به گزارش افکارنیوز، روزنامه کیهان نوشت: محمد خاتمی، با این اظهارات که در جمع تعدادی از اهالی گرگان و استان گلستان مطرح کرده است، اگرچه با تلویحی نزدیک به تصریح از ادعای قبلی خود و هم پیمانان خارجی خویش درباره تقلب در انتخابات عقب نشینی می کند. برای آن که مدیران بیرونی فتنه را کاملاً مأیوس نکند، می کوشد تعریف دیگری از آزاد نبودن انتخابات در ایران اسلامی ارائه بدهد.
خاتمی می گوید «ممکن است انتخابات طوری کانالیزه شود که بخش قابل توجهی از جامعه نتواند نظرش را ابراز کند و همه جریانات کاندیدا نداشته باشند» و توضیح نمی دهد که کدام بخش از جامعه مورد نظر ایشان است. مثلاً در انتخابات ۸۸ که خاتمی و موسوی و کروبی در همکاری آشکار با مثلثآمریکا و اسرائیل و انگلیس و دلارهای ملک عبدالله سعودی دست به فتنه گری زدند، کاندیدای آنها یعنی میرحسین موسوی علاوه بر حمایت کسانی که هویت واقعی اصحاب فتنه را نمی شناختند پس از شناخت از حمایت آنها دست کشیدند، همه گروهها و جریانات ضدانقلاب نظیر منافقین، بهایی ها، مارکسیست ها، سلطنت طلب ها، کلان سرمایه داران و… نیز با اعلام رسمی به حمایت از آقای خاتمی و موسوی و کروبی برخاسته بودند. بنابراین انتظار آن بود که آقای خاتمی به جای تکرار عبارت «بخش قابل توجهی از مردم که نمی توانند نظرشان را ابراز کنند» که سالهاست از سوی رسانه های بیگانه علیه جمهوری اسلامی ایران تکرار می شود، توضیح می دادند که کدام بخش از مردم جامعه موردنظر ایشان بوده است؟!
خاتمی در ادامه همین سخنرانی می گوید از نگاه اصلاح طلبان «اسلامی که امام گفت می تواند نجات دهنده باشد نه اسلامی که می گوید مردم هیچ حقی ندارند، رأی مردم تشریفاتی است»!
آقای خاتمی که به حرکت در جاده یکطرفه عادت دارد توضیح نمی دهد که؛
الف: چه کسانی در جریان فتنه ۸۸، آرای ۴۰ میلیونی و حماسی مردم را که نشانه غیرقابل انکاری از اوج مردم سالاری در جمهوری اسلامی ایران بود با شعار دروغین تقلب نادیده گرفتند و به هیچیک از موازین قانونی تن نداده و با دستور علنی وزارت خارجه اسرائیل دست به آشوب خیابانی زدند. مگر قرار نبود صندوق های مورد اعتراض سران فتنه با حضور خود آنها و یا نمایندگانشان بازشماری شود؟ ولی علی رغم موافقت اولیه، از حضور برای بازشماری خودداری ورزیدند؟! بنابراین چه کسانی رأی مردم را تشریفاتی معرفی کرده بودند؟!
ب: می گوید اسلامی که… و باید پرسید مگر شما نبودید که در آشوب های فتنه ۸۸ روی واژه اسلام از نام مقدس جمهوری اسلامی ایران خط کشیدید؟! و مگر شما نبودید که می گفتید «جمهوری ایرانی» می خواهیم نه اسلامی؟!
ج: می گوید اسلام امام… و توضیح نمی دهد که مگر آقای خاتمی و اراذل و اوباش حامی ایشان نبودند که تصویر مبارک حضرت امام(ره) را پاره کردند و…
مگر شما روز قدس که یادگار حضرت امام(ره) برای جهان اسلام بود، به دستور و توصیه مستقیم اسرائیل، به نفع رژیم صهیونیستی شعار ندادید؟ مگر روز ۱۳ آبان به نفع آمریکا عربده نکشیدید؟ و مگر در پی این وطن فروشی ها و خیانت های شما نبود که نتانیاهو با صراحت از اصلاح طلبان با عنوان بزرگترین سرمایه اسرائیل در ایران یاد کرد؟! و اوباما، حمایت همه جانبه از شما را یکی از اهداف استراتژیک آمریکا برای مقابله با نظام اسلامی ایران دانست و…
گفتني است چندي قبل علي شكوري راد، از اعضاي شوراي مركزي حزب مشاركت و نزديكان خاتمي كه در ميان مدعيان اصلاحات به دهن لق شهرت دارد، طي مصاحبه اي انكار نكرده بود كه براندازي مي تواند، بخشي از برنامه نهايي جبهه اصلاحات باشد!