به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه طرح دو فوریتی اصلاح ماده ۵۳ قانون ۵ ساله پنجم توسعه را دستور کار داشتند.

بررسی این طرح دو فوریتی زمان زیادی از جلسه علنی روز یکشنبه گرفت و پیشنهادات مختلفی مبنی بر جایگزینی ماده واحده مطرح شد.

برخی نمایندگان نیز حذف عبارتی در این طرح را پیشنهاد کردند که البته هیچکدام به تصویب مجلس نرسید و نهایتاً کار بررسی این طرح به دلیل همزمانی با زمان نطق میان دستور نمایندگان متوقف شد.

در بررسی این طرح برخی نمایندگان معتقد بودند که طرحی که در کمیسیون برنامه و بودجه مصوب شده است متفاوت از طرح اولیه است و دست دولت را در کارهای اداری و اجرایی می‌بندد.

کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این را رد کرد و تاکید کرد که نگاه کمیسیون چنین نبوده است.

سنایی نماینده نهاوند در جلسه امروز یک پیشنهاد رفع ابهام مطرح کرد.

وی خاطرنشان کرد: در بررسی این طرح پیشنهادات زیادی برای جایگزینی ماده واحده مطرح شد اما هیچکدام به تصویب نرسید و شاید دلیل آن ابهامی باشد که در این طرح وجود دارد.

به گفته سنایی در این طرح آمده است هرگونه ادغام، انحلال وزارتخانه‌ها و جابجایی انتزاع و انحلال موسسات و واحدهای زیرمجموعه وزارتخانه‌ها که به موجب قانون تاسیس گردیده‌اند متوقف گردد.

وی گفت: در این طرح مشخص نیست آیا قانون، قانون مصوب مجلس است یا قانون دیگر. در حالی که نظر اعضای کمیسیون برنامه و بودجه قانون مصوب مجلس بوده است.

سنایی پیشنهاد کرد: عبارت " مصوبه مجلس " بعد از کلمه قانون در این طرح قرار گیرد.

اما توکلی در مخالفت با این پیشنهاد در تذکری گفت: قانون را قوه مقننه وضع می کند و فرقی نمی‌کند که توسط مجلس شورای اسلامی‌مجلس، شورای ملی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی وضع شود.

وی ادامه داد: ‌ اگر در این طرح نوشته شود " قانون مصوب مجلس " شما مصوبات شورای عالی اداری را از این قانون استثنا کرده‌اید.

اما ابوترابی نایب رئیس اول مجلس که ریاست جلسه را پس از لاریجانی عهده دار شد این تذکر را وارد ندانست.

قاضی پور در موافقت با این پیشنهاد رفع ابهام گفت: کسانی که پیشنهاد حذف ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم را ارایه دادند سعی در کاهش اختیارات مجلس دارند اما نباید اجازه چنین کاری را به آنها بدهیم.

وی افزود: ممکن است فردا دولت بخواهد شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی را با شهرداری‌ها ادغام کند که این درست نیست.

وی گفت: شنیده‌ایم که دولت می‌خواهد وزیر بهداشت را برکنار کند چرا که او گفته دولت ارز مرجع را برای واردات لوازم آرایشی اختصاص دادهاست اما ما نمی‌‌گذاریم که این اتفاق بیافتد.

نمایندگان مجلس در نهایت با ۱۳۶ رای موافق، ۲۹ رای مخالف و ۱۷ رای ممتنع ا ز۲۳۴ نماینده حاضر با این رفع ابهام موافقت کردند و مقرر شد در صورت تصویب نهایی این طرح ماده ۵۳ به این شرح اصلاح شود و عبارت " مصوب مجلس " در این ماده گنجانده شود.

در صورت تصویب نهایی ماده ۵۳ قانون برنامه به این شرح خواهد بود: از تاریخ تصویب این قانون، هر گونه ادغام و انحلال وزارتخانه‌های موجود و هر گونه اقدامی در راستای جابجایی، انتزاع و انحلال موسسات و واحدهای زیرمجموعه وزارتخانه‌ها که به موجب قانون مصوب مجلس تاسیس گردیده‌اند، متوقف می گردد. هرگونه انحلال، ادغام و تاسیس وزارتخانه‌ها و نیز انحلال، انتزاع، ادغام و تاسیس سازمان‌ها و واحدهای مذکور منوط به تصویب مجلس شورای اسلامی است.

البته این ماده واحده دو تبصره هم دارد که ادامه بررسی آنها به پس از نطقهای میان دستور یا جلسه بعدی مجلس موکول شد و برای ماده واحده نیز نمایندگان هنوز به تصمیم نهایی نرسیدهاند و هیچ رای گیری برای ماده واحده صورت نگرفت و صرفاً ماده واحده مطرح شد که هیچکدام به تصویب نرسید.