به گزارش افکارنیوزبه نقل ازفارس، محمود صلاحی احمد‌آبادی استاندار خراسان رضوی که چندی پیش به دستور رئیس جمهور از این سمت عزل شد، می گوید از این اتفاق اصلاً ناراحت نشده و در شب برکناری اش برای توفیق احمدی‌نژاد نماز خوانده و در حرم ضامن آهو برای وی دعا کرده است.

اگر چه رسانه‌ها دلیل برکناری آقای استاندار را «ائتلاف سیاسی با محمدباقر قالیباف» عنوان کردند اما او با قاطعیت این مسأله را رد می کند و آن را سوء‌برداشت می خواند و البته به رئیس دولت هم حق می دهد وقتی کسی را به مسئولیتی می گمارد، یک روز هم او را از مسئولیت بردارد و فردی تازه‌نفس جایگزین او کند.

این سخن هم نمایانگر نوع دیگری از همگرایی فکری صلاحی با احمدی نژاد در کنار اهتمام هر دوی آنها به توسعه روستایی است؛ چرا که رئیس جمهور هم چندی پیش در سخنانی گفته بود «دولتی که برنامه دارد، به طور طبیعی، جابجایی هم دارد و هر آدم خوبی هم که از دولت رفته، بهتر از او آمده است».

به هر حال برکناری استاندار خراسان رضوی به دستور مستقیم رئیس جمهور آن هم هنگامی که احمدی‌نژاد در بندرعباس حضور داشت، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها پیدا کرد که ما را ترغیب کرد درباره نحوه آشنایی صلاحی با بالاترین مقام اجرایی کشور، دلایل ورودش به دولت و علت برکناری وی و حاشیه‌های آن با او گفت‌وگو کنیم.

صلاحی که بازنشسته سپاه است و همکاری خود با محمود احمدی‌نژاد را از دوران شهرداری آغاز کرده و در دولت نهم قائم مقام وزیر تعاون و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه شد، امروز فارغ از هیاهوها در یک مؤسسه فرهنگی خصوصی فعالیت دارد.

او در مقام مدیریت «مؤسسه اسوه» به تبیین و ترویج شیوه مدیریت اسلامی می پردازد و وقتی از او می پرسم چطور بعد از حضور در مناصب پر سر و صدا، در یک گوشه دنج آرام گرفته، می گوید «وقتی هدف خدمت باشد، جایگاه مهم نیست و در عرصه کار و تلاش باید از هر حاشیه‌ای پرهیز کرد» و همین نگاه نیز بر فضای مصاحبه حاکم بود.

وقتی از صلاحی خواستم نظرش را درباره سخن کسانی که می گویند «جریان انحرافی اجازه نمی دهد که دولت مثل گذشته خدمت کند»، بگوید، می گوید «هیچ‌وقت وارد این مسائل نشدم و شما هم اجازه دهید روز اول ماه صفر وارد چنین مسائلی نشویم و غیبت نکنیم».

مشروح گفت‌وگوی خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با استاندار معزول خراسان رضوی به شرح ذیل است:

فارس: از چه زمانی با آقای احمدی‌نژاد آشنا شدید و نحوه این آشنایی چگونه بود؟

صلاحی: آشنایی من با آقای دکتر احمدی‌نژاد به سال‌های ۶۰ و ۶۱ برمی‌گردد؛ آن زمان ایشان فرماندار خوی بود و در استانداری آذربایجان غربی کار می‌کرد و من به عنوان رزمنده در قرارگاه حمزه سیدالشهدا در غرب کشور بودم.

این آشنایی در هیئت رزمندگان که همه ساله خصوصا بعد از جنگ به یاد شهدای کردستان برگزار می‌شد، ادامه یافت و با اخوی ایشان حاج داود هم به دلیل حضورشان در سپاه آشنایی داشتم و مدتی هم با مرحوم ابوی ایشان همسایه بودیم.

