سرویس سیاسی افکارنیوز

- وزارت امور خارجه کانادا در بیانیه ای از بسته شدن سفارت این کشور در ایران خبر داده و اعلام کرده که روابط دیپلماتیک بین ایران و کانادا به حالت تعلیق درآمده است.

همچنین دراین بیانیه، دیپلمات های ایرانی عناصری نامطلوب شمرده و اعلام شده که این دیپلمات ها باید ظرف ۵ روز این کشور را ترک کنند.

به گزارش افکار نیوز، بر اساس متن این بیانیه در حالی اعطای کمکهای نظامی به بشار اسد و حمایت از گروه های تروریستی به عنوان یکی از دلایل تعطیلی سفارت کانادا در ایران مطرح شده که حمایت غرب و هم پیمانانش در خاورمیانه از گروهای تروریستی و ارسال تجهیزات نظامی به این گروه ها بر کسی پوشیده نیست. تهدید رژیم صهیونیستی از سوی ایران نیز یکی دیگر از دلایل تعطیلی سفارت کانادا در ایران عنوان شده است.

این در حالی است که طی ماه های اخیر رژیم صهیونیستی صراحتا ایران را تهدید به حمله نظامی کرده؛ لفاظی هایی که بعضا از سوی سران ارشد این رژیم و حتی دولتمردان امریکایی نیز مورد قبول قرار نگرفته است.

هرچند پایان مهلت قانونی کانادا برای تهیه فهرست کشورهای حامی تروریسم از جمله عواملی است که این کشور در این زمان به تعطیلی سفارت خود اقدام کرده اما کارشناسان بر این باورند که برگزاری جنبش عدم تعهد در سطح بسیار مطلوب و وارد آمدن ضربه کاری بر پیکره آمریکا و رژیم صهیونیستی مهمترین دلیل برای تعطیلی سفارت کانادا در تهران است.

با حمید رضا ترقی درباره دلایل اصلی این اقدام و اینکه چرا کانادا در این مسیر پیش قدم شده به گفتگو پرداختیم؛

ترقی با بیان اینکه در جنبش غیرمتعهدها، رژیم صهیونیستی عامل بحران های خاورمیانه اعلام شد و این مساله ضربه سنگینی را بر این رژیم و حامی همیشگی آن یعنی امریکا وارد کرد گفت: پیروزی ایران در ایجاد اجماع جهانی به نفع فعالیت های هسته ای کشورمان که شدیدا مورد حمله صهیونیست ها و آمریکا بود از مهمترین دلایل اقدام دولت کانادا برای بستن سفارتش در کشورمان است.

وی با اشاره به اینکه این مساله در برابر پیروزی های ایران در این جنبش یک واکنش کاملا طبیعی است افزود: این اقدام نشان دهنده این است که این ضربات حیثیت آمریکا و سران صهیونیست را آسیب زده و تعطیلی سفارت کانادا اولین واکنش در قبال این پیروزی ها است.

ترقی به پشتیبانی همیشگی کانادا از اقدامات صهیونیست ها در کل دنیا اشاره کرد و ادامه داد: کانادا همیشه یکی از متاثرترین کشورها از سیاست های رژیم صهیونیستی است؛ لذا ما از این قطع رابطه استقبال کرده و از طرفی نیازی به داشتن روابط دیپلماتیک با این کشور نداریم.

وی در رابطه با اتفاقات مشابه در خصوص تعطیلی سفارتخانه های اروپایی در ایران گفت: در آن زمان هم بستن سفارتخانه ها به نفع آمریکا و هم پیمانانش تمام نشد و اکنون هم این کشورها هزینه های حمایت از رژیم صهیونیستی را پرداخت می کنند.

ترقی به امکان تعطیلی برخی سفارتخانه های کشورها اشاره کرد و اظهارداشت: کشورهای حامی سیاست های امریکا اگر احساس کنند که تحریم ها و تهدیدها هیچگونه نتیجه ای در پی نداشته و ایران در عرصه سیاسی به ویژه مساله هسته ای مورد حمایت خاص کشورها قرار گرفته ممکن است در صدد تعطیلی سفارتخانه های خود برآیند.