افکارنیوز: رامين مهمانپرست سخنگوي وزارت خارجه ایران روز سهشنبه (۱۹/۵/۱۳۸۹) در نشست هفتگي با خبرنگاران ضمن گراميداشت ياد شهداي رسانه و تبريك روز خبرنگار، گفت: خبرنگاران با شغل حساس خود سعي ميكنند اطلاعرساني كرده و افكار عمومي را روشن و آنها را از حقايق و واقعيات مطلع كنند تا دنيايي بدون فريب و القاي مطالب نادرست داشته باشيم.
وی همچنین فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را تبریک گفت.
خبرنگاری با اشاره به اظهارات اخیر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا که از آمادگی کشورش برای تعامل با ایران خبر داده، نظر سخنگوی وزارت خارجه را در این زمینه جویا شد که وی در پاسخ با بیان اینکه ملت ما اهل گفت‌وگو و منطق است، ‌ گفت: ما همواره نشان دادیم که برای تثبیت حقوق ملت بزرگ‌مان با منطق قوی خود آمادگی دفاع از کشورمان، منافع کشور و حقوق ملت بزرگ‌مان را داریم.
وی با بیان اینکه در زمینه برقراری صلح، ثبات و امنیت در منطقه در طول ۳۰ سال گذشته همواره در این جهت تلاش کردیم، یادآور شد: ‌ این موضوعی نیست که کسی شاهد آن نبوده باشد.
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به مباحثی که از سوی مقامات آمریکایی مطرح می‌شود، ‌ خاطرنشان کرد: این مباحثعملاً با نوع رفتار آنها در تناقض است و به نظر می‌آید سیاست‌های اشتباه گذشته نومحافظه‌کاران همچنان توسط مقامات فعلی در حال دنبال شدن است. سیاست‌های غلط جمهوری‌خواهان که به شکست‌ها و هزینه‌های سنگین برای ملت آمریکا منجر شد و سیاست‌های غلطی که باعثشد کسی که شعار تغییر و رویکرد جدید را می‌دهد، رای بیشتری بیاورد.
وی ادامه داد: باید ببینیم این سیاست‌های متضاد که از سوی مقامات آمریکایی دنبال می‌شود و شعارهایی که می‌دهند و در عمل سیاست‌های غلطی که دنبال می‌کنند چه میزان می‌تواند مؤثر باشد.
مهمان‌پرست با اشاره به همزمانی ادامه سیاست‌های غلط گذشته و طرح این شعارها و ابراز تمایل برای گفت‌وگو ادامه داد: به نظر نمی‌رسد که با نیات صادقانه این حرف‌ها زده شود. ما رویه ثابتی داریم و در عمل همواره در جهت صلح، ثبات منطقه و حل بحران‌های بین‌المللی قدم برداشته و از حقوق ملت‌مان دفاع می‌کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه با تأکید بر اینکه به هیچ وجه حاضر به عقب‌نشینی از حقوق خود نیستیم، اظهار داشت: ما برای تثبیت حقوق ملت آمادگی داریم که منطق خود را در حضور مردم و رسانه‌های دنیا مطرح کنیم.
همان خبرنگار در ادامه در خصوص گفت‌وگوهای ایران و گروه وین(آمریکا، روسیه، فرانسه و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) اظهار داشت: ما منتظر پاسخ گروه وین و تعیین تاریخ و محل برگزاری جلسه با اعضای این گروه هستیم و فکر می‌کنیم می‌توان بحثتبادل سوخت را در فاصله زمانی خیلی کوتاهی دنبال کرد.
وی افزود: ما برای مذاکره در رابطه با تبادل سوخت و تامین سوخت رآکتور تهران بر اساس بیانیه تهران آماده برگزاری نشست هستیم.
یکی از خبرنگاران در خصوص اخبار مطرح شده مبنی بر اینکه قرار است نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور جایگزین سفرای ایران در خارج از کشور شوند، سؤال کرد که مهمان‌پرست در این باره خاطرنشان کرد: ما مطلبی رسمی مبنی بر اینکه قرار باشد به جای سفرا، نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور منصوب شوند، دریافت نکردیم، گفت: سفرا، نمایندگان رئیس‌جمهور و نمایندگان تام‌الاختیار نظام هستند و به نمایندگی از رئیس‌جمهور و نظام فعالیت‌های خود را دنبال می‌کنند.
