به گزارش افکارنیوزبه نقل از حرا، بعد از این اقدام پلیس اما مامور رسیدگی به پرونده ستار بهشتی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ضمن قدردانی از فرماندهی ناجا برای برکناری رییس پلیس فتای تهران بزرگ، اعلام کرد که گزارش نهایی رسیدگی‌ به مرگ ستار بهشتی این هفته به هیات رییسه مجلس ارائه خواهد شد.

مهدی دواتگری اظهار کرد: گزارش نهایی خود را در مورد علت مرگ ستار بهشتی و روند بررسی‌های انجام شده به اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارائه خواهم کرد که بر اساس آن این گزارش به هیات رییسه تقدیم خواهد شد.

حالا اما از مجلس خبر رسیده است که رئیس سازمان پزشکی قانونی در مجلس حضور یافته و گزارش نهایی خود را به مجلس ارائه کرده است.

به گزارشحرامنصورحقیقت پور در خصوص حضور رئیس سازمان پزشکی قانونی در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رئیس سازمان پزشکی قانونی در این جلسه در خصوص مسائل تحقیقاتی که در این سازمان صورت گرفته است طبق روالی که معمول است به ارائه گزارش پرداخت و مسائلی نیز درباره میزان بودجه این سازمان در این جلسه مطرح شد.

وی با اشاره به اینکه پرونده پزشکی قانونی ستار بهشتی نیز در این جلسه بررسی شد، بیان داشت: در خصوص بحثمرگ ستار بهشتی مساله نسبتا جدیدی مطرح نشد و تنها آخرین حرفی که رئیس سازمان پزشکی قانونی در خصوص مرگ این وبلاگ نویس گزارش داد این بود که این فرد در اثر یک شوک روحی و یا شوک استرسی فوت کرده است و آن ضرباتی که از سوی نیروهای پلیس فتا به وی وارد شده نیز نقشی در مرگ وی نداشته است. تا به این ترتیب مرگ ستار بهشتی بر اثر شوک روحی باشد و نه ضرب و جرح پلیس.

گفتنی است، ماجرای مرگ ستار بهشتی اما بعد از مطرح شدن غیر رسمی در چند رسانه، برای اولین بار توسط احمد توکلی در صحن علنی مجلس مطرح شد.احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس ضمن انتقاد از سکوت دستگاه قضایی نسبت به موضوع مرگ یک وبلاگ نویس در زندان در مجلس گفت: “دولت‌های خارجی در این باره غوغا به پا کردند چرا وزارت خارجه و دستگاه قضایی در این خصوص توضیح نمی‌دهند، مرگی اتفاق افتاده و باید توضیح داده شود. ”

بعد از آن، محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس ایران اعلام کرد، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این موضوع را بررسی کرده و کمیته‌ای را برای پیگیری تشکیل داده‌است.

اما روز ۲۲ آبان ماه بود که علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد: پیگیری مرگ این وبلاگ‌نویس به کمیتهٔ امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس واگذار شده‌است که ریاست آن بر عهده محمدرضا محسنی‌ثانی است. پیش‌تر نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفته‌بود مساله مرگ ستار بهشتی به گونه‌ای نیست که نیازی به ورود کمیسیون به آن باشد.

در ساعت ۱۴ همان روز جلسه‌ای برای پیگیری موضوع قتل احتمالی بهشتی در محل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و با حضور مسئولان ناجا برگزار شد.

بعد از این جلسه احمدرضا رادان جانشین فرماندهٔ نیروی انتظامی ایران، گفت: “پلیس از درگذشت ستار بهشتی متاسف است” و به مردم اطمینان داد که اگر قصوری صورت گرفته باشد با متخلفان برخورد قاطع خواهد شد.

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران نیز اعلام کرد در ارتباط با این پرونده چند نفر بازداشت شده‌اند. بنا به گفتهٔ برخی منابع خبری چند تن از بازجوهای ستار بهشتی در میان بازداشت‌شدگان بودند.

بعد از آن بود که رئیس قوه قضاییه به مرگ این شهروند ایرانی واکنش نشان داد، صادق لاریجانی گفت: ”قطعا اگر اثبات شود که مرگ این شهروند در اثر اهمال یا شکنجه در زمان بازداشت بوده‌است، ماموران و مسئولان این حادثه مجازات خواهند شد. ”

نیروی انتظامی نیز اقدام خود را تابع نتیجه بررسی های قانونی اعلام کرده بود و سردار احمدی مقدم در خصوص آخرین وضعیت پرونده ستار بهشتی(وبلاگ نویس) گفته بود: تحقیقات از سوی دستگاه قضایی در حال رسیدگی است و ادامه دارد. نکته ای که نماینده مجلس در این رابطه در روزهای اخیر گفته است این است که بازداشتی که در رباط کریم مطلوب نیست که این موضوع نیز قابل رسیدگی است یا اینکه اعلام شده که چرا این فرد در روز تعطیل از زندان اوین تحویل گرفته شده و در روزهای تعطیلی نگه داشته شده است که می توان این را نوعی قصور و کوتاهی دانست.

در هر حال ، آنچه مسلم است، نظر پزشکی قانونی مبنی بر مرگ بر اثر شوک روحی است اما در هر حال تخلفاتی صورت گرفته و قوه قضاییه باید با عاملین تخلف در این خصوص برخورد کنند تا دیگر شاهد وقوع چنین اتفاقاتی در کشور نبود.