وقتی آقای احمدی‌نژاد شهردار تهران شد، دو بار از من که آن زمان مسئول بسیج سازندگی بودم، برای همکاری دعوت کرد و بنده به عنوان مسئول یکی از سازمان‌های شهرداری مشغول خدمت شدم و بعد از ریاست جمهوری ایشان هم به عنوان قائم مقام وزیر تعاون وارد دولت شدم و یک سال در کابینه نهم این مسئولیت را داشتم و البته همزمان عضو هیئت مدیره صندوق تعاون کشور بودم.

بعد، با حکم آقای احمدی‌نژاد به عنوان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب شدم که سه سال آنجا بودم و بعد از من جناب آقای مهندس بقایی این مسئولیت را بر عهده دارند.

در دولت دهم هم با نظر آقای رئیس جمهور و مصوبه دولت در تالار اماکن متبرکه آستان قدس رضوی استاندار خراسان و مفتخر به پابوسی امام هشتم شدم و از ۱۴ شهریور ۱۳۸۸ به مدت سه سال و دو ماه در خدمت مردم عزیز و ولایت‌مدار این خطه بودم.

فارس: می توانید بگویید دقیقاً حلقه اتصال و ارتباط جنابعالی با آقای احمدی‌نژاد چه بود و کدام عامل باعثشد آشنایی شما به یک پیوند دوستانه و همکاری با ایشان منتهی شود؟

صلاحی: من با آقای احمدی‌نژاد در جبهه آشنا شدم و آن زمان بنده فرمانده سپاه بوکان بودم و ایشان فرماندار خوی بودند و این آشنایی در یک جلسه کاری شکل گرفت.

بر خلاف شایعات مطرح شده، من نه با آقای احمدی‌نژاد فامیل هستم و نه همشهری؛ چون من اهل اردکان یزدم و ایشان اهل آرادان استان سمنان. در منطقه، همه رزمنده‌ها با هم دوست می‌شدند و این دوستی هم ادامه می‌یافت. آقای احمدی‌نژاد علاوه بر فرمانداری خوی در یکی از یگان‌های سپاه به عنوان رزمنده و مسئول منشاء خدمات زیادی بودند.

فارس: اگر بخواهید شاکله فکری و ویژگی‌های شخصیتی آقای احمدی‌نژاد راتوصیف کنید، چه می‌گویید؟

صلاحی: آقای احمدی‌نژاد انسانی ساده زیست، پرکار و پر انرژی و علاقمند به مردم خصوصاً محرومان است و ما هر چه از ایشان دیدیم خوبی بود. اگر امروز توفیق نداریم که در خدمت ایشان باشیم، حتما اشکال از بنده بوده است.

فارس: اما برخی می‌گویند آقای احمدی‌نژاد گاهی بیش از اندازه به برخی اطرافیانش که امروز منشاء برخی تصمیمات در دولت هستند، اعتماد و وابستگی عاطفی پیدا می کند…

صلاحی: من نمی‌خواهم وارد برخی حاشیه‌ها و مسائل جزئی شوم؛ بالاخره هر کس از افرادی برای همکاری استفاده می‌کند که به خودش نزدیک‌ترند و آقای احمدی‌نژاد هم به تعدادی از همکارانشان علاقه بیشتری داشته و احساس می‌کردند آنها برای کار مناسب‌ترند.

بنده شخصاً احساس می‌کردم باید به مردم خدمت کنم و با همین نیت هم مسئولیت‌هایی را در مقاطع مختلف در خارج از دولت و در دولت پذیرفتم و در زمان حضورم در استانداری نیز فکرم این بود که چه طور می‌شود بهتر به امور مردم رسیدگی کرد.

فارس: اگر مایلید درباره نحوه انتخاب‌تان برای تصدی استانداری خراسان رضوی که قطب مذهبی و از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین استان‌های کشورمان است، توضیح دهید.

صلاحی: من در حوزه‌های مختلف سازندگی و اقتصادی و فرهنگی و خدماتی و مدتی نیز در حوزه تعاونی که حوزه‌ اقتصادی مردم بنیان است، فعالیت داشته‌ام.

