آیت الله مهدوی کنی گفت:شعارهای نامانوس با اصول انقلاب سر از ناکجا آباد درمی آورد/دشمنان می خواهند میان روحانیت و مسوولان اختلاف ایجاد کنند/مبادا به خاطر جذب مخالفان، طرفداران واقعی انقلاب را از دست بدهیم.
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران با ابراز نگرانی از اختلافاتی که در جبهه اصول‌گرایان به وجود آمده است، درباره مسیرهای رسیدن به وحدت گفت: اصولی که اصولگرایان به آن معتقد و پایبند هستنند اولا باید مشخص شود و تنها به نام‌گذاری بسنده نشود یعنی اصولگرایان باید بنشینند و اصول مشترک را بازنگری و سپس به آن متعهد و نسبت به آن هم‌پیمان شوند.
آیت الله مهدوی کنی در ادامه افزود: در مرحله بعد با توجه به اصول مشترک و مورد قبول، موارد جزئی و فرعی و اجرایی مورد اختلاف را بر اصول عرضه و ارزیابی کنند و با این کار موارد اختلاف را کاهش دهند و با تعامل و تقریب حتی‌المقدور به اجماع برسند.
درپایان چنانچه مواردی از اختلاف باقی ماند به لحاظ مصالح عالیه نظام و حفظ اهداف متعالی به روش معمول و عقلایی، توصیه‌های امام و رهبری و نظر پیش‌کسوتان را بپذیرند و با جذب حداکثری به توافق عملی برسند.
عضو مجلس خبرگان رهبری یکی از الزامات وحدت اصولگرایان را عبور از سلیقه های شخصی عنوان کرد و تاکید کرد: در این پروژه وحدت، آنچه اهمیت دارد و نقش کلیدی را بازی می‌کند گذشت از سلیقه‌های شخصی و پاسداری از هدف اصلی است. اختلاف سلیقه در مسائل جزیی و اجرایی بدون تعامل و گذشت امکان‌پذیر نمی‌باشد و چنانچه هر شخص یا گروهی بر تشخیص و خواسته‌های خود تعصب و حساسیت نشان دهد اصول‌گرایی آن فرد مورد تردید قرار می‌گیرد.
مگر آنکه اصولگرایی را به تعصب‌های جاهلی و مالکیت فردی تفسیر کنیم و از اصول مشترک دست برداریم. در نتیجه چنین افرادی نمی‌توانند در صف اصولگرایان باقی بمانند.
دبیرجامعه روحانیت مبارز تهران در ادامه گفت: با طی این مراحل صف‌ها قهرا مشخص می‌شود و سره از ناسره و خودی از غیرخودی تفکیک می‌گردد و افراد نفوذی شناخته شده و تکلیف آنها معلوم می‌شود.
رئیس دانشگاه امام صادق به جریان های اصولگرا توصیه کرد مبادا با بزرگ‌نمایی اختلاف سلیقه ها، این اختلافات جزیی را به دشمنی و صف‌آرایی تبدیل کنند.
آیت الله مهدوی کنی با ستایش از بصیرت مردم مسلمان ایران اسلامی افزود: مردم انقلابی ایران صف آرایی های دوستان انقلاب را برنمی تابند. مردم ایران پایبند اصولند و اگر به شخص یا گروهی بیشتر اظهار علاقه می‌کنند به خاطر پایبندی به آن اصول است و اگر احساس کنند فرد یا گروهی اصول انقلاب را ابزار پیشرفت شخصی و گروهی قرار داده و یا به هر دلیلی اصول را به خود اختصاص داده و دیگران را نفی می‌کند موضع دیگری اتخاذ خواهند کرد.
تاریخ و تجربه انقلاب نشان داده که مردم شاخص را در حفظ اصول قطعی می‌دانند و با آن معامله نمی‌کنند و انحراف از آن را تحمل نمی‌کنند. برخی گمان دارند که شاخص خود آنها هستند و این اشتباهی بزرگ است که عده‌ای مرتکب شدند و خود را از مردم جدا کردند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با توصیه اصولگرایان به حفظ مرزبندی ها با دشمنان نظام اسلامی و استفاده از ادبیات اسلامی و انقلابی تاکید کرد: توصیه دیگر من آن است که اصولگرایان بایستی ادبیات مشترک را حفظ کنند و آنها که از ادبیات انقلاب و امام پیروی نمی‌کنند سخت در اشتباهند و بر خود و انقلاب ستم می‌کنند و خودآگاه یا ناخودآگاه به انقلاب و مملکت ضربه می‌زنند هرچند به خیال خود حسن نیت داشته باشند.
تولیت مدرسه مروی تاکید کرد: چنانچه بارها گفته‌ایم در مسائل سیاسی تنها حسن نیت کافی نیست، روش صحیح و انتخاب درست مهم است. برخی گمان دارند که با ادبیات دیگران می‌توان ناراضیان و مخالفان را جذب کرد و اینها سخت در اشتباهند. «و لن ترضی عنک الیهود و لا النصاری حتی تتبع ملتهم» یهود و نصاری هرگز از شما خوشنود و راضی نمی‌شوند مگر آنکه دست‌ها را بالا ببرید و تسلیم آنها شوید. مبادا به خاطر جذب مخالفان، طرفداران واقعی را از دست بدهیم.
مبادا به به به و چه چه برخی مغرور شویم و فریب آنها را بخوریم. آنها پشتوانه مردمی ندارند. آنها در روز گرفتاری شما را تنها خواهند گذاشت و شعارهای مقطعی و نامأنوس با اصول انقلاب در درازمدت سر از ناکجا آباد در می‌آورد.
آیت الله مهدوی کنی در پایان تاکید کردند: نکته مهم دیگری که لازم است در حفظ اصولگرایی رعایت شود توجه به نصایح مراجع عظام و علما و روحانیت است که پشتوانه نظام و پشتیبان انقلاب و رهبری هستند. این اصلی است که حضرت امام(قدس سره) و مقام معظم رهبری همواره به آن تأکید داشته‌اند.
و این مهمترین اصل و شاخص اصولگرایی است و غفلت از آن اصولگرایی را زیر سؤال می‌برد و این همان نقطه است که دشمنان انقلاب رصد کرده‌اند که میان روحانیت و مسئولین فاصله و اختلاف ایجاد کنند. بنابراین دولت و ملت و سایر مسئولین هشیار باشند و فاصله را کم کنند و بهانه به دست دشمن ندهند.