به گزارشافکار نیوزبه نقل از خبرآنلاین، محسن رضایی با بیان این‌که دشمنان از ابتدای انقلاب اسلامی فشارهای متعددی برای جلوگیری از استقرار نظام جمهوری اسلامی بر کشور تحمیل کرده‌اند، اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون مردم و مسوولان توانسته‌اند از این بحران‌ها عبور کنند.
وی با اشاره به فشارهای اقتصادی غرب علیه ایران، افزود: مهمترین راهکار خروج از این فشارها اقتصاد مقاومتی است. منظور از اقتصاد مقاومتی، مقاومت کردن در برابر مشکلات اقتصادی و انجام راهکارهای لازم برای اینکه مانند جنگ تحمیلی از این بحران به سلامت عبور کنیم، است.
گزیده سخنان وی را به نقل از ایسنا بخوانید:
· نظام جمهوری اسلامی تنها حکومتی در تاریخ معاصر است که در جنگ با بیگانگان تمام سرزمین‌های خود را باز پس گرفته است.
· دشمنان با فشار اقتصادی سعی در ضربه زدن به نظام و انقلاب را دارند.
· حریم‌های وضع شده از سوی برخی کشورهای غربی به گونه‌ای است که نفت فروخته می‌شود، اما به دلیل تحریم بانکی نمی‌توان پول آن را دریافت کرد. به طور مثال اگر پولی در یک بانک چینی داشته باشیم، نمی‌توانیم از کارخانه‌ای که در همان چین وجود دارد جنس بخریم، چون بانک به دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند و نمی‌خواهد در معاملات با ما مشارکت کند.
· غرب در حال حاضر با آغاز تحریم‌های اقتصادی به خانه‌های مردم حمله کرده است، چون اقتصاد محور اصلی زندگی مردم است.
· باید خود را برای این جنگ ظالمانه و نابرابر آماده کنیم. جلوگیری از کارشکنی برخی دشمنان داخلی و پرهیز از اختلافات به خصوص در میان مسوولان و ارایه راهکارهای صحیح اقتصادی از مهمترین راه حل‌ها برای عبور از این بحران است.
· اگر تحریم‌ها با مشکلاتی که با سوء مدیریت ممکن است در داخل کشور به وجود آید، پیوند بخورد به نتیجه خواهد رسید.
· دولت در چند سال اخیر با استفاده از ذخایر ارزی کشور قیمت ارز را پایین نگه داشته بود که به اصطلاح نرخ فنری شده است، اما فشارهای زیادی که از سوی غرب به اقتصاد کشور وارد شد مدیریت نرخ ارز از دست دولت خارج شد و به دلیل عدم جابه جایی ارز در داخل و خارج کشور به قول معروف فنر پرید و اگر دولت برنامه ریزی کرده بود می‌توانست جلوی این مشکل را بگیرد.
· در تمام دنیا نرخ سود بانکی برابر با نرخ واقعی پول به اضافه نرخ تورم می‌دانند. با توجه به این‌که بهره وری واقعی پول به نرخ تورم است اگر نرخ سود بانکی را از نرخ تورم کم کنیم نرخ واقعی سود بانکی به دست می‌آید.
· همیشه باید نرخ سود بانکی بالاتر از نرخ تورم باشد. اگر می‌خواهیم سود بانکی پایین بیاید باید تورم را کاهش دهیم وگرنه کاهش سود بانکی، سودی در رشد اقتصادی نخواهد داشت.
· بیکاری ریشه بسیاری از مفاسد در کشور است. باید با اعمال سیاست‌های درست این مسئله برطرف شود.
اسراییل سالهاست که خواب حمله به ایران را میبیند و ایران در صورت این حمله توانایی دادن جواب دندان شکن به آنها را خواهد داشت