انتخاب من برای استانداری خراسان رضوی پیشنهاد شخص آقای رئیس جمهور بود و بنده حتی دو سه نفر که از خودم بهتر بودند و سابقه کار در وزارت کشور داشتند و یکی از آنها هم بومی منطقه بود معرفی کردم ولی در نهایت‌ آقای احمدی‌نژاد این مسئولیت را به من تفویض کردند.

یک موضوع هم در این زمینه مشوق اصلی بنده بود که اخوی شهید طهرانی مقدم گفت «یک‌بار که خدمت حضرت آیت‌الله العظمی بهجت(ره) رسیدیم، سؤال کردیم مصداق عمل صالح در زمان ما چیست که ایشان فرمودند خدمت به زائران حضرت رضا(ع)» که این انگیزه مضاعفی برای من شد.

وقتی هم رفتیم آنجا، سعی کردیم کارنامه خوبی در خدمت به مردم به جا بگذاریم…

فارس: اما برخی می‌گفتند جنابعالی به دلیل استیلای نگرش و سوابق کاری‌تان در عرصه اقتصادی بر دیگر ابعاد شخصی‌تان در زمان استانداری مقدار زیادی درگیر فعالیت‌ اقتصادی شدید. برای نمونه هم به سخنان تبلیغاتی شما درباره «پدیده شاندیز» به عنوان یک پروژه اقتصادی بزرگ اشاره می‌کنند…

صلاحی: اول اینکه من هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی شخصی نداشته‌ام و حتی از استانداری جز مابه التفاوت حق مسئولیتم با حقوق سپاه، حقوق نمی گرفتم.

دیگر اینکه بنده هیچ رابطه‌ای با آن رستوران معروف نداشتم و برای آن تبلیغ نکردم؛ طبیعی بود وقتی به عنوان استاندار درباره سرمایه‌گذاری و کارهایی که در استان شده، صحبت می کند از آن در آگهی تبلیغاتی استفاده شود.

فارس: ولی برخی به خاطر شایعاتی که درباره ارتباط آن موسسه اقتصادی(پ ش) با جریان انحرافی در کشور مطرح شده، انتظار نداشتند جنابعالی که از پشت پرده مسائل اطلاع داشتید از پروژه مورد نظر حمایت می‌کردید…

صلاحی: آنچه من گفتم فقط از جنبه مسئولیتم به عنوان استاندار بود و هیچ رابطه خاصی با این مجموعه نداشتم و اساساً از پشت پرده‌ای که گفتید هم بی‌اطلاعم و بعید هم می‌دانم این طور باشد که می‌گویید.

واقعیت اینست که ما حامی همه مجموعه‌های اقتصادی بودیم و به همین علت هم در سال ۹۰ با بیش از ۲ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی رتبه دوم این حوزه را در کشور کسب کردیم و در زمینه سرمایه‌گذاری صنعتی نیز استان خراسان رضوی در سال ۸۹ در سطح کشور رتبه نخست را به دست آورد که نمونه این توفیقات نیز پروژه‌هایی بود که در روزهای اخیر توسط رئیس جمهور افتتاح شد.

دلیل حمایت ما از سرمایه‌گذاران هم این بود که هم مقام معظم رهبری و هم دولت از ما خواسته بودند؛ الآن ۴ سال از دهه پیشرفت و عدالت می گذرد. مقام معظم رهبری سال اول را سال اصلاح الگوی مصرف، سال دوم را سال همت مضاعف؛ کار مضاعف، سال سوم را جهاد اقتصادی و امسال را سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری کردند که مفهوم آن حمایت سرمایه‌گذاری است.

حالا افرادی که می آیند یک مجموعه گردشگری یا هتل بسازند یا یک کارخانه و معدنی را فعال کنند، باید حمایت شوند؛ چون اگر پول در داخل کشور ماند، شغل ایجاد می شود و هر گاه شغل ایجاد شد، سرمایه‌ها کم‌تر از کشور خارج می شود.

