به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، محمدرضا باهنر در نشستی خبری با اشاره به طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس، و این‌که طرح مخالف و موافقینی دارد، توضیح دارد: در این طرح شرایط مربوط به کاندیداها مطرح می‌شود و معتقدیم باید حداقل و حداکثر سن در این زمینه مد نظر قرار گیرد، همچنین میزان سواد نیز مورد توجه باشد، چون براساس قانون سواد در حد خواندن و نوشتن اکتفا می‌کند، اما این موضوع برای صلاحیت رییس جمهور کافی نیست و با توجه به گسترش دانشگاه‌ها قرار دادن شرط دکتری یا فوق‌لیسانس برای کاندیداهای ریاست جمهوری محدودیت ایجاد نمی‌کند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که براساس قانون رییس‌جمهور باید مدیر، مدبر، رجل سیاسی و مذهبی باشد، خاطر نشان کرد: مبنای تشخیص این موضوع تا بحال شورای نگهبان بوده و شکی در آن نیست، اما باید برای رجل مذهبی و سیاسی مدیر و مدبر تعریف حقوقی کمی پیدا شود، تا شورای نگهبان دقیق‌تر بتواند به وظیفه خود عمل کند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به این‌که براساس قانون فعلی خیلی‌ها به خود اجازه می‌دهند کاندیدای ریاست جمهوری شوند، گفت: این موضوع باعثمی‌شود گاهی نامزدها مایه طنز و ریش‌خند داخلی‌ها و خارجی‌ها شوند و ممکن است هزار نفر ثبت‌نام کنند، اما در نهایت چهار یا پنج نفر صلاحیت داشته باشند و در فضای داخلی و خارجی اعلام این‌که حدود ۹۹۵ نفر رد صلاحیت شده‌اند، بازتاب خوبی ندارد، پس معتقدیم بسیاری از آنها که ثبت‌نام می‌کنند، نباید اجازه ثبت‌نام پیدا کنند.

باهنر گفت: قانون انتخابات باید محدودیت ایجاد کند تا کسانی‌که نمی‌توانند در سطح مدیریت کلان کشور باشند، برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام نکنند؛ چرا رییس جمهور بعد از رهبری دومین شخص بارز سیاسی و مذهبی کشور است.

وی همچنین درباره استراتژی‌ جبهه پیروان خط امام و رهبری برای انتخابات پیش‌رو، اظهار کرد: استراتژی تدوین شده‌ جبهه پیروان این است که بر برنامه محوری توجه داشته باشیم و با توجه به مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و موضوعات مربوط به سیاست بین‌الملل از نامزدهای انتخاباتی، برنامه‌های عملیاتی‌شان را مطالبه کنیم.

وی با اشاره به این‌که در ایام انتخابات معمولا نقدهایی مطرح می‌شوند، تصریح کرد: سیاست دوم جبهه پیروان خط امام و رهبری تلاش برای وحدت‌، هماهنگی، همدلی و همراهی است و تلاش برای این‌که تعداد نامزدها به حداقل تنزل یابند و البته تعامل اخلاقی، انسانی و برنامه‌ای با رقبای احتمالی جبهه خط پیروان امام و رهبری، ‌پس الان در این فاز نیستم که کاندیدای مستقل داشته باشیم بلکه به دنبال گفت‌وگو با نامزدها هستیم تا آنها را به هم نزدیک کنیم.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با تاکید بر این‌که باید به برنامه های نامزدهای انتخاباتی توجه شود، افزود: معتقدیم نامزدها باید همراهان اصلی خود را برای اداره آینده کشور معرفی کنند و حداقل دو یا سه نیروی کلیدی مثل معاون اول، دبیر شورای امنیت ملی و تئوریسین اقتصادی خود را معرفی کنند تا برنامه‌های آنها به شکل دقیق‌تر روشن شود.

باهنر در رابطه با طرح اصلاح قانون انتخابات و مطرح شدن آن در مجلس با بیان اینکه این قانون مشکلات جدی دارد، گفت: هر چه بیشتر این موضوع بماند، برای نظام جمهوری اسلامی ایران هزینه دارد، پس بهتر است هرچه زودتر هزینهها را کمتر کنیم.