آینده:حمید بهبهانی دومین وزیر راه دولت​های احمدی​نژاد كه حق استادی به گردن رئیس​جمهور دارد، روز سه شنبه راهی خانه ملت می​شود تا یا صندلی وزارتش را در كابینه مستحكم​تر كند یا اینكه پرونده وزارتش را به بغل گرفته و از كابینه خارج شود.

نسرین وزیری شب گذشته در گزارشی در خبر نوشت: چهار سقوط و صدها کشته در سوانح هوایی و زمینی، پرونده درخشانی از وزارت دو سال و نیمه کهن سال​ترین وزیر کابینه به نمایش نگذاشته است. به همین دلیل آخرین سانحه که ۲۰ روز پیش در پرواز تهران - ارومیه به وقوع پیوست و ۷۷ کشته برجای گذاشت، دیگر جان نمایندگان را به لبشان رساند تا این​بار از مرز تهدیدهای کلامی در مصاحبه ها و نطق​هایشان فراتر رفته و طرح استیضاح بهبهانی را تقدیم هیات رئیسه مجلس کنند.

بهبهانی سال گذشته در همین روزها هم با زمزمه​های استیضاح از سوی نمایندگان مجلس مواجه بود. زمزمه​هایی که پس از استفاده از واژه مجعول خلیج عربی به جای خلیج فارس در هواپیمای کیش - تهران جرقه آن زده شد اما تلاش مستمر معاونان وزیر راه مانع از آن شد که این استیضاح در بهار امسال نیز اعلام وصول شود. شاید به همین دلیل است که بهبهانی اینبار هم استیضاح نمایندگان را جدی نگرفته و همچون گذشته معاونانش را راهی هرم سبز بهارستان کرده تا در راهروها و کریدورها و کمیسیون​ها و حتی در حاشیه جلسه علنی در حین برگزاری جلسه بررسی صلاحیت وزیر امورخارجه، وارد عمل شده و نمایندگان را به باز پس​گیری امضاهایشان ترغیب کنند.

او این راه را پیش از این نیز آزموده و توفیق کسر ۱۸ امضا و افتخار کان​لم​یکن کردن استیضاحش را در فروردین ماه امسال را کسب کرده بود. اینبار نیز از همین راه وارد شد و توانست ۱۰ نفر از استیضاح کنندگان را منصرف کند. در این میان اگرچه نمایندگان آذری​زبان بر این استیضاح اصرار دارند اما نمایندگان کرد از آن پای پس کشیده و قول و قرارشان را به هم زده​اند.

مخالفت کمیسیون عمران با این استیضاح نیز دیگر کارت برنده​ای است که سکاندار وزارت راه در دست دارد. هرچند این برگ برنده، چندان قابل اتکا نیست. چرا که عملکرد او مورد تایید این کمیسیون تخصصی مجلس نیست و این مخالفت به دلیل همزمانی این استیضاح با ارائه لایحه بودجه ۹۰ است که می​پندارند به صلاح نیست در چنین شرایطی وزارتخانه بی​وزیر باشد و تکلیف بودجه​های عمرانی کشور نامشخص بماند.

تلاش​های بهبهانی برای ملغی کردن استیضاحش تا یک روز مانده به برگزاری آن به ثمر ننشسته و همچنان استیضاحی که یک هفته پیش(سوم بهمن) تقدیم هیات رئیسه شده بود به قوت خود باقی​است. چرا که ۱۹ نفر از نمایندگان در مقابل آنچه که از سوی نماینده​های ارومیه «تطمیع» خوانده شده، مقاومت کرده و بر برگزاری این استیضاح اصرار دارند. از این رو بهبهانی که با ۱۶۷ رای(۳۱ رای بیش از نصاب) به کابینه دهم پیوسته و ۴۷ رای کمتر از محمد رحمتی را از آن خود کرد، فردا در بوته نقد نمایندگان قرار می گیرد تا پاسخگوی ۱۱ محور استیضاحش باشد. او که وزیری اصولگراست کمتر از رحمتی که تنها بازمانده کابینه خاتمی در دولت احمدی​نژاد بود رای آورد. آن هم در دو مجلس اصولگرای هفتم و هشتم. سن بالای وی به نسبت رحمتی در شرایطی که رئیس​جمهور وزیر پیشین را به دلیل لزوم جوان​گرایی در کابینه برکنار کرده بود، یکی از مهمترین دلایل مخالفت نمایندگان با وزارت وی بود. انتخاب این وزیر به دلیل رابطه شخصی​اش با رئیس​جمهور نیز دومین دلیلی بود که رغبتی در نمایندگان برای ارائه رای اعتماد به وی نیافرید.

تمامی اینها بهبهانی را واداشته تا فردا نسبت به وقوع سوانح هوایی پی در پی در قزوین و ارومیه، اعلام نظرات غیر کارشناسی، استفاده غیر موجه از ناوگان هوایی مستهلک، عدم اجرایی کردن قانون برنامه چهارم در خصوص نوسازی ناوگان هوایی، عدم توجه در استفاده از بودجه سنواتی، دادن قول ها و وعده های فراوان غیر عملیاتی از سوی وزیر، عدم وجود جدیت در اصلاح مسیرهای حادثه خیز کشور، عزل و نصب های پی در پی، کم توجهی به مسیر ریلی کشور، کم توجهی به ایثارگران شاغل در وزارت راه، ناتوانی در حل مشکل پیمانکاران طرف قرارداد در وزارت راه و عدم توجه به ایستگاههای هواشناسی به سوالات نمایندگان پاسخ بگوید.

اگرچه رئیس​جمهور سابقه شاگردی بهبهانی را دارد اما درخواستی برای حضور در جلسه استیضاح بهبهانی به هیات رئیسه مجلس ارائه نکرده که نشان از دو موضوع دارد. نخست آنکه او همچنان امیدوار است تا دیگر استیضاح کنندگان نیز منصرف شوند و دوم آنکه اطمینان دارد که این استیضاح به ثمر خواهد نشست، پس پیشاپیش پشت استادش را خالی می کند. همان کاری که با مرحوم علی کردان کرد و از همراهیش در جلسه استیضاح خودداری نمود تا نمایندگان با او آن کنند که بعدها آن را «جفا به یک پیرو مکتب غدیر» نامید.

اما تنها عدم همراهی رئیس جمهور نیست كه بر این استیضاح اثرگذار خواهد بود. نامه اخیر احمدی​نژاد به نمایندگان مجلس اگرچه هنوز به پاسخی جمعی از سوی آنان منتهی نشده و هیات رئیسه و شخص لاریجانی مشی سكوت را در قبال آن در پیش گرفته​اند، اما آنچنانكه بر رای اعتماد صالحی سایه دوانده بود، بر استیضاح بهبهانی نیز سنگینی خواهد كرد. صالحی كه چهره​ای خوشنام در میان نمایندگان بود با ۲۳ رای بیش از نصاب توانست به كابینه راه یابد، پس بهبهانی با این همه ابهام و ایرادی كه در ذهن نمایندگان آفریده نگون بخت​تر از او خواهد بود. این تحلیلی است كه جواد جهانگیرزاده نماینده ارومیه بر آن صحه گذاشته است.