افتخار ما اینست که ایران هفدهمین قدرت اقتصادی دنیاست که با همین حمایت‌ها صورت گرفته است؛ البته اشکالاتی هم در برخی سرمایه‌گذاری ها هست اما ما به عنوان مسئول موظف به حمایت از تولیدگران و سرمایه‌گذاران هستیم.

من در طول سه سال کار در استانداری خراسان رضوی با مجموعه همکاران عزیزم شب و روز برای پیشرفت پروژه‌های عمرانی و بهبود وضعیت راه روستایی و مسائلی چون آب و برق و گاز روستایی و اشتغال شهری و روستایی و انجام پروژه‌های بزرگ اقتصادی و گردشگری تلاش کردیم و البته نمی‌گویم کار ما بدون اشکال بوده و همه راضی‌اند.

به هر حال شما می‌دانید که استان خراسان رضوی ۶ میلیون نفر جمعیت و هزار کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و ترکمنستان و سه مرز واردات و صادرات دارد و تنها معبر ریلی ما به آسیای میانه نیز از این استان و منطقه سرخس می‌گذرد.

با واگذاری کمیسیون تخصصی صادرات به بخش خصوصی و حمایت‌های این بخش یک تلاش جدی در زمینه تولید و صادرات صورت گرفت؛ خراسان رضوی حدود ۶ هزار واحد صنعتی و معدنی دارد و مقام چهارم صنعت و معدن کشور را داراست و دومین شرکت و کارخانه ایران خودرو بعد از تهران در این استان قرار دارد.

خراسان رضوی در واقع یک استان صنعتی و معدنی و کشاورزی است که مجموعاً یک میلیون و صد هزار هکتار اراضی زیر کشت دارد که از این مجموعه ۷.۵ میلیون تن محصول برداشت می‌شود.

علاوه بر اینها، بالاترین مزیت استان که در واقع بالاترین مزیت کشور هم محسوب می‌شود، وجود پایگاه منور امام هشتم است که تا پایان سال گذشته قریب ۲۸ میلیون زائر وارد کشورمان شدند و از فرودگاه مشهد به ۳۶ فرودگاه داخلی و ۲۲ فرودگاه خارجی پرواز مستقیم داریم. در واقع ۴۶ درصد ظرفیت هواپیمایی و ۵۰ درصد هم جاده ریلی کشور در خراسان قرار دارد و با هتل‌هایی که تا دوره استانداری بنده افتتاح شد، مجموعاً ۵۱.۵ درصد هتل‌های کشور در مشهد است که ظرفیت بزرگی به حساب می‌آید.

برای همین هم ما همان اوایل کار پیشنهاد دادیم یک کار گروهی به مسئولیت معاون اول رئیس جمهور و به دبیری استاندار تحت عنوان «کارگروه ملی زیارت» تشکیل شود که البته وزرای کشور، ارشاد و راه و معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در آن عضویت دارند؛ این کارگروه تاکنون مصوبات بسیار خوبی هم داشته و حتی در بودجه سالانه استان ردیفی حدوداً ۸۵ میلیاردی تحت عنوان «زیارت» با هدف توسعه فرهنگ زیارت در نظر گرفته شد که البته امسال با محدودیت‌هایی در بودجه بخش فرهنگ مواجه بودیم.

کار دیگری که در بخش زیارت در زمان ما صورت گرفت، اجرای طرح تحقیقاتی و مطالعاتی توسعه کمی و کیفی زیارت توسط پارک علم و فناوری بود که من به آنها ابلاغ کردم و اعتبارش را هم از دولت گرفتیم و به آنها دادیم که حدود ۴۰ جلد آن منتشر شده و ۱۰ جلد آن نیز در دست انتشار است.

