سرویس سیاسی افکار نیوز

- " از کجا می دانید سال پایانی دولت است؟ " این سوالی است که محمود احمدی نژاد در برابر میلیونها ایرانی از طریق رسانه ملی مطرح کرد تا ثابت کند دولت قصد کناره گیری از قدرت به این سادگی ها را ندارد.

به گزارش افکار نیوز،گمانه زنی های بسیاری بر سر ورود اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات دور بعد در میان است اما بعید به نظر می رسد که مشایی این ریسک بزرگ را بپذیرد و سرنوشت سیاسی خود را متکی به رای اعتماد شورای نگهبان بسپارد، با این وجود این سوال باقی می ماند که احمدی نژاد امید به ریاست جمهوری کدام یک از دولتمردان خود دارد.

آنچه مسلم است محمود احمدی نژاد دیگر نمی تواند وارد انتخابات شود اما می تواند با حمایت از یک کاندیدا شرایط را برای ادامه حضور طیف خود در انتخابات فراهم کند. اینکه فیلتر شواری نگهبان اجازه این نوع سیاسی کاری در کشور را به دولت بدهد یا نه با گذر زمان مشخص می شود اما چهره هایی که محمود احمدی نژاد می تواند روی رای آوری آنها حساب کند افرادی همچون سعید جلیلی، علی نیکزاد، شمس الدین حسینی و حمیدرضا حاجی بابایی هستند و سایر چهره ها به دلیل ارتباط غیر مستقیم با مردم و یا داشتن حوزه تخصصی رای آوری چندانی را نخواهند داشت.

سعید جلیلی، ساده زیست و مردمی

مردی ۴۷ ساله، متولد مشهد که دکترای علوم سیاسی خود را از دانشگاه امام صادق گرفت. در وزارت خارجه مسئول میز آمریکا و معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه ایران بود. اما مهمترین مسئولیت وی که توانست از او چهره ای مردمی بسازد حضورش در اجلاس ۵ + ۱ و دبیر شورای عالی امنیت ملی است. نماز خاندن وی در هواپیما و تمرکز رسانه ملی بر این عمل همچنین حمل ساک دستی توسط خود او برای شرکت در اجلاس سبب شد تا این مرد در اذهان عمومی چهره یک دیپلمات مردمگرا داشته باشد.

سایه مسکن سازی او بر سر ۲ میلیون نفر است

به جرات می توان گفت علی نیکزاد به دلیل ساخت مسکن مهر یکی از محبوب ترین وزاری دولت است. مردی ۴۷ ساله متولد اردبیل که فوق لیسانس مدیریت دولتی دارد. او رای آورترین فرد در دولت است به هر حال تا کنون ۲ میلیون مسکن مهر ساخته است و اگر متوسط جمعیت هر مسکن را ۳ نفر در نظر بگیریم در آن صورت علی نیکزاد به طور بلقوه ۶ میلیون رای دارد. حال با در نظر گرفتن برنامه دولت برای ساخت ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مسکن مهر و پیش فروش آنها در ماه های آتی می توان دریافت که وی از درجه محبوبیت بالایی در اقشار ضعیف برخوردار است.

به گزارش افکار نیوز، نیکزاد در حال حاضر رای آورترین چهره در بین دولتمردان است اما فراموش نکنیم که این وزیر باید با افرادی نطیر شهردارد تهران به رقابت بپردازد و عدم سخنوری او می تواند کار را برایش دشوار کند.


تغییر در ساختار اقتصادی کشور هنر این مرد است

در بین کابینه دولت دهم به جرات می توان گفت پس از محمود احمدی نژاد سخنور ترین فرد شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد است. اگر بخواهیم سخنوری را یک فاکتور برای رای آوری قلمداد کنیم بدون شک بهترین گزینه دولت همین کشتی گیر است که از اواسط سال ۹۰ خود را از جمع خبرنگاران کمی دور کرد.

در عملکرد وی همین بس که رهبر معظم انقلاب دستاوردهای وزارت مطبوعش را مطلوب دانست و زیر ساختهای بزرگی در سیستم مالیاتی، بانکی و گمرکی بنا کرد که در نیمه دوم سال جاری از همه این دستاوردها رو نمایی می شود. یکی از مهمترین فعالیت های وی راه اندازی سیستم یکپارچه سازی است که سه بخش بانک، مالیات و گمرک را به یکدیگر متصل می کند و حاصل این کار بسته شدن مسیر استفاده از رانت در اقتصاد است. اما با این حال وقوع اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در دوره وی یک لکه سیاه است که بدون شک در صورت حضور در انتخابات توسط رقبا مطرح خواهد شد.


از نمایندگی مجلس تا سودای ریاست جمهوری

حمید رضا حاجی بابایی؛ مردی که تجربه چندین دوره نمایندگی مجلس را یدک می کشد و تحولات بنیادینی را در آموزش و پرورش کشور ایجاد کرد. اجرای پروژه ۶.۳. ۳ برای آموزش و پرورش و همچنین طراحی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از مهمترین عملکردهای وی در دوره وزارت است.

یکی از اقداماتی که می توانست حاجی بابایی را برای ریاست جمهوری مطرح کند طرح افزایش حقوق معلمان، اجرای بیمه طلایی فرهنگیان و همچنین بیمه طلایی بازنشستگان بود. حاجی بابای امید داشت تا با ایجاد رفاه بیتشر برای فرهنگیان شرایط را برای حضور در انتخابات فراهم کند اما بیمه طلایی به نوعی شکست خورد و افزایش حقوق نیز نتوانست معلمان را راضی کند. از سوی دیگر اخراج برخی معلمان پیش دبستانی سبب ایجاد نارضایتی در بدنه این وزارت خانه شد و امیدها برای کاندیداتوری وی را کمرنگ ساخت.

به هر حال در دولت محمود احمدی نژاد چهره های رای آور زیادی وجود ندارد و سایر افراد برای حضور در انتخابات ضعف های بزرگی دارند که مقبولیت آنها را به شدت کاهش می دهد بنابراین باید در بین گزینه های فوق یکی انتخاب شود و یا اینکه دولت در آینده نزدیک چهره جدیدی را از سایه بیرون آورده و به مردم معرفی کند که این موضوع با توجه به حساسیت شرایط کشور بعید به نظر می رسد.