شوراي نگهبان قانون اساسي، طرح مصوب مجلس بر تشكيل وزارت ورزش و جوانان را مغايرقانون اساسي ندانست.

به گزارش راهبرد نیوز، مصوبه تشکیل وزارت ورزش و جوانان، در جلسه روز چهارشنبه شورای نگهبان قانون اساسی طرح و پس از بحثو بررسی اعضای شورا، این طرح مغایر با قانون اساسی تشخیص داده نشد.

این مصوبه عصر چهارشنبه به مجلس ارسال شده و امروز پنجشنبه توسط رئیس مجلس اسلامی برای اجرا به دولت ابلاغ شد. بنابراین رئیس جمهور موظف است بر اساس این مصوبه فردی را برای تصدی این مسئولیت جهت رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

این طرح در جلسه روز یکشنبه ۱۲ دیماه سال جاری با ۱۵۷ رأی موافق به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

نمایندگان موافق طرح، کمترین دستاورد تشکیل وزارت ورزش و جوانان شدن را امکان نظارت بر فعالیتهای این دو سازمان می دانند.

دکتراحمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این مصوبه، ادغام سازمان‌های تربیت بدنی و ملی جوانان در قالب وزارت‌خانه را به ضرر ورزش کشور دانسته وگفته بود: ورزش امری مردمی است که دولت فقط از آن پشتیبانی و حمایت می‌کند و تبدیل معاونت به وزارت‌خانه در واقع بستن دست مدیران ورزش است زیرا قرار گرفتن ورزش در چارچوب قواعد حاکم بر دستگاه‌های اداری به‌طور یقین ورزش را دچار آسیب خواهد کرد.

رئیس‌جمهور از نمایندگان خواسته بود تا مصوبه تشکیل وزارت ورزش و جوانان را اصلاح کنند.

او متذکر شده بود: تشکیل وزارت ورزش و جوانان در حالی از سوی مجلس به تصویب رسیده است که دولت براساس برنامه موظف به کاهش چهار وزارت‌خانه شده و ادغام دو سازمان بدون ارتباط و با ساختار متفاوت گرچه با نیت خیر نمایندگان انجام شده اما عجولانه صورت گرفته ‌است.

مرکز پژوهشهای مجلس در ارزیابی کارشناسی خود در این رابطه ادغام سازمان های مذکور را به جهات مختلف قابل تأمل توصیف کرده و آنرا با توجه به شرایط فعلی غیر قابل توصیه دانسته بود.

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در بیانیه ای مخالفت خود را با ادغام سازمان ملی جوانان اعلام کرده بود.

سابقه طرح وزارتخانه شدن این دو سازمان به سال ۸۳ و پیشنهاد مشابهی در راستای اجرای بند الف ماده ۱۳۷ قانون برنامه چهارم توسعه در پیش نویس لایحه تشکیلات کلان دولت که بر مبنای آن ایجاد وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد شده بود، بر می گردد. پس از آن در طرح ۱۸ ماده ای " ساماندهی ارتقای بهره وری دستگاههای اجرایی دولت " نیز مقرر شده بود سازمان ملی جوانان، سازمان تربیت بدنی و مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به وزارت جوانان و تربیت بدنی تبدیل شوند.

به گزارش راهبردنیوز، اما این امر محقق نشد تا اینکه در تابستان ۸۸ طرحی با عنوان " طرح تبدیل سازمانهای تربیت بدنی، میراثفرهنگی و گردشگری و بنیاد شهید و امور ایثارگران به وزارت و الحاق سازمان ملی جوانان به وزارت ورزش " به امضای ۲۰ نفر از نمایندگان مجلس رسید که با اصلاحات کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون ارجاعی اصلی عنوان این طرح به طرح تبدیل سازمانهای تربیت بدنی و ملی جوانان به وزارت ورزش و جوانان تغییر یافت.

وزارت ورزش و جوانان در شرایطی تشکیل خواهد شد که همزمان با طرح و تصویب آن در مجلس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده ۵۵ لایحه برنامه پنجم توسعه‌‍، دولت را مکلف کردند چند وزارتخانه را ادغام کند، به نحوی که تا پایان سال دوم برنامه پنجم توسعه تعداد وزارتخانه ها از ۲۱ به ۱۷ کاهش یابد!

انتهای پیام