سرویس سیاسی افکار نیوز

- پدر او مردقدرتمند سیاست ایران است که سالهاست از حاکمیت کنار کشیده است. برادر و خواهرش هر دو در زندان به سر می برند و اکنون فاطمه هاشمی رفسنجانی، نهادها و دستگاه قضایی ایران را به چالش می کشد.

دختر ۵۲ ساله علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جهور سابق ایران و رقیب اصلی احمدی نژاد اصول گرا به فایننشال تایمز می گوید که مشکلات اقتصادی ایران و شکاف میان مردم و دولت، کشور را در بدترین وضعیت خود بعد از انقلاب قرار داده است.

وی که در دفترش مصاحبه می کند و چادر سیاهی کل بدنش را پوشانده است می گوید: وضعیت اقتصادی کشور به سمت نگران کننده ای پیش می رود و همین موضوع برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری را می طلبد.

فایننشال تایمز ادعا کرد: صحبت کردن در یک زمانی که تحریم های بین المللی به علت برنامه هسته ای ایران آشفتگی شدید در بازار ارز ایجاد و تورم و گرانی نیز مردم را ناامید کرده است، فاطمه هاشمی شدیدترین انتقادات را نسبت به دولت احمدی نژاد وارد می کند.

فاطمه هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با فایننشال تایمز می گوید: بهتر است هرچه سریعتر این وضعیت تغییر کند. چه از طریق تغییر احمدی نژاد و چه از طریق اصلاح سیاست های او.

به اعتقاد وی، انتخابات زود هنگام یکی از راه حل های موجود برای خروج از این وضعیت است. وی همچنین افزود: تحریم ها برای ما مشکلاتی را ایجاد کرد ولی مهمتر از آن سوء مدیریت بود که به این مشکلات دامن زده است.

فاطمه هاشمی رفسنجانی که مدیریت بنیاد خیریه بیماری های خاص را بر عهده دارد، نقش سیاسی چندانی را در جامعه ایران ندارد. او در حالیکه اصرار می کند به نمایندگی از پدرش صحبت نمی کند، در اظهارات و موضع گیری های وی، بیانی از مواضع آقای هاشمی رفسنجانی دیده می شود.

علی اکبر هاشمی رفسنجانی، یک محافظه کار اصولگرا و از پایه های اصلی انقلاب اسلامی ایران است که بعد از چندین سال با گسترده شدن اتهامات فساد علیه فرزندانش از رقیب خود محمود احمدی نژاد شکست خورد. او از آن زمان یکی از سخت ترین منتقدان احمدی نژاد شد و معتقد است که احمدی نژاد با زبان و سیاست رادیکال خود روابط ایران در خارج و اقتصاد ایران را در داخل شدیدا تضعیف کرده است.

در ماه های اخیر هاشمی رفسنجانی بیشتر مشاهده شده است. او که با حکم رهبر ایران به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام ابقا شده است، در اجلاس سران عدم تعهد، دوشادوش رهبر ایران در اجلاس وارد شد. او همچنین در نشست های عمومی بیشتر شرکت کرد و مصاحبه ای را نیز با یکی از روزنامه های داخلی ایران داشت.

فاطمه هاشمی به فایننشال تایمز می گوید که پدرش به خاطر نظام فعالیت های زیادی را داشته است و علاوه بر این، وی کسی بود که قادر به جلوگیری از وقوع بحران ها بود. نمونه بارز این موضوع نیز نقش اساسی وی در پایان جنگ ایران و عراق است.

به گفته فاطمه هاشمی، بعید است که پدرش دوباره نامزد انتخابات شود یا نامزد خاصی را در ذهن داشته باشد اما با این حال او به دنبال نیروهای کارآمد در هر دو جناح چپ و راست است تا او را برای خدمت به کشور به کار گیرد. او همچنین اضافه کرد که ایران نیاز به توسعه اقتصادی دارد و باید در روابط بین المللی کمی واقع بینانه تر نگریسته شود که این موضوع به معنای توقف برنامه هسته ای ایران نیست.

فاطمه هاشمی می گوید: زمان جنگ ایران با عراق مردم به نظام اعتماد داشتند. خانواده ها فرزندانشان را برای شرکت در جنگ تشویق و زنان جواهراتشان را اهدا می کردند. در همین حال نظام نیز برای آنها کالاهای ارزان قیمت را فراهم می کرد.

وی معتقد است: در حال حاضر مشکلات بسیار زیادتر شده است و مردم نیز نسبت به دولت احمدی نژاد منتقد هستند. همچنین مجلس نیز یکی دیگر از نهادهایی است که در ایجاد این مشکلات نقش دارد.

دید آقای رفسنجانی بسیار پرهزینه بوده است. چرا که در حرکتی که به نظر می رسد اخطاری بود از سوی تندروهای نظام به وی، دو تن از فرزندانش به علت فعالیت علیه نظام جمهوری اسلامی ایران دستگیر شدند.

به گفته فاطمه هاشمی، خواهرش فائزه در بخش سیاسی زندان اوین در جایی که همراه با ۳۰ زن دیگر است، مشغول مطالعه و ترجمه است. او می گوید که کمتر از برادرش خبر دارد. برادر وی که با اتهام فساد روبروست در سلول انفرادی نگه داری می شود و خیلی کم به او اجازه ملاقات یا مکالمه با خانواده داده می شود.

فاطمه هاشمی از اینکه برادرش به طور عادلانه محاکمه نشود، ابراز نگرانی می کند و می گوید این واضح است که هیچ کدام از اعضای خانواده هاشمی، پول دولت را ندزدیده اند. او می گوید: مطمئن باشید که اگر یکی از افراد خانواده هاشمی دزدی کرده بود تا الان فاش شده بود.

به گزارش افکار نیوز این مظلوم نمایی ها و ادعاها در حالی از سوی فاطمه هاشمی مطرح می شود که قوه قضاییه با توجه به مستندات حکم بازداشت فائزه و مهدی هاشمی را صادر کرده است.