسین(ع) شعار «مرگ بر اصل ولایت فقیه» سر می‌دهند؟ پس اینها ضد انقلاب، خارجی و محارب بودند.

این عضو هیات رییسه‌ی مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که فتنه‌ی سال ۸۸ شباهت زیادی با فتنه‌ای که در مقابل حکومت علی(ع) شکل گرفت، داشت، توضیح داد: ناکثین، قاسطین، مارقین و ساکت‌هایی که اسمشان ساکت بود، اما آب به آسیاب مارقین و ناکثین می‌ریختند در این فتنه‌ها حضور داشتند و از جمله دلایل شباهت این دو فتنه این است که امیرالمومنین جریان‌های مقابل خود را جریان فتنه نام گذاشت و این ادبیات علی(ع) است که بیش از ۱۰ بار در نهج‌البلاغه، نام جریان مقابل را فتنه می‌نهند.

وی با اشاره به این‌که جریان فتنه یعنی جریانی که در آن باطل لباس حق می‌پوشد و به بهانه‌ی دفاع از مظلوم، به امام مظلوم عالم یعنی علی(ع) اهانت می‌کند و به مبارزه با قرآن ناطق برمی‌خیزد، تصریح کرد: کسانی که بعد از ۱۹ ماه از فتنه‌ی ۸۸ هنوز حاضر نیستند به اغتشاشگران اسم فتنه را بدهند و هنوز می‌گویند که آنها معترض هستند، پیرو ولایت نیستند؛ چرا که این ادبیات ولایت نیست.

خاتمی ادامه داد: در جریان این حماسه‌ی بزرگ(انتخابات دهم ریاست جمهوری) مردم علی‌رغم بمباران تبلیغاتی آنها با حضور ۸۵ درصدی‌شان به صحنه آمدند و فتنه‌گران این حماسه را که می‌توانست سرمایه‌ی بزرگی برای ملت محسوب شود با جاه‌طلبی خود اثر آن را از بین بردند.

خطیب نماز جمعه‌ی این هفته‌ی تهران با اشاره به سخنی از علی(ع) مبنی بر این‌که انگیزه‌ی فتنه‌گران فقط دنیا و تشنگی قدرت است، افزود: در فتنه‌ی ۸۸ انگیزه‌ی دنیا و تشنگی قدرت باعثشد مصالح مملکت زیر پا گذاشته شود و پشت پا به تمام ارزش‌ها بزنند.

وی با بیان این‌که هدف فتنه‌گران مقابل مولی علی(ع) براندازی بود، تصریح کرد: بدون تردید جریان فتنه‌ی سال گذشته هم به دنبال براندازی بود و در واقع کودتای مخملی بود که خنثی‌کننده‌ی آن مردم بودند و در حماسه‌ی ۹ دی مردم توانستند خط بطلانی بر تمامی توطئه‌های آنها کشانده و جریان فتنه را به احتضار اندازند.

خاتمی با بیان این‌که فتنه‌گران دوران مولی علی(ع) از روش‌هایی استفاده می‌کردند که همین روش‌ها در فتنه‌ی سال گذشته مورد استفاده قرار گرفت، توضیح داد: از جمله روش‌های استفاده‌ی فتنه‌گران، دروغ و تهمت است. همان‌طور که در دوران امامت علی(ع) همه می‌دانستند، امام علی(ع) در قتل عثمان نقش نداشته، اما آنها بر این موضوع پافشاری می‌کردند. در طول ۱۹ ماه کمتر تهمتی بود که فتنه‌گران به نظام مقدس اسلامی نزنند؛ تهمتی که هیچ‌گاه نتوانستند اثبات کنند و نخواهند توانست که من زبان شرم از گفتن آنها دارم.

این عضو هیات رییسه‌ی مجلس خبرگان رهبری راه دیگر استفاده‌ی فتنه‌گران را شبهه‌افکنی خواند و گفت: در زمان امام علی(ع) قرآن‌ها را بالای نیزه‌ها برافراشتند و در سال گذشته تقلب را مطرح کردند و بعد خودشان گفتند که دروغ بوده و تقلب رمز اغتشاش بوده است. هم‌چنین حرمت‌شکنی روش دیگری است که مورد استفاده‌ی فتنه‌گران قرار می‌گیرد؛ چرا که فتنه‌گران در پی شکستن قداست رهبری بودند؛ در حالی که ما رهبرمان را فقط رهبر سیاسی نمی‌دانیم، بلکه رهبر دینی و نایب عام امام زمان(عج) است و آفرین بر مردمی که خوب فهمیدند و در حماسه‌ی ۹ دی پارسال و امسال فقط و فقط عکس مقام معظم رهبری آیت‌الله العظمی خامنه‌ای را در دست داشتند و معنایش این بود که ملت ما ولایی بوده، ولایی هست و تا همیشه ولایی خواهد ماند.

