به گزارش افکارنیوزبه نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه بررسی طرح کمیسیون بهداشت و درمان برای اجرای بند " ب " ماده ۳۴ قانون برنامه و جزء ۳ بند ۴۵ قانون بودجه ۹۱ را در دستور کار داشتند.

کمیسیون بهداشت مجلس روز گذشته در اجرای تبصره یک ماده ۴۹ آیین نامه داخلی مجلس گزارشی از عملکرد دولت در اجرای بودجه مصوب حوزه بهداشت و درمان و سلامت کشور به مجلس ارائه کرد و به دنبال آن طرحی را مطرح کرد که در صورت تصویب ۶ هزار میلیارد تومان از هدفمندی یارانه ها طبق قانون مصوب در هدفمندی یارانه ها به حوزه بهداشت و درمان اختصاص یابد.

این طرح در جلسه امروز مجلس مطرح شد و حدود یک ساعت موافق و مخالف درباره آن صحبت کردند.

در حین بررسی طرح چند تذکر و اخطار قانون اساسی مطرح شد مبنی بر اینکه طرح مذکور باید به کمیسیون تخصصی برنامه و بودجه ارجاع می شد چون در صلاحیت کمیسیون بهداشت و درمان نیست که درباره بودجه تصمیم گیری کند. اما لاریجانی اخطارها و تذکرها را وارد ندانست و در نهایت مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل ۷۵ مبنی بر ممنوعیت افزایش بار مالی بر دولت از هیات رئیسه مجلس خواست از آنجا که خود مجلس اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها را متوقف و افزایش قیمت حامل های انرژی را ممنوع اعلام کرده این طرح از دستور کار خارج شود و با ارجاع به کمیسیون برنامه و بودجه رسیدگی تخصصی درباره آن انجام شود.

در زمانی که مصباحی مقدم اخطار قانون اساسی داد لاریجانی جلسه مجلس را ترک کرده بود و باهنر نایب رئیس دوم مجلس ریاست جلسه را بر عهده داشت.

باهنر خطاب به نمایندگان اظهار داشت: می توانیم اخطار را به رای بگذاریم و در صورتی که اخطار تایید شد این طرح به کمیسیون برنامه و بودجه و کمسیون بهداشت برگردانده می شود.

وی گفت: رئیس جلسه در صورت وارد بودن اخطار می تواند طرح را از دستور کار خارج کند یا اینکه آن را به کمیسیون ارجاع دهد. من قصد رد کردن این طرح را ندارم زیرا ضرورت طرح مشخص است. بنابراین اخطار را به رای می گذاریم و در صورت تایید طرح را به دو کمیسیون بهداشت و برنامه و بودجه می فرستیم و دو کمیسیون دو هفته فرصت دارند گزارش خود را به صحن مجلس ارائه دهند.

نمایندگان مجلس با ۱۲۶ رای موافق، ۶۸ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع از ۲۲۹ نماینده حاضر اخطار قانون اساسی را وارد دانستند. بنابراین این طرح از دستور کار امروز مجلس خارج شد.