مهمان‌پرست یادآور شد: ‌ممکن است به دلیل شرایط خاص کشور و نیاز به هماهنگی با برخی دستگاه‌ها اختیار بیشتر و ارتباط نزدیک‌تری با رئیس‌جمهور لازم باشد که در آن موارد خاص رئیس‌جمهور نظر خود را مطرح می‌کند البته این به معنای عام مطرح نیست و همه سفرا، نمایندگان رئیس‌جمهور هستند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص باقی ماندن گروهک تروریستی منافقین در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا گفت: ظاهراً آمریکایی‌ها علیرغم حمایت عملی از تروریسم در مناطق مختلف دنیا هنوز منافقین را در فهرست گروه‌های تروریستی نگه داشتند.
یکی از خبرنگاران به اظهارات مقامات کره جنوبی در مورد تحریم‌های ایران و اخبار مطرح شده مبنی بر احتمال مخالفت ایران با پذیرش استوارنامه سفیر جدید کره جنوبی در تهران اشاره کرد و نظر مهمان‌پرست را جویا شد که وی اظهار داشت: در مورد تحریم‌های غیرقانونی منبعثاز قطعنامه غیرقانونی ۱۹۲۹ و رویکرد یکجانبه غیرقانونی‌تر آمریکا و اروپا، کشورها باید متوجه منافع و مضار بلند مدت خود باشند.
وی با بیان اینکه خیلی از کشورها تحت فشارهای سیاسی قرار گرفته‌اند، یادآور شد: اما واقعیت این است که آنها حرکت به سمت تحریم‌ها را به ضرر خود می‌دانند.
سخنگوی وزارت خارجه با ذکر این نکته که در دنیای فعلی یافتن بازار مناسب در بحثاقتصادی، اولویت ویژه‌ای است، خاطرنشان کرد: بحران اقتصادی حاکم بر دنیا ایجاب می‌کند که اقدام هر دولتی باید متناسب با پاسخ‌گویی در برابر ملت و تبعاتی که در وضعیت اقتصادی آن کشور ایجاد می‌کند، باشد.
مهمان‌پرست با ذکر این نکته که از طرف ما نگرانی وجود ندارد، ‌ تصریح کرد: هر کشوری که بخواهد خودش را از بازار ایران محروم کند، بلافاصله این بازار در اختیار کشورهای جدید قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: کشورهایی که در بلندمدت وارد بحثسیاسی و اقدام سیاسی می‌شوند، ‌ متضرر خواهند شد.
خبرنگاری درباره اخبار مطرح شده مبنی بر نصب دومین آبشار در نطنز به منظور تولید سوخت ۲۰ درصد سؤال کرد که مهمان‌پرست در این باره گفت: با توجه به فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز ما سعی کردند در اخبار موجی ایجاد کنند که آبشار دوم ایجاد شده، ‌ این موضوع جدیدی نیست و مسئله‌ای است که رئیس‌جمهور ۲۲ بهمن به اطلاع مردم رساند و اعلام کرد که به دلیل اینکه سوخت رآکتور تهران را تامین نکرده‌اند و آن را در اختیار ما نگذاشته‌اند ما خودمان اقدام به غنی‌سازی ۲۰ درصد خواهیم کرد.
سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: از آن زمان با هماهنگی و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این کار انجام شد. چیز جدیدی اتفاق نیفتاده، غنی‌سازی ۲۰ درصد جزو فعالیت‌های صلح‌آمیز و حقوق همه کشورهای متعهد به آژانس است.
رامین‌ مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال وقوع جنگ در منطقه خاطرنشان کرد: مطالبی که در رابطه با احتمال وقوع جنگ در منطقه مطرح می‌شود، ابعاد مختلفی دارد که یک بعد آن این است که رژیم صهیونیستی اساساً به دنبال ایجاد فتنه و درگیری در منطقه است و سعی می‌کند برای جبران شکست‌های تهدیدآمیزی که داشته، در منطقه ایجاد فتنه کند.
وی ادامه داد: اینکه چه میزان امکان تحقق آن وجود دارد، بستگی به میزان مقاومت و عکس‌العملی خواهد داشت که کشورهای منطقه در مقابل این تهدیدات داشته باشند.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: بر اساس برآوردی که داریم علیرغم میل برخی جریانات در داخل آمریکا یا کشورهای غربی به ویژه رژیم صهیونیستی نسبت به ایجاد تحرکاتی که امنیت منطقه را به هم بزند، با توجه به محاسبه‌ای که در رابطه با هزینه‌های این اقدام نسنجیده دارند، احتمال وقوع درگیری را پایین می‌آورند.
