به گزارش افکارنیوزبه نقل ایسنا، رييس جمهور جهت شركت در شصت و هفتمين مجمع عمومي سازمان ملل متحد و سخنراني در اين مجمع به عنوان رييس جمهور اسلامي ايران و همچنين رييس دورهاي جنبش غير متعهدها به نيويورك سفر ميكند.

رییس جمهور که در راس هیاتی بلند پایه به آمریکا سفر خواهد کرد، علاوه بر سخنرانی در مجمع سازمان ملل متحد با برخی مقامات شرکت‌کننده در این مجمع و همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

احمدی‌نژاد به مانند سال‌های گذشته در این سفر یک هفته‌ای خود با تعدادی از رسانه‌های معتبر بین‌المللی گفت‌وگو خواهد کرد و به سوالات آنها پاسخ و به تببین دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در مورد تحولات بین‌الملل خواهد پرداخت.

وی همچنین با گروه‌های مختلف آمریکایی از جمله تعدادی از اساتید و دانشجویان آمریکایی، تعدادی از گروه‌های مذهبی آمریکایی و … دیدار گفتگو خواهد کرد.

احمدی‌نژاد همچنین با عنوان رییس اجلاس دوره‌ی نم نیز دیدارهای در این ارتباط خواهد داشت.

وی روز چهارشنبه در حاشیه‌ی جلسه‌ی هیات دولت در مورد این سفر و ویژگی‌های آن در جمع خبرنگاران گفت: در جریان سفر به نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد چند کار ویژه در دستور کار است که البته در فرودگاه مهرآباد در هنگام ترک تهران جزییات بیشتر آن را اعلام می‌کنم.

وی با اشاره به سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: ‌در این سخنرانی به بیان مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل جهانی و مشکلاتی که اکنون در عرصه جهانی شاهد آن هستیم می‌پردازم و راه‌حل‌های برون‌رفت از آن را ارائه خواهیم کرد.

رییس جمهور با بیان این‌که امسال سال آخر است که به عنوان رییس‌جمهور در این مجمع شرکت می‌کنیم، افزود: ‌ از حضور چندساله‌مان در این مجمع جمع‌بندی خواهیم داشت و همانطور که گفتم برای برون‌رفت از مشکلات کنونی جهان راه‌حل‌هایی را ارائه خواهیم داد.

وی همچنین به انجام ملاقات‌های دو جانبه با مقامات شرکت کننده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: ‌ در این ملاقات‌ها سیاست‌های عمومی جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنیم و بر گسترش روابط دو جانبه با کشورها تاکید خواهیم کرد.

احمدی‌نژاد همچنین اظهارداشت: ملاقات‌ها و نشست‌های خاصی را به عنوان رییس جنبش نم خواهیم داشت که این ملاقات‌ها در زمینه ارتقاء و تغییر ساختارهای جنبش خواهد بود و راجع به برخی از معضلات در برخی از مناطق بحثو گفت‌وگو خواهیم کرد و امیدواریم که توافق اولیه برای ایجاد ساختارهای لازم برای جنبش عدم تعهد را داشته باشیم.

مرد اول دولت همچنین گفت‌وگو با رسانه‌ها، ملاقات با ایرانیان خارج از کشور و همچنین دیدار و گفت‌وگویی با گروه‌های گوناگون آمریکا را از دیگر برنامه‌های این سفر عنوان کرد و گفت: ‌ در این ارتباط جلساتی به صورت بحثو گفت‌وگو برگزار می‌شود و به برخی از سوالات جواب داده می‌شود و بخشی نیز به صورت سخنرانی برگزار خواهد شد.

وي افزود: برنامه مفصلي براي سفر تعيين شده است و اميدواريم كه وظيفهاي كه بر دوشمان است را به خوبي انجام دهيم.