به گزارش افکارنیوزبه نقل از پارس، مرضیه وحید دستجردی چند ماه پیش در سخنان خود درباره عدم تخصیص ارز مرجع به برخی تجهیزات پزشکی گفت: بانک مرکزی تعلل در اختصاص ارز دارو را جبران کند زیرا نقل و انتقال ارز در خارج از کشور را از طرق غیررسمی می توانیم دور بزنیم ولی مشکل تخصیص ارز توسط بانک مرکزی در داخل کشور را نمی‌توانیم دور بزنیم.

اما اکنون لحن خانم دکتر کمی تندتر شده و با جدیت بیشتری ارز مورد نیاز واردات دارو را از بانک مرکزی مطالبه می کند. وی چند روز پیش در سخنان خود گفت: ارزهای مرجع صرف خرید زین اسب و دسته بیل شده است و برخی از تجهیزات پزشکی در رده هفتم و هشتم دریافت ارز هستند.

در کنار وزیر بهداشت معاونین وی نیز به جمع منتقدین سیاست ارزی بانک مرکزی پیوسته اند. احمد شیبانی رییس سازمان غذا و دارو با رد اظهارات یکی از مسئولان بانک مرکزی که گفته بود ارز اختصاص یافته و در اختیار وزارت بهداشت صرف خرید کالاهای آرایشی شده است گفت: این موضوع از طرف کسی که خود را از مقامات بانک مرکزی معرفی کرده و خواسته نامش فاش نشود کذب محض بوده و اتفاقاً ما شاکی هستیم که چرا به جای اینکه ارز مرجع را به داروهای حیاتی و مورد نیاز و نیز برخی تجهیزات پزشکی که امروز از مهمترین اولویت‌های کشور است اختصاص دهند آن را برای خرید و واردات لوازم آرایشی و خودروهای لوکس اختصاص داده‌اند.


این اظهارات وزیر سبب شده است تا حامیان دولت به یکباره دست از حمایت این وزیر برداشته و خواهان استعفای وی شده اند به طوری که نادر قاضی پور در صحن علنی مجلس اعلام کرد که خبرهایی رسیده که قرار است خانم وزیر عزل شوند.

در پایان جلسه علنی(روز یک شنبه ۲۶ آذر) مهدی کوچک زاده به خبرنگار ما گفت که وزیر بهداشت اگر نمی توانند مدیریت کنند استعفا دهند.

کوچک زاده که از حامیان همیشگی دولت به شمار می آید خطاب به وزیر بهداشت گفت: علت اصلی اینکه شما به کرسی وزارت چسبیده اید در شرایطی که به گفته خود شما ارز مرجع تخصیص نمی دهند؛ پس چرا مانده اید و کار می کنید؟
من می خواهم بگویم در دولتی که به ادعای این خانم ارز برای واردات غذای سگ می دهد اما برای واردات دارو نمی دهد پس نباید در آن کار کرد؛ این صندلی وزارت مگر چقدر ارزش دارد، خوب رهایش کنید.

کوچک زاده ادامه داد: اگر این خانم این کار را نمی کند شما آقای رییس جمهور مرد باشد و کسی که صراحتا به فرمایشات مقام معظم رهبری عمل نمی کند و اختلافات درون دولت را به بیرون از آن می آورد را برکنار کن.در همین شرایط که کوچک زاده سرسختانه به مقابله با وزیر بهداشت پرداخته است اما کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گویا همسو و هم رای با وزیر بهداشت است و از وی حمایت می کند.


حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خبرنگار پارس گفت: استعفای خانم دستجردی به هیچ وجه مطرح نیست؛ تا جایی که ما اطلاع داریم شش ماه است که خانم دستجردی پیگیر منابع ارزی برای واردات دارو است اما بانک مرکزی تحویل نمی دهد؛ معنی پیگیری دیگر چیست که برخی از آقایان از ایشان انتظار دارند؟


وی ادامه داد: من قبلا هم گفته ام که اگر یک مرد در دولت باشد همین خانم دکتر دستجردی است که همه جوره دنبال کار است و اگر کارشکنی انجام می شود در زیر مجموعه است که نه ارتباط به رییس جمهور دارد و نه وزیر بهداشت.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: مجلس از عملکرد وزیر بهداشت و از پیگیری های ایشان راضی است.

آنچه نگاه همگان را به مساله دارو جلب کرده است مساله کسری ارز در کشور است؛ در حالی که بحران دلار کشور حاکم است ارز برای واردات خودرو لوکس و واردات کالاهای غیر ضروری تخصیص می یابد اما برای ورادات ارز که مستقیم با جان مردم در ارتباط است با محدودیت ارزی رو به رو هستیم.