افكار نيوز - ايجاد يك جهاد وبلاگي عليه سخنان اخير مشايي.

به گزارش خبرنگار افکار، سخنان مشایی مبنی بر تلاش برای مکتب ایرانی اسلام و ریخت و پاش‌هایش در همایش ایرانیان خارج از کشور و موارد بسیار دیگر باعثایجاد یک موج وبلاگی علیه وی شد.

گفتن این جمله از زبان رئیس دفتر رئیس جمهوری که “از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم” آغاز همه ماجرا بود.

اما وبلاگ‌ها خیلی زودتر از سایت‌های خبری نسبت به این موضوع، موضع گرفتند. برخی انتقاد به مشایی را وسیله‌ای برای حمله به احمدی‌نژاد قلمداد کردند.

وبلاگ «راه۵۷» در این‌باره می‌نویسد:

برخورد با مشایی خوب است، به شرطی که سابقه افراد نشان دهد که آن ها واقعا نگران اسلام و ایران هستند! نه اینکه چون این بار مشایی از نزدیکان رئیس جمهور است، به اسم اسلام و ایران به او حمله کنند!

با این حال همه با این نظر موافق نبودند و برخی از وبلاگ‌نویسان هم سخنان این شخصیت را به نقد کشیدند.

وبلاگ «خبرنگار اصولگرا» نقدی مفصل را به اظهارات اخیر مشایی وارد می‌کند و در مقدمه این نقد این طور می نویسد:

متأسفانه سخنان آقای مشائی همیشه دارای نکات مبهم و گاه شبهه‌ناکی بوده است که اسباب را برای دغدغه و نگرانی خودی‌های دلسوز به دین، مملکت، ملت و نظام و بهانه را برای مانور و ضد تبلیغ غیر خودی فراهم نموده است و زمینه را نیز برای گستردگی شایعات متعدد که ممکن است صحتی هم نداشته باشند، فراهم نموده است! که البته اینها همه مبین ضعف در موضوع‌شناسی، زمان شناسی، موقعیت‌شناسی و مخاطب‌شناسی یک مبلغ است.

وبلاگ «روایتی دیگر» موضوع را کمی جدی‌تر از این‌ها می‌بیند و در پایان نوشته خود چندین آرزو می‌کند:

امیدوارم که مشایی از این مسیر برگردد و تا دیر نشده مسیر خود را اصلاح کند و بیش از آن امیدوارم تا دکتر بیش از این به مشایی اعتماد نکند، واقعیتها را بدون تصور و ذهنیت قبلی که از افراد مختلف برای وی درست کرده اند شنوا بوده و خود را بیش از این برای مشایی هزینه نکند.

وبلاگ «ارمینه» هم در این‌باره اظهار نظر کرده و خطاب به احمدی نژاد کلماتی را ثبت می‌کند:

آقای رئیس دولت، شما با رای امثال ما و با نظر ویژه ولایت آنجا نشسته اید و نه با سرانگشت تدبیر آنجناب که جز هزینه برای شما، دولت شما و ما هیچ نداشته است. در مورد خودتان مختارید اما دولت فخیمه و رای دهندگان مشتاق را حق ندارید قربانی یک نفر کنید! گرچه از قدیم گفته اند نرود میخ آهنین در سنگ!

اما بعضی هم مانند «شاهراه عدالت» موضوع را بسیار بحرانی تلقی می‌کنند. مصطفی بخشی، نویسنده این وبلاگ در نوشته مرتبط خود، مشایی را در خوشبینانه‌ترین حالت، شخصی مانند “سروش” می داند:

در خوشبینانه ترین حالت می توان اراجیف این شخص مغرض را در ردیف کفرگویی امثال “سروش” درباره وحیانی نبودن قرآن و … دانست. البته مرد همه چیز دان و هیچی ندان دولت مکتبی هجویات دیگری نیز در همایش ایرانیان مقیم خارج گفته است که تامل در همین دو مورد فوق می تواند به عمق فاجعه و خطری که دولت و شخص رئیس جمهور را تهدید می کند پی برد.

با این حال به نظر می‌رسد همانند گذشته باید به سکوت‌های شخص رئیس محترم جمهوری نسبت به این موضوع و واکنش وبلاگ‌نویسان به عنوان قشر فعال جامعه عادت کنیم.

/ ب +