وی با اشاره به این‌که چهارمین ابزار فتنه‌گری، فضاسازی رسانه‌ای است، گفت: در زمان امام علی(ع) معاویه ۷۰ هزار منبر علیه علی(ع) بسیج کرد و همین فضاسازی رسانه‌ای را فتنه‌گران در سال گذشته علیه شما مردم به کار گرفتند و هجمه‌ی فضاسازی رسانه‌ای که بیگانگان از جمله آمریکا، اتحادیه اروپا، رژیم جعلی صهیونیستی و پیر خرفت استعمار یعنی انگلیس علیه مردم ما به کار گرفتند در طول ۳۱ سال انقلاب بی‌سابقه بوده است.

خاتمی، ابزار دیگر فتنه‌گران را جابه‌جایی معیارها دانست و گفت: علی(ع) امام حق بود، اما آنها به سراغ بهره‌برداری از چهره‌های موجهی رفتند که به احترام انتساب به پیامبر به صحنه آمدند و همان‌طور در فتنه‌ی سال گذشته هم کسانی از سوابق خود که در مقطعی همراه امام(ره) داشتند سوءاستفاده کرده، در حالی که بر اساس بیانات امام(ره) میزان حال فعلی اشخاص است.

این عضو هیات رییسه‌ی مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: سوءاستفاده از مقدسات نیز روش دیگر فتنه‌گران است. همان‌طور که معاویه تا توانست از مقدسات و به‌خصوص قرآن بهره برد، در فتنه‌ی سال گذشته سوءاستفاده از نام امام(ره) در طول تاریخ انقلاب بی‌سابقه بود؛ در حالی که امام(ره) کلمه‌ی محبوبی بوده، هست و خواهد بود، اما برخی فتنه‌گران به ناحق به امام مظلوم جفا کردند. خاتمی در ادامه ایجاد تفرقه را هفتمین ابزار فتنه‌گری دانست و گفت: فتنه‌گران در پی تفرقه هستند و بدترین نوع تفرقه، ایجاد تفرقه بین مردم و نظام اسلامی است که به شکر خدا نتوانستند و مردم در حماسه‌ی ۹ دی سال گذشته با بلندترین فریاد گفتند ما هرگز از نظام اسلامی جدا نخواهیم شد.

وی با اشاره به این‌که در فتنه‌ی عصر امیرالمومنین کسانی از امتحان سربلند بیرون آمدند و موفق شدند و کسانی مردود شدند که موفق‌ها عمارها و یاسرها و مالک اشترها بودند که علی را تنها نگذاشتند و مردودهای امتحان، مباشران و عاملان فتنه و ساکت‌های مقابل فتنه بودند، افزود: فرق مباشران و ساکت‌ها این است که ما مباشران فتنه را مردود می‌دانیم اما ساکت‌ها را تجدید به حساب می‌آوریم که هنوز راه برای آنها باز است تا جبران کنند و البته شما مردم از قبول‌های فتنه‌ی سال گذشته بودید.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به این‌که در حماسه‌ی ۹ دی سال گذشته یک پیام برای آیندگان وجود داشت و آن این بود که در فضای غبارآلود فتنه، نورافکن بصیرت و پیروی از حجت الهی است، گفت: این پیام را مردم به خوبی گرفتند؛ چرا که ولایت‌مداری این ملت راز سربلندی‌شان بوده، هست و خواهد بود.

خاتمی در ادامه با اشاره به این‌که دو هفته از اجرای طرح ارزشمند، ملی و مفید هدفمندی یارانه‌ها می‌گذرد، اظهار کرد: گام اول با موفقیت برداشته شد و امیدواریم مردم هم‌چنان کمک کنند تا این طرح ملی به سامان برسد و در این راستا باید دولت محترم به نظارت خود ادامه دهد تا مبادا به قشر محروم جامعه فشار بیشتری بیاید و هم‌چنین به تولید باید بها داده شود؛ چرا که در سایه‌ی تولید، اهداف ارزشمند این طرح به سامان می‌رسد و از طرف دیگر باید از واردات بی‌رویه جلوگیری شود که چیزی جز گسترش بیکاری ندارد.