وی با ذکر این نکته که ممکن است انگیزه به طور جدی باشد، یادآور شد: اما احتمال عملی شدن آن به خاطر هزینه‌های بالا خیلی پایین خواهد بود.
یکی از خبرنگاران هم از سخنگوی وزارت خارجه پرسید در صورت وقوع جنگ علیه لبنان آیا جمهوری اسلامی وارد عمل خواهد شد که وی پاسخ داد: آنچه رژیم صهیونیستی باید خوب متوجه شود که فکر می‌کنم تا اندازه‌ای متوجه شده، این است که تعدی به هر کشوری در منطقه و هر ملت مسلمانی در منطقه با عکس‌العمل بسیار شدید همه کشورهای منطقه مواجه خواهد شد.
به گفته وی این مسئله باعثمی‌شود که این رژیم تأمل بیشتری کند. حرکت کردن در این مسیر حرکت به سمت یک جاده بن‌بست خواهد بود.
یکی از خبرنگاران حاضر در جلسه به تهیه طرحی در مجلس توسط تعدادی از نمایندگان که براساس آن دولت ملزم می‌شود بحثغرامت جنگی از عراق را پیگیری کند، اشاره کرد و نظر مهمان‌پرست را جویا شد که وی در این باره گفت: نمایندگان مجلس، نمایندگان ملت ایران هستند و هر چه به تصویب مجلس برسد، حکم قانونی می‌یابد و دولت موظف به اجرای آن است.
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه غرامت جنگ تحمیلی جزو حقوق ملت ما است، خاطرنشان کرد: ‌ اینکه چه زمانی و در چه شرایطی برای کسب این حق ملت ایران و دریافت غرامت اقدام شود، با توجه به شرایط سیاسی داخل عراق و اینکه دولتی شکل بگیرد و آمادگی برای ورود به بحث‌های مختلف را پیدا کند، حتما در دستور کار قرار می‌گیرد. هر گونه مصوبه مجلس هم می‌تواند مسیری را برای کارهای اجرایی دولت تعیین کند.
مهمان‌پرست در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به خاطر روابطش با عراق کوتاهی نکرده‌ است، تصریح کرد: هیچ کوتاهی صورت نگرفته در شرایطی که یک دولت مردمی مستقر و در شرایط طبیعی فعالیت‌های خود را دنبال کند، می‌توانیم بحث‌های مختلفی را دنبال کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه روابط ایران با ملت و دولت عراق را گسترده، عمیق، صمیمانه و برادرانه برشمرد و افزود: ظرفیت‌های دو کشور بسیار بالا است و این ظرفیت‌ها امکان مشارکت و همکاری گسترده‌ای را فراهم می‌کند. ما می‌توانیم روابط دو کشور را به روابطی ممتاز تبدیل کنیم.
خبرنگاری به اظهارات هیلاری‌ کلینتون مبنی بر اینکه در کنفرانس کابل، پیام‌هایی را به متکی منتقل کرده اشاره کرد و علت تناقض موجود در اظهارات مقامات آمریکایی را جویا شد و وی پاسخ داد: اینکه خانم کلینتون گفته پیامی داده، باید از خودش بپرسید که چگونه پیام داده است.
مهمان‌پرست ادامه داد: اصل درخواست همکاری آمریکا با ایران در مورد افغانستان را قبلا به شکل‌های مختلف مطرح کرده بودند و مسئله جدیدی نیست. ما در حل بحران‌های منطقه‌ در عراق، ‌افغانستان و برخی کشورهای دیگر اقدام کردیم و آمریکایی‌ها این را بهتر می‌دانند که نقش ما در تثبیت امنیت چه میزان بالا بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: ‌ اگر واقعا آمریکایی‌ها به دنبال همکاری با ایران برای تثبیت اوضاع و برقراری امنیت و آرامش در افغانستان هستند بهتر است در مقابل راههای مؤثر ایران مانع‌تراشی نکنند یا از آن حمایت کنند.
سخنگوی وزارت خارجه به رویکرد جمهوری اسلامی در برگزاری نشست‌های سه‌جانبه سران ایران، افغانستان و پاکستان و ایران، افغانستان و تاجیکستان اشاره کرد و گفت: نشست همسایگان افغانستان در ایران قرار است به زودی در تهران برگزار شود که بیانگر اقدامات عملی برای برقراری ثبات و آرامش در افغانستان است.
