به گزارش افکارنیوزبه نقل از شبکه پرس تی وی، بر پایه این گزارش، پس از تشدید فعالیت‌های سامانه راداری امریکا در منطقه آستارای تالشی‌نشین جمهوری آذربایجان و حضور مستشاران نظامی رژیم اسرائیل در آن کشور، اکنون آذربایجان هواپیماهای بدون سرنشین فوق سبک و تا حدی غیرقابل رویت با موتور الکتریکی(Orbiter) را که با همکاری متخصصان اسرائیلی مونتاژ شده‌اند برای انجام عملیات بر فراز مرزهای مشترک خود با ایران و قره‌باغ به پرواز در می‌آورد.

به گفته کارشناسان نظامی ایران، جمهوری آذربایجان همچنین برای انجام عملیات نظارت و کنترل از پهپادهای هرمس - ۴۵۰ استفاده می‌کند.

این در حالی است که رژیم اسرائیل بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲،۱۰ فروند پهپاد هرمس - ۴۵۰ به جمهوری آذربایجان فروخته است.

پهپادهای هرمس - ۴۵۰ به سامانه ناوبری ماهواره‌ای(جی‌پی‌اس) مجهز هستند. این سامانه می‌تواند تصاویر ماهواره‌ای که پهپاد می‌فرستد در اختیار ناظر بیرونی دور از محدوده پرواز قرار دهد.

گزارش‌های برخی رسانه‌ها در سال ۲۰۰۹ درباره توافق بین شیمون پرز، رئیس جمهور رژیم اسرائیل و الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان بر سر نصب دستگاه‌های استقرار اطلاعات الکترونیکی تائید کرد که باکو و تل آویو در زمینه سامانه‌های ماهواره‌ای در حال همکاری هستند.

به گفته کارشناسان، ماهواره‌های اسرائیلی با پهپادهای آذربایجانی همکاری‌های بسیار نزدیک دارند، هر چند تا رسیدن به سطح مطلوب همچنان فاصله زیادی در پیش است.

پهپادهای هرمس - ۴۵۰ می‌تواند با سامانه‌های تهاجمی همچون موشک‌های هوا به هوا و هوا به زمین و نیز دستگاه‌های جنگ رادیوالکترونیک مجهز شوند. با این حال، شعاع نسبتا محدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتری این دستگاه‌ها، بهره‌برداری از آن‌ها را در سطوح عملیاتی و راهبردی غیرممکن کرده است.

رژيم اسرائيل و جمهوري آذربايجان قرارداد خريد پهپادهاي تهاجمي هرون و سرچر با قابليت انجام عمليات تا ۱۰۰۰ کيلومتري را به ارزش يک ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار با هدف کاستن از محدوديتهاي عملياتي جمهوري آذربايجان به امضا رساندند.