وی همچنین تصریح کرد: البته مساله‌ی وحدت پیش‌شرط اساسی اجرای این طرح است که هم مردم و هم مسوولان باید از اقدامات چالش‌آمیز بپرهیزند که به مصلحت نیست.

خاتمی در ادامه با بیان این‌که فاجعه‌ی سیل پاکستان هم‌چنان غم جانکاه ما است، افزود: نیاز است که مردم نوع‌دوست کمک‌هایشان در این عرصه را ادامه دهند و نگذارند که مسلمانان و شیعیان پاکستان در این غم تنها بمانند. البته از دولت پاکستان هم می‌خواهیم نگذارد کشورشان مأمن تروریست‌ها و محل صدور تروریست به کشور اسلامی ما باشد که البته به مصلحت خودشان هم نیست. پس بهتر است تروریست‌ها را که می‌گیرند به سرعت به دولت ما تحویل دهند که به مجازات جنایاتشان رسیدگی شود.

این عضو هیات رییسه‌ی مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این خبر که در جمهوری آذربایجان، دولت طی بخشنامه‌ای کشف حجاب را برای دانش‌آموزان و دانشجویان دختر اجباری کرده است، گفت: به دولت آذربایجان نصیحت می‌کنیم به درخواست اکثریت مردم کشورتان گوش فرا دهید؛ چرا که جمهوری آذربایجان به عنوان دومین کشور شیعه جهان به شمار می‌آید و مشترکات فراوانی با ما دارد. پس به مصلحت شما نمی‌دانیم که با مردمتان در بیافتید؛ چون همان‌طور که شاه و صدام با مردمشان در افتادند، به نتیجه نخواهید رسید و امیدواریم دولت آذربایجان دست از این فشار بی‌جا بردارد و با مردم خود رفتار مسالمت‌آمیز داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، سید احمد خاتمی در خطبه‌های اول نماز جمعه‌ی این هفته‌ی تهران با اشاره به این‌که سه شرط استجابت دعا، معرفت خداوند، دعای خالصانه و رفتار بنده‌گونه است، افزود: شرط چهارم استجابت دعا، درآمد پاک و لقمه‌ی حلال است.

وی با اشاره به روایات مختلف از پیامبر، امام سجاد(ع) و امام باقر(ع) گفت: کسی که از لقمه‌ی حرام استفاده کند، دعایش مستجاب نیست و دعای کسی که به مردم ظلم کند، حق‌الناس به عهده داشته باشد و لقمه‌ی حرام در زندگی‌اش باشد مستجاب نمی‌شود.

خطیب موقت نماز جمعه‌ی این هفته‌ی تهران با اشاره به این‌که از لقمه‌ی پاک در روایات تعبیر به عفت البطن شده است، گفت: دو چیز عبادت بزرگ است؛ اول پاکدامنی و دوم تلاش برای به دست آوردن لقمه‌ی حلال که تلاشی مقدس و خداپسندانه است.

سید احمد خاتمی افزود: در قرآن در باب لقمه دو کلمه وجود دارد؛ اول حلال و دوم طیب و در ۲۰ آیه‌ی قرآن فقط از کلمه‌ی طیب استفاده شده است که به تنهایی معنای حلال را نیز در بر می‌گیرد.

عضو هیات رییسه‌ی مجلس خبرگان رهبری با طرح این پرسش که لقمه‌ی پاک و ناپاک کدام است، توضیح داد: لقمه‌ی پاک آن است که از راه حلال به دست آمده باشد. یعنی با خرید و فروش کالای حرام، با شیوه‌های حرام، از راه رشوه به دست نیامده باشد و خمس و زکات آن پرداخت شده باشد.

وی با اشاره به این‌که اثر منفی لقمه‌ی حرام تنها این نیست که دعا مستجاب نشود، بلکه نمی‌گذارد عبادت اثر سازنده‌ی خود را بگذارد، افزود: از جمله آثار لقمه‌ی حرام آن است که حرف‌های دلنشین اولیای خدا بر دل نمی‌نشیند.

خاتمی همچنین به ۲۵ محرم، سالروز شهادت حضرت امام زین‌العابدین اشاره کرد و با تسلیت سالروز شهادت آن بزرگوار گفت: داغی که این امام مظلوم و عمه مکرمه‌اش در روز عاشورا و بعد از آن دیدند داغی بی‌نظیر در تاریخ بشریت است.