مهمان‌پرست مبارزه با مواد مخدر و افراط‌گرایی را نیازمند راه حلی منطقه‌ای عنوان کرد و گفت: ‌ اگر کشورهای فرامنطقه‌ای از جمله آمریکا مایلند در این روند شریک باشند و همراهی کنند راه مشخص است، ‌حمایت از اقدامات منطقه و عدم ایجاد اخلال در این راه.
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص تناقض موجود در اظهارات مقامات آمریکایی خاطرنشان کرد: ‌اینکه تناقض وجود دارد سؤال همه است و جامعه بین‌الملل به دنبال پاسخ این سؤال است که چرا رویکرد دولت آمریکا دچار تناقض می‌باشد.
از یک طرف می‌گویند سیاست‌های گذشته جواب نداده و باید تغییر یابد وراز سوی دیگر شاهد لشکرکشی، ‌ اقدامات تحریمی، برخوردهای غیرمنطقی با مردم و حمایت از تروریسم هستیم. مقامات آمریکایی باید پاسخ این تناقض را با عمل خودشان بدهند.
خبرنگاری با اشاره به تحت پیگرد بودن بیش از ۱۰۰ نفر از سران گروهک منافقین که در عراق مستقراند توسط اینترپل، از سخنگوی وزارت خارجه پرسید آیا جمهوری اسلامی درخواست رسمی برای استرداد آنها را داده است؟ که وی پاسخ داد: اسناد جنایت گروهک تروریستی که بیش از ۱۲ هزار انسان بی‌گناه را در کشور ما به شهادت رساندند در اختیار اینترپل و کشورهای مختلف قرار گرفته و ما به دنبال بیرون کردن اعضای این گروهک تروریستی از عراق هستیم.
وی ادامه داد: فکر می‌کنیم جایگاه این گروه‌ها نباید در کشورهای همسایه باشد و همسایگان برای بحث‌های دیگری می‌توانند از ظرفیت‌های خوب خودشان استفاده کنند، وجود این گروهک‌ها هم می‌تواند به روابط ضربه بزند و هم امنیت آن کشور را به خطر بیاندازد.
مهمان‌پرست گفت: ما به دنبال این هستیم که اعضای جنایتکار این گروه را توسط اینترپل و سازمان‌های بین‌المللی در اختیار بگیریم و آنها که فکر می‌کنند دچار خطایی نبوده و جرمی انجام نداده‌اند می‌توانند به آغوش خانواده برگردند.
وی درباره انتقال این گروهک به مرز عربستان اظهار داشت: اینکه به کجا منتقل شوند و چه طور و چقدر سازمان‌های بین‌المللی همکاری کنند که منطقه از وجود این گروه‌ها پاک شود موضوعاتی است که باید در عمل دنبال شود.
یکی از خبرنگاران با اشاره به درخواست مکرر مقامات آمریکایی برای مذاکره با ایران از مهمان‌پرست پرسید که پیش‌شرط تهران برای مذاکره با واشنگتن چیست؟ که وی پاسخ داد: کشور ما بنا ندارد وارد مذاکرات دو جانبه با آمریکا شود، کسی هم این حق را تاکنون اعلام نکرده است.
وی با اشاره به بحران‌های بین‌المللی در سطح جهان، مشکلات موجود، بررسی ریشه‌های این بحران، راههای حل آن، منطقی که پشت اعمال این سیاست‌ها توسط آمریکایی‌ها و برخی کشورهای غربی وجود داشته است گفت: به نظر ما همین رویکرد باعثایجاد این بحران‌ها شده و منطق ما برای راه‌حل‌هایی که برای این بحران‌ها می‌تواند مطرح باشد چیزی است که در هر فرصتی می‌توان آن را به اطلاع همه مردم رساند.
اضافه کرد: اگر کسی معتقد است می‌تواند از سیاست‌ها و عملکرد خود دفاع کند و برای این کار منطق قوی دارد، ما آمادگی داریم در حضور همه ملتهای جهان منطق خود را مطرح کنیم که آیا منطق آنها برای دفاع از سیاست‌هایشان غلبه خواهد کرد یا منطق ملت‌های مستقل و آزاده جهان.
، رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در خصوص اظهارات شب گذشته سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان مبنی بر وجود اسنادی حاکی از دخالت رژیم صهیونیستی در ترور رفیق حریری، با بیان اینکه مسائل مربوط به لبنان، دادگاه ترور حریری و حوادثپس از آن موضوعی لبنانی است، گفت: جریانات داخلی لبنان این موضوع را پیگیری می‌کنند. بحثی که سید حسن نصرالله عنوان کرد بحثمهمی بود و اعلام کرد که مستنداتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد این اقدام توسط نیروهای صهیونیستی صورت گرفته چرا که بیشترین منفعت از ترور حریری نصیب صهیونیست‌ها شده است.
مهمان‌پرست در عین حال پرسید که چرا دادگاهی بین‌المللی که برای این مورد تشکیل شده حتی به خودش اجازه نداده که روی این فرضیه کار کند که ممکن است این رژیم این ترور را انجام دهد؟
وی ادامه داد: همین که حاضر نشدند در این مسیر حرکت کنند بدین معناست که دادگاه روند سیاسی را دنبال می‌کند نه روند حقوقی.
سخنگوی وزارت خارجه بار دیگر این موضوع را مربوط به لبنان دانست و افزود: جریانات موثر در داخل لبنان به خوبی این موضوع را دنبال می‌کند.
خبرنگاری در خصوص اهداف سفر میرکاظمی وزیر نفت به چین سؤال کرد که مهمان‌پرست با بیان اینکه ظرفیت‌های فراوانی بین ما و چین برای همکاری‌های اقتصادی وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کرد.
وی ادامه داد: علیرغم همه گلایه‌مندی که از برخی کشورهای دوست داریم فکر می‌کنیم با توجه به ظرفیت‌های موجود می‌توانیم روابط را توسعه دهیم و عملاً اشتباهات گذشته‌ای که نسبت به ملت ما و حقوق آن انجام دادند در عمل جبران شود.
یکی از خبرنگاران از سخنگوی وزارت خارجه سؤال کرد که ایران در خصوص همکاری‌های منطقه با آمریکا چه امتیازاتی را دریافت یا درخواست کرده که وی پاسخ داد: ما برای برقراری امنیت در منطقه و تثبیت صلح و آرامش به دنبال گرفتن امتیاز از هیچ کشوری نیستیم. به اعتقاد ما اگر این کشورها می‌خواهند امنیت برقرار شود منطقه را ترک کنند.
سخنگوی وزارت خارجه با ذکر این نکته که حضور کشورهای فرامنطقه‌ای امنیت منطقه را تهدید و ناآرامی ایجاد می‌کند، افزود: ما برای حل این مشکلات و ناآرامی‌ها همیشه همکاری کردیم و این آمادگی را داشتیم. ما به دنبال اخذ امتیاز نیستیم. برقراری امنیت و آرامش در منطقه بزرگترین امتیاز برای همه کشورهای منطقه خواهد بود.
مهمان‌پرست درباره بدرفتاری با اتباع ایرانی در جمهوری آذربایجان اظهار داشت: بحث‌های کنسولی و مسائلی که ممکن است توسط برخی مأموران بخش‌های ورودی کشورها نسبت به افرادی که می‌خواهند سفر کنند به وجود بیاید از طریق خودش دنبال می‌شود حتما از طریق سفارت ایران و وزارت خارجه در تهران و با هماهنگی سفارتخانه‌های کشورها به این موضوعات رسیدگی می‌شود که علت برخی برخوردها چیست و تلاش می‌شود تا احتمالا اگر رفتار نامناسبی باشد برطرف شود.
مهمان‌پرست با بیان اینکه کشورهای همسایه روابط استراتژیک، منافع، فرهنگ و آداب مشترک دارند، خاطرنشان کرد: همه باید تلاش کنیم برخی سوء تفاهمات و بعضی موانع کوچک را برطرف کنیم و با سرعت به سمت توسعه همکاری‌ها پیش برویم.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: دنیای امروز از ما می‌خواهد تا همکاری‌های منطقه‌ای و همگرایی منطقه‌ای را ترویج و توسعه بدهیم و منافع کشورهای همسایه را به شکل کاملی تأمین کنیم.
رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خبری با حضور خبرنگاران، در خصوص تحولات اخیر در منطقه و درگیری مرزی بین لبنان و رژیم صهیونیستی گفت: برخی از جریانات در خارج از منطقه ما به ویژه رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد ناامنی، درگیری و تنش هستند.
