افكار نيوز - جذب خبرنگاران ایرانی در دانشگاه امنیتی انگلیس
دانشگاه سواز که با هدف پرورش نیرو های امنیتی انگلیس در سال ۱۹۱۹ تاسیس شده در هفته های اخیر از میان درخواست های سیزده خبرنگار ایرانی مقیم اروپا و آمریکا با پذیرش چهار نفر موافقت کرد.

به گزارش افکار به نقل از مشرق، دانشگاه سواز که با عنوان " مرکز عالی مطالعات شرقی - آفریقایی دانشگاه لندن " فعالیت می کند، محلی برای تربیت دیپلمات ها و نیروهای امنیتی انگلیس در حوزه های فرهنگ، زبان، سیاست و تاریخ کشورهای مستعمره انگلیس است.
سال گذشته دستگاه امنیتی انگلیس موسوم به MI۶ با انتشار اطلاعیه ای در دانشگاه سواز از دانشجویانی که به زبان های عربی، فارسی، چینی و اردو مسلط هستند خواست برای فعالیت در این دستگاه خود را به مرز آمادگی های لازم برسانند.
بر اساس این گزارش از ایران تا کنون خبرنگارانی چون حسین درخشان، مسیح علی نژاد، پرستو دوکوهکی و لیلا خدا بخشی در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند.
این دانشگاه دارای یک دپارتمان رسانه به نام دانشکده مطالعات شرق‌شناسی و آفریقا شناسی است که ایرانیان مرتبط با این دانشگاه در این دانشکده آموزش‌های لازم را می‌بینند.
رئیس گروه رسانه این دانشگاه خانم " آنابل سر برنی " است که دارای تابعیت ایرانی _ انگلیسی می باشد. همسر ایرانی وی در حال حاضر مشغول تدریس در دانشکده‌های علوم ارتباطات ایران است.
آنابل سربرنی نیز برای شرکت در همایش ها و برگزاری کلاسهای آموزشی سفر های متعددی به ایران داشته است.
حسین درخشان که از وی به عنوان بنیانگذار سایت های مستهجن و ضد امنیتی ایران نام برده می شود، با توصیه نامه گری سیک – عضو شورای امنیت ملی آمریکا – در این دانشگاه پذیرفته و مشغول به تحصیل شد.
بر پایه این گزارش گفته می شود کار جذب چهار خبرنگار از میان ۱۳ خبرنگار ایرانی که پعد از حوادثپس از انتخابات از کشور خارج شدند، نهایی شده است.
یکی از این خبرنگاران که دبیر فرهنگی یکی از رسانه های داخلی بود و به تازگی از کشور خارج شده، با توصیه نامه برادرش که در موسسه مطالعات خاور نزدیک واشنگتن فعالیت می کند، در دانشگاه سواز پذیرفته شده است.
گفته می شود چند تن از اساتید ایرانی مقیم در معرفی دانشجویان و خبرنگاران به این دانشگاه فعال هستند.
در دانشگاه سواز اساتیدی چون نیما مینا(مدرس زبان ادبیات فارسی)، الهه رستمی پور(استاد گروه توسعه و متخصص جامعه مدنی و فعال در گروه ضد جنگ کمپین ایران که با شرین عبادی و ملی مذهبی ها از جمله پیمان و مرضیه مرتاضی لنگرودی رابطه نزدیکی دارد)، مسعود کارشناس(استاد اقتصاد)، افشین ادیب مقدم(گروه خاورمیانه)، لاله خلیلی(مدرس گروه رسانه ها و سینما)، زیبا میر حسینی، معصومه طرفه و نرگس فرزاد مشغول به تدریس هستند.
عناصر بهایی مقیم انگلیس، نفوذ ویژه ای در جذب اساتید و دانشجویان این دانشگاه دارند.

/ ب.