به گزارشافکار نیوزرامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگو با ایسنا خاطرنشان کرد: برگزاری بسیار موفق اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران با وجود فشارهای زیادی که کشورهای غربی و به‌ویژه دولت ایالات متحده آمریکا و هم‌چنین کانادا و رژیم صهیونیستی برای عدم حضور هیات‌های خارجی در کشور ما داشته‌اند و یا اصرار می‌کردند که سران کشورها و سازمان‌های بین‌المللی در تهران حضور نیابند باعثعصبانیت این دولت‌ها شده است و نمی‌خواهند قبول کنند در نبرد تمام‌عیار دیپلماتیک شاهد شکست بسیار سنگینی شده‌اند.

دولت افراط‌گرای کنونی کانادا منافع خود را در نظر نمی‌گیرد و به دنبال پیاده کردن سیاست‌هایی است که از طرف آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی دیکته می‌شود

وی افزود: این کشورها می‌خواستند افکار مردم کشورهای غربی و کشورهای دیگر دنیا را به به سمتی منحرف کنند که ایران کشوری است که در انزوا به سر می‌برد. از پیشرفت‌ها به خاطر تحریم‌ها عقب افتاده است و یا مردم ایران به خاطر تحریم‌های دولت‌های غربی در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند. با برگزاری بسیار خوب اجلاس سران در تهران و همیاری قابل تقدیر مردم کشورمان در برگزاری این اجلاس، این کشورها با وضعیت بدی مواجه شده‌اند و خودشان را در افکار عمومی مردم دنیا به‌ویژه کشورهای غربی نمی‌توانند پاسخگو ببیند و توضیحی برای اقدامات اشتباه و غیرحرفه‌ای خود که توسط رسانه‌ها دنبال شد، ندارند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرد: این‌گونه اقدامات در راستای تحت‌الشعاع قرار دادن پیروزی دیپلماتیک وسیع ایران در اجلاس سران عدم تعهد است.

مهمان‌پرست تصریح کرد: دولت فعلی کانادا نشان داده است که دولتی افراط‌گرا و به شدت تحت تاثیر رژیم صهیونیستی است و اقداماتی که دنبال می‌کند در جهت فشار آوردن به ملت ما و ایجاد مشکل برای اتباع ایرانی است. ما قبلا هم شاهد این‌گونه اقدامات غیرقانونی و غیردیپلماتیک کانادا در پیشقدم بودن برای تحریم‌های یکجانبه علیه بانک مرکزی و مسدود کردن حساب‌های اتباع ایرانی و مختل کردن ارایه‌ی خدمات کنسولی به شهروندان ایرانی بوده‌ایم. همه‌ی این اقدامات به منظور ایجاد نارضایتی و فشار به ملت ما است و نشان‌دهنده‌ی این است که دولت افراط‌گرای کنونی کانادا منافع خود را در نظر نمی‌گیرد و به دنبال پیاده کردن سیاست‌هایی است که از طرف آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی دیکته می‌شود.

برگزاری بسیار موفق اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران با وجود فشارهای زیاد کشورهای غربی و به‌ویژه دولت ایالات متحده آمریکا باعثعصبانیت آنها شده است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: حتما واکنش مناسبی به این اقدام خواهیم داشت و طی بیانیه‌ای در اولین فرصت دیدگاه‌های خود را اعلام می‌کنیم.

مهمان‌پرست در عین حال درباره‌ی انجام این اقدام از سوی کانادا گفت: بیشترین ژست مخالفت‌های سیاسی و اعمال تحریم‌های اقتصادی به صورت یکجانبه از طرف کشورهایی انجام می‌شود که کمترین رابطه‌ی اقتصادی و تجاری را با آنها داریم. از این اقدامات تلاش می‌کنند بهره‌برداری سیاسی کنند، نه این‌که در عمل فشاری را برای متوقف کردن فعالیت‌های ملت بزرگ ما ایجاد کنند.

وي در پايان تاكيد كرد: ملت ما وقتي مشاهده ميكند اقدامات غيرمنطقي و غيرعاقلانهاي از سوي برخي كشورها دنبال ميشود و دشمنان آنها چنين اقداماتي را دنبال ميكنند مطمئن ميشوند كه راهي كه در پيش گرفتهاند را مصممتر ادامه دهند.