وی با طرح این پرسش که چرا این اقدامات را دنبال می‌کنند، گفت: ماهیت این رژیم با این درگیرها قابل تداوم است و شاید به دنبال این هستند که صحنه جدیدی به وجود آید تا خاطره شکست‌های سنگین آنها فراموش شود.
مهمان‌پرست ادامه داد: با توجه به هوشیاری و آمادگی کشورهای منطقه آنها این اجازه را به رژیم صهیونیستی و حامیان آن نمی‌دهند که بخواهند اقدامی را در این زمینه انجام دهند.
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص عزیمت نمایندگان مجلس به غزه که نشانگر توجه و حمایت همه کشورهای مسلمان و حتی کشورهای اروپایی از مظلومیت مردم غزه است، اظهار داشت: این حرکتی انسانی برای نشان دادن همدردی و اعلام حمایت و اینکه آنها(مردم غزه) تنها نیستند است و نمایندگان مجلس برنامه سفر به غزه را در دستور کار دارند.
مهمان‌پرست با اشاره به کاروان‌ کشتی‌های کمک رسانی به مردم غزه نیز که از سوی کشورهای مختلف در حال دنبال شدن است، اشاره کرد و افزود: قرار است این کشتی‌ها کمک‌های انسانی را به مردم غزه برسانند.
وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی قصد دارند از طریق مصر وارد غزه شوند و به دنبال دریافت روادید برای این کار هستند، یادآور شد: بر اساس اطلاعات ما هنوز روادید برای آنها صادر نشده است.
خبرنگاری در این نشست از مهمان‌پرست پرسید که آیا ایران در گفت و گوهای آینده حاضر است در مورد برخی جزئیات تکنیکی در زمینه مبادله سوخت انعطاف بیشتری نشان دهد؟ که وی پاسخ داد: مبانی گفت و گوها بیانیه تهران است و در این بیانیه میزان سوخت قابل مبادله مشخص شده است. از یک طرف جمهوری اسلامی ۱۲۰۰ کیلوگرم سوخت ۳ و نیم درصد سوخت غنی شده را به امانت و با حق نظارت بر نگهداری امن آن نزد ترکیه می‌گذارد و در مقابل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده را ظرف یک سال دریافت می‌کند.
وی با بیان اینکه این پیشنهاد اولیه گروه وین بود، افزود: اینکه مقداری بیشتر سوخت ۳ و نیم درصد بدهیم و مقداری بیشتری اورانیوم ۲۰ درصد دریافت کنیم بستگی به نیاز رآکتور دارد. اگر ظرفیت رآکتور بیش از آن نباشد اورانیوم ۲۰ درصد به چه درد ما می‌خورد.
وی ادامه داد: بخش سوخت بخشی اقتصادی و تولیدات یا هر نوع معامله‌ای در این زمینه باید با توجه به نیازها صورت بگیرد، ما به دنبال این نیستیم که سوخت ۲۰ درصد را خودمان تولید کنیم یا از آنها اضافه‌تر بگیریم و انبار کنیم، اصلا فایده‌ای اقتصادی نخواهد داشت.
خبرنگاری به تجمع روز گذشته در مقابل سفارت ایران در اعتراض به اینکه گفته شده ایران تلاش کرده صلاحیت یکی از کاندیداهای انتخابات افغانستان رد شود اشاره کرد و علت این گونه اقدامات را جویا شد که مهمان‌پرست پاسخ داد: به هر میزان روابط ما با کشورها به ویژه کشورهای همسایه توسعه بیشتری پیدا می‌کند ما شاهد برخی تحرکات هستیم که این روابط خوب را خدشه دار کند.
سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: ما و افغانستان دو کشور همسایه و دارای آداب رسوم، مذهب، فرهنگ و زبان مشترک هستیم و می‌توانیم برنامه‌های زیادی را برای همکاری دنبال کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه به نشست سه جانبه ایران، افغانستان و تاجیکستان و توافقات خوب صورت گرفته در تهران اشاره کرد و افزود: روابط نزدیک صمیمانه و عمیق خوشایند برخی از جریانات و کشورها نیست و آنها سعی می‌کنند حوادثی را به طور غیر واقعی دامن بزنند و تحریکات را انجام دهند تا این روابط خوب را خدشه دار کنند.
وی در پایان تصریح کرد: این اقدامات هیچ تاثیری در روابط خوب ملت و دولت افغانستان و ایران نخواهد داشت.