به گزاش افکارنیوزبه نقل از کیهان، وزارت انرژی آمریکا اخیراً اذعان کرد آزمایش اتمی محدودی را در پایگاهی زیرزمینی در صحرای نوادا به منظور گردآوری داده های علمی انجام داده است. این وزارت در توجیه آزمایش اتمی ادعا کرد؛ انفجار مذکور اطلاعات مهمی درباره ایمنی و کارآمدی سلاح های هسته ای به دست می دهد.
وزارت انرژی آمریکا همچنین ادعا کرده که این آزمایش ساب کریتیکال بود که در آن انفجار هسته ای رخ نمی دهد و به همین دلیل ناقض پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای نیست.
به گزارش خبرگزاری فرانسه این بیست وهفتمین آزمایش هسته ای «ساب کریتیکال» آمریکا بوده است. آخرین آزمایش ها از این نوع در فوریه سال ۲۰۱۱ انجام شده بود.
ایالات متحده سال ۱۹۹۲آزمایش های هسته ای زیرزمینی خود را متوقف کرد. تا آن هنگام بنا بر آمار سازمان ملل، ایالات متحده ۱۰۳۲ آزمایش زیرزمینی هسته ای انجام داد.
کازومی ماتسوئی، شهردار هیروشیما، در واکنش به آزمایش اتمی آمریکا گفته است: من در شگفتم که چرا رئیس جمهور اوباما که گفته به دنبال جهان بدون سلاح هسته ای است، چنین آزمایشی انجام داده است.
هیروتامی یامادا، دبیرکل ۸۱ ساله شورای بازماندگان بمب اتمی ناکازاکی نیز گفت: باعثناامیدی است که ایالات متحده نمی تواند درک کند که بازماندگان بمب اتمی چه احساسی دارند، به رغم اعتراض های متعدد ما.
توجیهات بی پایه آمریکا برای استمرار آزمایش های اتمی و مجاز وانمود کردن آن در حالی است که ۱۰ روز پیش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس با انتشار نموداری که مدعی بود از سوی یک مقام ناشناس یک کشور ناشناس در اختیارش قرار گرفته است ادعا کرد: ایران با شبیه سازی کامپیوتری انفجار یک بمب اتمی در تلاش است تا بمب اتمی تولید کند که قدرت تخریبش سه برابر بمب اتمی است که در جریان جنگ جهانی دوم شهر هیروشیمای ژاپن را نابود کرد. البته همان زمان روزنامه گاردین ادعای این خبرگزاری را پوچ و بی اساس خواند و نوشت: این نمودار که بسیار ابتدایی تر از نمودار ارائه شده از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره فعالیت های هسته ای ایران است، دارای نوشته های فارسی و انگلیسی هم است. از سوی دیگر چه دلیل منطقی وجود دارد که ایرانی ها اسناد محرمانه خودشان را به زبان انگلیسی طبقه بندی کنند.
اما نكته مهم تر، اشاره به اين واقعيت است كه آمريكايي ها از يك سو آزمايشات واقعي اتمي در صحراي نوادا را امري عادي و مجاز وانمود مي كنند اما در مقابل با جعل يك نمودار كامپيوتري و انتساب آن به ايران، اين ادعا را پيش مي كشند كه ايران قصد دارد نحوه يك آزمايش اتمي را شبيه سازي كامپيوتري كند و قدرت تخريب اين بمب كامپيوتري [!] سه برابر قدرت تخريب بمب اتمي است كه در هيروشيما منفجر شد!!به عبارت ديگر در همين جنجال كامپيوتري نيز براي ارعاب مخاطبان، استناد به قدرت ويرانگر بمبي مي شود كه خود آمريكايي ها در هيروشيما و ناكازاكي ژاپن منفجر كرده و چند صد هزار نفر را در چند ثانيه جزغاله كرده اند. وقاحت پررويي بيشتر از اين؟!