به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در دیدار با رییس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: با توجه به این‌که مذهب تشیع، مذهب عطوفت و رافت است، شیعیان باید همواره در برخورد با پیروان سایر ادیان و مذاهب، جانب اعتدال و ادب اجتماعی را رعایت نمایند و باید در این برخوردها اختلافات سیاسی را جدا نمود.

این استاد حوزه علمیه گفت: ما متاسفانه دیدیم که برخی افراد در هنگام وفات ولیعهد عربستان در کنار سفارت آن کشور شیرینی پخش کردند که این کار به دور از ادب اجتماعی بود چرا که این کار نه مستحب بود و نه واجب!

وی افزود: ما در قبال دولت عربستان موضع مشخصی داریم، اما در هنگام وفات یک شخص باید ادب اجتماعی را در رفتارهای خود بگنجانیم تا این رفتارهای ما بر روند ایجاد تقارب در بین ادیان و مذاهب تاثیر منفی نگذارد.

آیت‌الله جوادی‌آملی حج را از عناصر محوری اسلام دانست و اظهار کرد: در صدر اسلام ائمه معصومین(ع) نیز به اقامه حج می‌پرداختند.

این استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که «مسوولان بعثه رهبری و نمایندگان رهبری نیز وظیفه اقامه حج را بر عهده دارند» عنوان کرد: همه این برکات به واسطه انقلاب و خون شهدا و نیز زحمات امام راحل(ع) حاصل شده است.

وی با اشاره به بیداری اسلامی در منطقه خاطرنشان کرد: حجی که همراه با برائت از مشرکان باشد دارای پیام‌های بسیاری است و همین پیام نیز بیداری اسلامی را سبب شد تا جایی که اعتراض‌ها به عربستان سعودی نیز رسیده است.

وی افزود: در حالی که ثروت مردم در این کشور زیاد بوده و دلیلی برای فقر در آنجا وجود ندارد اما مشاهده می‌کنیم که انقلاب اسلامی ایران و بیداری اسلامی امروز در عربستان نیز تاثیر گذاشته‌اند.

آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: زمانی که شیعه ادعای سخن جهانی می‌کند به این معناست که نباید بر زخم دیگران حتی کفار و غیر مسلمانان نمک پاشید و هیچ معنایی ندارد که وقتی ولیعهد عربستان فوت می‌کند جلوی سفارت این کشور شیرینی پخش شود.

این استاد حوزه تاکید کرد: حتی در گذشته نیز رسم بر این بوده اگر جنگی میان دو کشور در می‌گرفت اگر مقامی از یک مملکت فوت می‌کرد مدتی آتش بس برقرار می‌شد.

آیت‌الله جوادی آملی با تاکید بر توجه اسلام به انسانیت خاطرنشان کرد: رعایت ادب یک دستور بین المللی اسلامی است و نباید با همگان از راه دعوا وارد شد بلکه سخن گفتن از باب دوستی و ادب تاثیر بیشتری خواهد داشت.

وی با اشاره به تحمل پیامبر اکرم(ص) حتی در مقابل ناقوس زدن مسیحیان نجران در مسجد گفت: همین صبر و تحمل سبب جهانی شدن دین اسلام شد و امروز هم موضع جمهوری اسلامی در همه مسائل مشخص است، اما نباید ادب اجتماعی و انسانی را در برخورد با افراد مختلف فراموش کرد.