به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، دکتر علی اکبر صالحی در گفتگویی کوتاه با رسانه های خبری با اشاره به بیش از دوماه تلاش های گسترده تاکید کرد: خوشبختانه در پی تماس ها و مذاکرات فشرده بعمل آمده با مراجع رسمی لیبیایی و نیز مقامات محلی شهر بنغازی، روز جاری ۷ نفر گروگانهای ربوده شده ایرانی در لیبی پس از ۶۵ روز آزاد و تحویل مقامات سفارت کشورمان در طرابلس گردیدند. وی افزود این عزیزان همگی در صحت و سلامتی کامل بوده و هم اکنون اقدامات لازم جهت بازگشت آنها به کشور درحال انجام است و طی ساعات آینده هواپیمای حامل این هموطنان وارد کشور خواهد شد.

لازم به ذکر است هیات ۷ نفره مسئولان هلال احمر جمهوری اسلامی که به دعوت رسمی سازمان هلال احمر لیبی به این کشور سفر کرده بودند در تاریخ ۱۰/۵ / ۹۱ از سوی یک گروه مسلح ناشناس در شهر بنغازی ربوده و به نقطه نامعلوم منتقل گردیدند. طی مدت یاد شده هیئتهای مختلف کنسولی و سیاسی کشورمان از طرابلس دیدار و با مسئولان لیبیایی مذاکره نمودند.

همچنين وزيرخارجه ليبي نيز در سفر به تهران با مسئولان كشورمان و نيز خانواده ايرانيان ربوده شده در ليبي ديدار و گفتگو نمود . اين موضوع همچنين در مذاكرات وزير امورخارجه كشورمان با همتاي ليبيايي اش در اجلاس مكه و اخيرا در نيويورك مورد پيگيري قرار گرفته بود .