در این قالب هم موضوعاتی که شما در بحثزیارت از احادیثو روایات تا نیاز مشهد به احیای بافت فرسوده و احتیاج به زائرسراهای ارزان قیمت برای زائران کم‌درآمد - که ۱۴ مورد آن اطراف حرم عملیاتی شده - تا بحثاتوبوس‌های ارزان قیمت اطراف حرم اجرایی شده است.

در سال ۸۹ گازکشی به روستاها با نوشتن یک کتاب به نام روستای اسوه افزایش یافت که همه دهیاران موظف شدند این کتاب را مطالعه کنند و امتحان بدهند که خیلی در امر رسیدگی به روستاها تأثیر داشت؛ تا جایی که می‌گفتند فلانی استاندار روستایی است.

از سال ۸۹ که ما توسعه خدمات به روستاها را شروع کردیم، در همان سال اول چند برابر ۳۲ سال قبل از آن گاز روستایی وصل شد…

فارس: این ویژگی مشترک شما با احمدی‌نژاد بود یا ناشی از نگاه خودتان به موضوع؟

صلاحی: آقای احمدی‌نژاد خیلی علاقمند به رسیدگی به مناطق محروم و روستاهاست؛ ما هم این علاقه را داشتیم و این نیاز را حس می‌کردیم که به اطراف شهرهای بزرگ و بحثحاشیه‌نشینی که پدیده خیلی مناسبی نیست، رسیدگی کنیم.

وقتی ما می‌بینیم از روستاها و شهرهای کوچک اطراف به شهرهای بزرگ مثل تهران، مشهد و ‌تبریز مهاجرت می کنند؛ راه مقابله با آن را در رسیدگی به روستاها می‌دیدیم و از این رو خیلی جدی به روستاها رسیدگی کردیم.

در آمارگیری سال قبل برای اولین بار جمعیت روستایی ما علاوه بر رشد طبیعی که برای شهر و روستاها داشتیم، یک درصد رشد پیدا کرد.

همان سال ۸۹ که گفتم چند برابر ۳۲ سال گذشته گاز روستایی داده شد، به عنوان نمونه در سبزوار که بیش از ۳۰۰ روستا داشت وقتی ما رفتیم دیدیدم فقط ۷ روستا گاز داشت اما طی این ۳ سال ۱۰۰ روستای این شهرستان از نعمت گاز برخوردار شدند.

در بحثقاچاق که از مهم‌ترین چالش های استان خراسان بود، رقم آن را به حداقل ممکن رساندیم و در بحثامنیت مرزها هم فرمانده ناجا اخیراً مرزهای خراسان را امن ترین مرزهای کشور دانست؛ به طوری که سال گذشته فقط یک شهید در کل مرز این استان داشتیم.

فارس: خب! این برای شما عجیب نبود که به جای تقدیر از عملکردتان به صورت ناگهانی شما را برکنار کنند؟

صلاحی: ببینید! مجموعاً دوستان ما در دولت از کارنامه ما تقدیر کردند؛ ما بیش از ۲۰ مقام از اول، دوم و سوم در این ۳ سال در بخش‌های مختلف به دست آوردیم. به طور مثال در عرصه ICT روستایی همیشه اصفهان اول بود در حالی که در سال ۹۰ ما اول شدیم که آقای تقی پور وزیر سابق ارتباطات ما را تشویق کردند.

فارس: ‌ حالا واقعاً چرا به صورت ناگهانی از استانداری برکنار شدید؟

صلاحی: واقعیت اینست که من خودم هم دلیل این موضوع را نمی‌دانم؛ چون حدود ۶ ماه است آقای احمدی‌نژاد را ندیدم و بعد از برکناری من نیز هنوز آقای رئیس جمهور تماسی با من نداشتند یا نفرمودند که برای توضیح خدمت‌شان برسیم.

خودم هم علت را نمی‌دانم ولی حدس می‌زنم و یکی از وزرا به من گفتند ظاهرا برداشت ایشان این بود که بنده میزبان آقای قالیباف برای سخنرانی در مراسم شهید ساجدی‌فر بودم.

