به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایرنا، رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، گفت: اعضای این کمیسیون در جلسه امروز یکشنبه میزان تحصیلات نامزدهای شورای شهر را ˈ کارشناسیˈ به بالا تعیین کردند.

ˈ امیر خجسته ˈ افزود: در نشست امروز کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس که با حضور رییس شورای عالی استان ها برگزار شد، میزان تحصیلات نامزدهای شوراهای شهر و روستا بررسی شد.

خجسته افزود: در این نشست همچنین موادی از طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: باتوجه به افزایش سطح عملکرد شوراها بنا شد که از این پس حداقل مدرک برای نامزدهای شورای شهر لیسانس باشد و میزان این مدرک برای نامزدهای روستاها در حال بررسی است.

خجسته اظهارداشت: تاکنون برای نامزدهای شورای شهر و روستا مدرکی در نظر گرفته نشده بود.

وی گفت: اهمیت و کیفیت عمل در شوراهای اسلامی شهر و روستا به نحوی است که این نیاز احساس شد تا قوانین این حوزه همواره کارآمد و به روز باشد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، گفت: شوراها در واگذاری امور حاکمیتی به مردم و بهره مندی هر چه بیشتر آنان در مباحثمدیریت شهری نقش عمده ای دارد.

خجسته افزود: تجربه موفق شوراها و مدیریت امور شهری و استفاده از افکار و آرای آنان در ارائه خدمات عمومی علاوه بر این که جلوه ای از توجه به مفاهیم و معارف ناب اسلامی در باب مشورت و شوراهاست، نمادی از توجه جمهوری اسلامی ایران و مجموعه حاکمیت کشور به استقرار نظام مردم سالار دینی است.

وی طرح الحاق یک تبصره به ماده ۸۲ قانون شوراهای اسلامی شهر و اصلاح مواد ،۲۶، ۷۳ و ۸۰ این قانون برای ارتقای عملکرد شوراها را مناسب دانست و افزود: سلب عضویت از شورای شهر و روستا به دلیل احترام به رای مردم باید سخت گیرانه اعمال شود و شرایط برای آرامش و امنیت خاطر منتخبین مردم فراهم شود.