به گزارشافکارنیوزبه نقل از ایسنا، رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه کشورمان صبح امروز(سه‌شنبه) در نشست هفتگی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اعطای جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا گفت: معیارهایی که برای جایزه صلح نوبل در نظر گرفته شده است کاملا با تردید مواجه است. اینکه این اتحادیه چه مزیتی داشته باشد باید از مردم اروپا پرسید. در حال حاضر کشورهای اروپایی که با بحران‌های اجتماعی و اقتصادی مواجهند، آنها بهتر می‌توانند قضاوت کنند که این جایزه چقدر مناسبت داشته است.

مهمان‌پرست در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات اخیر مقامات رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران، ادامه داد: مقامات رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند که علیه جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه اقدامات خصمانه‌ای را دنبال کنند. این اقدامات نیز دور از انتظار نیست، آنها همواره به دنبال ناامنی، بی‌ثباتی و ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه بوده‌اند و در وضعیت بدی قرارگرفته‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: مقامات رژیم صهیونیستی فکر می‌کنند که با این اقدامات می‌توانند فرصتی برای احیای مجدد ایجاد کنند. این رژیم بی‌آبروتر از این حرف‌هاست که نظراتش بتواند در مواضع کشورها تاثیر بگذارد.

وی درباره مذاکرات اشتون با نمایندگان جمهوری اسلامی ایران درباره موضوع هسته‌یی ایران از یک سو و از سوی دیگر اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، ‌ افزود: جمهوری اسلامی ایران بارها آمادگی خود را بر مذاکرات سازنده اعلام کرده است و آخرین را در مسکو پیشنهادات خود را به صورت شفاف به کشورهای ۱ + ۵ ارائه کردیم که به اعتراف خود نمایندگان این کشورها، این پیشنهادات از جامعیت و سازنده بودن برخوردار بود.

مهمان‌پرست اضافه کرد: فکر می‌کنیم اشتباه محاسباتی که این کشورها دنبال می‌کنند، آنها را از رسیدن به یک نتیجه‌ی مطلوب دور می‌کند. ما توصیه می‌کنیم که به جای رویکرد اشتباه و اصرار بر لج‌بازی و رفتن به سمت فشارهایی که فقط ملت ایران را منجسم‌تر می‌کند، با یک رویکرد منطقی می‌توانند به گفت‌وگو برگردند. آنها روحیه ملت ایران را نمی‌شناسند، این اقدامات اشتباه است و هیچ دستاوردی برای آنها ندارد. این فشارها غیرمنطقی، غیراصولی و غیرانسانی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوالی درباره احضار سفیر ایران در بحرین توسط وزارت خارجه این کشور، گفت: موضع کشورمان درباره بحرین کاملا روشن است. جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که توجه به خواست مردم می‌تواند ثبات و اقتدار ایجاد کند و سرکوب مطالبات مردم فقط مشکلات آنها را پیچیده‌تر می‌کند.

وی در ادامه اظهاراتش بیان کرد: اینکه اتهام به کشورهای دیگر زده شود تا مطالبات مردم برآورده نشود هیچ دستاوردی برای این کشورها نخواهد داشت. ما موضع خود را قبلا در این زمینه اعلام کرده‌ایم، بهترین راه این است که به لحاظ سیاسی فرصت مشارکت مردم در اداره کشور داده شود و به جای برخورد امنیتی باید به مطالبات مردم توجه کرد، در این هنگام دیگر نیازی به اتهام به کشورهای دیگر وجود ندارد.

مهمان‌پرست درباره پیشنهاد ایران برای حل مساله سوریه در جریان سفر اخضر ابراهیمی به تهران، اظهار کرد: ‌ موضع ما از ابتدا حمایت از نمایندگان سازمان ملل متحد بود. ما معتقدیم که بهترین راهکار برای سوریه، کمک همه کشورها برای توقف درگیری‌ها و عدم ارسال سلاح برای گروه‌هایی که مسلحانه جان مردم را به خطر می‌اندازند. ایجاد زمینه گفت‌وگوی میان مخالفان و نمایندگان دولت، آماده کردن بستری برای انجام اصلاحات لازم توسط دولت و مراحل مختلفی که مردم می‌توانند مشارکت خود را در اداره کشور تثبیت کنند و نهادهای مختلف با آرای مردم می‌توانند اصلاحات را به نتیجه برسانند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: این چارچوب کلی پیشنهادی بود که مراحل جزئی آن نیز به اخضر ابراهیمی ارائه شد و وی از این پیشنهاد استقبال کردند. جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که باید یک فضای تفاهم میان همه کشورها ایجاد شود تا مشترکاتی که مورد توافق است باعث شود که درگیریها در سوریه هر چه سریعتر متوقف شود و زمینهی اقدامات اصلاحی فراهم شود.