'محمد سرافراز' ایرنا، افزود: 'پرس تی وی' شركتی است در لندن كه بر اساس قوانین انگلیس به ثبت رسیده است و مطابق قانون آن كشور نیز فعالیت رسانه ای می كند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه این شرکت وابستگی مستقیم به شبکه ' پرس تی وی ' در تهران ندارد، اظهار داشت: کشورهای غربی و به ویژه انگلیس اقدامات خلاف قانون خود را عموما از طریق اهرم های اقتصادی و بانکی پیگیری می کنند و تاکنون در چند مورد بعضی از حساب های مربوط به این شبکه را در بانک های مختلف تعطیل کردند.
وی با بیان اینکه مسئولان بانک ها در هیچ موردی پاسخ رسمی ندادند، افزود: فقط به طور غیرمستقیم دلیل این اقدام را اینگونه اعلام کنند که ' از بالا فشار آوردند '.
سرافراز به اسناد منتشر شده از پشت صحنه ارتباطات انگلیس اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: مقامات امنیتی انگلیس اشاره کرده بودند که باید کاری کنیم که فعالیت های ' پرس تی وی ' در لندن تعطیل شود و به نظر می آید اینها به هم ارتباط دارد و این اقدامات با چنین هدف هایی صورت می گیرد.
وی با اشاره به تظاهرات دانشجویان انگلیس یادآور شد: هنگامی که خبرنگار و تصویر بردار ' پرس تی وی ' در جریان تظاهرات دانش آموزان و دانشجویان انگلیسی برای گزارش خبر به صحنه رفته بودند از سوی افرادی که صورت خود را پوشانده بودند مورد حمله قرار گرفتند.
معاون برون مرزی رسانه ملی با بیان اینکه به روش های مختلف برای شبکه ' پرس تی وی ' محدودیت ایجاد می کنند، ادامه داد: شدت ضربه به تصویربردار به گونه ای بود که پس از اصابت به زمین، دوربین فیلمبرداری وی که چندی هزار پوند ارزش داشت، آسیب جدی دید.
سرافراز اضافه کرد: این وقایع جلوی چشم پلیس اتفاق افتاده و احتمالا سیستم امنیتی پلیس آنها را اجیر کرده بود.
وی با اشاره به اینکه بستن حساب های بانکی هیچ ارتباطی با تحریم ها ندارد، گفت: چند روز پیش روزنامه ' گاردین ' در خبری نوشته بود که اگر بخواهد تحریم های جدیدی بر علیه ایران اعمال شود، فعالیت ' پرس تی وی ' کلا در انگلیس متوقف می شود، اینها هیچ ارتباطی به هم ندارد و فقط به منظور جلوگیری از فعالیت رسانه ای ایران انجام می شود.

** مخاطبان عرب زبان از پخش ' مختارنامه ' از شبکه ' آی فیلم ' استقبال کردند
معاون برون مرزی با اشاره به اینکه مجموعه فاخر ' مختارنامه ' از ۲۴ دی ماه جاری از شبکه ماهواره ای فیلم و سریال عربی ' آی فیلم ' پخش می شود، افزود: پخش این سریال به زبان عربی از سوی مخاطبان کشورهای عراق و سوریه بازتاب های مثبت داشته است و این مخاطبان با مراجعه به سایت شبکه اشتیاق بسیار زیادی برای دیدن این مجموعه از خود نشان داده اند.
سرافراز یادآور شد: البته برخی از کشورها از جمله ' مصر ' و رسانه های ' عربستان سعودی ' حملاتی داشتند و ' مختارنامه ' را تفرقه انگیز اعلام کردند. با این حال فکر می کنم در مجموع مخاطبان زیادی پیدا کند.

** مختارنامه سکانسی برای حذف ندارد
معاون برون مرزی صدا و سیما در مورد اعمال تغییراتی در ترجمه عربی این اثر خاطر نشان کرد: ' مختارنامه ' تاریخ را نقل می کند و سعی بسیار زیادی هم کرده که تاریخ را همان گونه که اتفاق افتاده، نقل کند.
سرافراز با بیان اینكه در دیالوگ ها و جزییات، داستان پردازی شده كه با چارچوب تاریخی منافاتی ندارد، گفت: 'مختارنامه' سكانس یا صحنه ای ندارد كه لازم باشد برای مخاطبان عرب زبان سنی مذهب حذف شود، فقط موارد بسیار اندك و جزیی وجود دارد كه روی آن یك مقدار دقت می شود.