به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، علی اکبر صالحی وزیر خارجه کشورمان امشت در برنامه دیروز، امروز فردا گفت: شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهددر تهران با حضرو مقام معظم رهبری افتتاح خواهد شد و نمایندگان ۱۲۰ کشور عضو در این اجلاس حضور خواهند یافت.

رئیس دستگاه دیپلماتیک از برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حاشیه این نشست نیز خبر داد.

صالحی همچنین گفت: هیئت مصری شرکت کننده در این نشست به ریاست محمد مرسی ۱۰۰ نفره و هیئت هندی شرکت کننده نیز ۲۰۰ نفره خواهد بود.

وزیر خارجه کشورمان همچنین عنوان کرد: در حاشیه این اجلاس نیز جلساتی با حضور کشورهای همسو و همفکر برگزار خواهد شد.

صالحی در پاسخ به سوال ی درباره گفت‌وگوهای ایران ۵ + ۱ با تاکید بر اینکه راهی جز به سرانجام رسیدن این مذاکرات نیست اظهار داشت: من به نتایج مذاکرات بسیار امیدوار هستم و فرآیند کلی را مثبت ارزیابی می‌کنم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در خصوص تحولات سوریه نیز با بیان اینکه سوریه دچار بحرانی تصنعی شده است خاطرنشان کرد: ما در نشست مکه در خصوص سوریه رایزنی‌‌هایی را انجام دادیم و در طی یکسالی که از بحران سوریه می‌گذرد در رایزنی مداوم با بسیاری از کشورها و همچنین در تماس با معارضه با دولت سوریه بودیم.

وی تصریح کرد: باید تدبیری صورت گیرد که این بحران تصنعی را معالجه کنیم و معارضه و دولت سوریه به تفاهم برسند.

صالحی اعلام کرد که جمهروی اسلایم ایران پیشنهادی را د ر خصوص سوریه دارد که آن را نشست سران جنبش عدم تعهد با کشورهای شرکت کننده در میان خواهد گذاشت و این پیشنهاد منطقی و اصولی است و همه اطراف را دربر می‌گیرد.

وی همچنین ابراز امیدورای کرد که بعد از نشست تهران و نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک جمهوری اسلامی ایران میزبان معارضه و دولت سوریه باشد و افزود: بخشی مهمی از معارضه سوریه برای حضور در این نشست اعلام آمادگی کرده و دولت سوریه نیز آمادگی خود را اعلام کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماتیک با اشاره به پیشهاد رئیس جمهوری مصر در نشست مکه که برای تشکیل گروه تماس با حضرو ایران، ترکیه، عربستان و مصر خاطر نشان کرد: وزیر خارجه مصر اخیرا با من تماس گرفت که در همین زمینه نشستی در قاهره برگزار شود که ما نیز آمادگی خود را برای حضور اعلام کردیم.

وزیر خارجه کشورمان حمایت جمهوری اسلامی ایران از سوریه را اصولی خواند و تصریح کرد: حاضر نیستیم اصولمان رازیر پا بگذاریم.

وی در باره کارمندان هلال احمر ایران که در لیبی ربوده شده‌اند به گفت‌وگوی خود با وزیر خارجه لیبی در نشست مکه اشاره کرد و افزود: دو روز پیش نیز با همتای لیبیایی خود گفت‌وگو کردم و وی از سلامت آنها خبر داد. مشکلی در دستگاه دولتی لیبی پیش آمده که امیدواریم هر چه زودتر شاهد آزادی این افراد باشیم.

وزیر خارجه کشورمان همچنین درباره زائران ایرانی ربوده شده در سوریه خاطرنشان کرد: با مقامات ترکیه و قطر در این زمینه گفتوگو کردم و در مکه نیز صحبتی جدی با نخستوزیر قطر انجام شد و آنها اعلام کردند که تمام تلاش خود را برای آزادی این افراد به کار بگیرند.