به گزارش افکارنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود احمدی نژاد رییس جمهور کشورمان پیش از ظهر امروز جمعه در جریان سفر به استان آذربایجان شرقی و در حاشیه بازدید از دو روستای زلزله زده زغن آباد و زنگ آباد از توابع شهرستان ورزقان که کانون اصلی زلزله بودند در گفتوگو با خبرنگاران با بیان اینکه خدا را شاکرم که توفیق حضور در مناطق زلزلهزده آذربایجان شرقی را عنایت نمود و توانستم از نزدیک با مردم این روستاها دیدار کنم، گفت: انشاءالله روند خدمت رسانی به مردم این مناطق سرعت بیشتری خواهد یافت و اگر نواقصی هم وجود دارد با کمک مردم و همیاری همه دستگاهها برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه زلزله آذربایجان شرقی در منطقه وسیعی شکل گرفته و در حقیقت به واسطه این زلزله همه ضوابط اجتماعی و زندگی مردم بر هم خورده است، ‌گفت: زلزله حادثه‌ای است که با پیشامد آن همه ناراحت و غصه دار می شوند اما امروز همه ملت بسیج شده اند تا با کمک خود هر چه زودتر آن میزان از آثاری را که قابل رفع است برطرف کنند.

احمدی نژاد با بیان اینکه در اثر این زلزله جمع کثیری از هموطنان ما از دنیا رفتند که جای آنها دیگر پر نخواهد شد، تصریح کرد: ‌امیدوارم خدای متعال، رحمت و برکات خود را بر بازماندگان نازل کرده و به شیوه دیگری این خسارت ها جبران شود.

رییس جمهور با بیان اینکه همه خواهان کمک رسانی و تلاش هستند تا شرایط را به وضعیت مناسب برسانند، خاطر نشان کرد: از مهمترین کارها در مناطق زلزله زده، بازسازی منازل مسکونی است؛ زیرا همانگونه که مقام معظم رهبری اشاره داشتند سرما در این مناطق زودرس است و باید هر چه سریعتر کار احداثمنازل و کمک رسانی به مردم سریعتر انجام شود.

وی افزود: البته به طور موقت چادرها احداثشده اما باید این چادرها نیز به وسایل گرمایی و ایمن سازی در برابر بارش های فصل سرما مجهز شوند.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه ‌همه باید بسیج شویم تا خانه های مردم به سرعت در این مناطق ساخته شود، اظهار داشت: کارهایی شروع شده و امروز نیز در جلسه ای که با مسئولان داریم چند تصمیم کلان و اساسی در راستای سرعت دادن به روند کارها در مناطق زلزله زده خواهیم داشت تا قبل از رسیدن سرما و آسیب رسیدن به مردم بتوانیم خانه ها را آماده و برای دام و احشام مردم نیز فکر مناسبی داشته باشیم.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه مردم مناطق زلزله زده به لحاظ ایمانی، فرهنگی و توانایی های فردی و اجتماعی بسیار قوی هستند و می دانند چگونه با طبیعت این مناطق زندگی کرده و از همین مناطق روزی خود را به دست بیاورند، گفت: دولت، ‌ مردم و اهالی مناطق زلزله زده باید دست به دست هم داده و کمک کنیم تا این منطقه را بهتر از قبل بسازیم.

احمدی نژاد با بیان اینکه خانه‌های روستاهای زلزله زده به گونه ای بود که اگر زلزله هم نمی آمد باید بازسازی می شد، خاطر نشان کرد: امروز طرح مقاوم سازی مسکن در سراسر کشور در حال اجراست و هر نقطه ای از کشور که تاکنون مقام سازی شده اگر در آن مناطق زلزله ای رخ داده از لحاظ زندگی انسانی تقریبا با مشکلی مواجه نبودیم.

وی ظاهر امیدواری کرد که مناطق زلزله زده به گونه ای ساخته شود که به شهرها و روستاهای الگو و نمونه تبدیل شود و وضعیت مردم به شرایط عادی برگردد.

رییس جمهور همچنین خاطر نشان کرد: با برنامه ریزی و هماهنگی هایی که با مسئولان آواربرداری در مناطق زلزله زده به عمل آمده مقرر شده عملیات آواربرداری با نظارت مردم به گونه ای انجام شود که حداکثر وسایل و اموال مردم مورد استفاده قرار گیرد.

احمدی نژاد همچنین بر لزوم رفع مشکلات بهداشتی و آبرسانی به مناطق زلزله زده نیز تاکید کرد.