در آن مراسم همچنین یکی از علمای بزرگوار سخنرانی و انتقاداتی مطرح کردند که البته من در زمان سخنرانی ایشان نبودم و وقتی وارد محل برگزاری مراسم شدم که صحبت‌های حاج آقای نقویان تمام شده بود که ظاهرا تصاویر مصافحه بنده و متن سخنان ایشان را به آقای رئیس جمهور ارائه کرده بودند.

بعداً از زبان وزیر کشور شنیدم که برداشت این بود که ما دعوت‌کننده میهمانان این مراسم بودیم در حالی که خود من مدعو بودم. به هر حال دولت و آقای رئیس جمهور همانطور که اختیار داشتند ما را یک روز منصوب کردند، اختیار داشتند که یک روز هم بردارند.

بنده هیچ گله‌ای از کسی ندارم و این را تقدیر الهی می‌دانستم و هم انتصابم و هم برکناری ام را امتحان می دانم ولی مهم اینست که ما آن ۳ سال و دو ماه را که خادم مردم و زائرین امام هشتم بودیم، آنچه را که در بضاعت‌مان بود انجام دادیم و محبت مردم و مسئولین استان را هم دیدیم و انشاءالله خداوند و امام زمان(عج) و امام هشتم هم از این خدماتی که در حد وسع‌مان انجام دادیم، راضی باشند.

از خدا می خواهم آقای رئیس جمهور هم از عملکرد ما راضی باشند و هم در روز تودیع که بار مسئولیت از دوشم برداشته شد، گفتم و هم اینجا تأکید می کنم که از حسن نظر آقای احمدی‌نژاد تشکر می کنم و هیچ گله‌ای از ایشان ندارم.

آقای رحیمی در مراسم تودیع آقای تقی پور فرموده بودند که خوب است وزرا و مسئولین همانطور که وقتی وارد دولت می شوند می‌خندند، وقتی که از دولت می‌روند هم بخندند و در مراسم تودیع بنده همه دیدند که خیلی خوشحال بودم؛ آقای نجار که خیلی هم به ما لطف داشتند، به من گفتند تو چرا اینقدر خوشحالی که من در جواب گفتم من حکم آدمی را دارم که بار سنگینی را انداخته‌ اما خودش این کار را نکرده بلکه بار را از دوش او برداشته‌اند که معلوم است این موضوع خوشحال کننده است.

خدا شاهد است همان شب که من برکنار شدم، در حرم مطهر دو رکعت نماز برای توفیق آقای احمدی‌نژاد خواندم و برای ایشان که از مسببین توفیق همجواری بنده با امام رضا(ع) بودند و هم برای دولت و استاندار بعدی دعا کردم.

انسان که نباید فقط گله کند، باید تشکر هم بکنیم! بالاخره رئیس جمهور یک روزی اعتماد کردند ما را منصوب کردند، یک روز هم فرد دیگری را برای مسئولیت ترجیح دادند؛ برای بنده اصل خدمت به مردم و نظام است.

فارس: بعد از عزل شما رسانه‌ها دلیل این مطلب را «ائتلاف سیاسی شما با قالیباف» و پیوند با منتقدین دولت عنوان کردند. از نظر خود شما این برداشت‌ها چقدر درست بود؟

صلاحی: آنچه در این باره می توانم بگویم اینست که من جمعه پنجم آبان میزبان وزیر کشور بودم که روز قبل آن یعنی پنجشنبه، روز عرفه بود. وقتی از دعای عرفه برگشتم، فرزند شهید ساجدی‌فر از من برای شرکت در مراسم بزرگداشت پدر بزرگوارش دعوت کرد که اتفاقاً آن روز هم من خیلی گرفتار بودم.

مراسم از ساعت ۱۸ تا ۲۰ بود و من فقط ۲۰ دقیقه به احترام شهید ساجدی‌فر در آن مراسم شرکت کردم و زمانی رسیدم که حاج‌ آقای نقویان صحبت کرده و آقای قالیباف در حال بیان خاطراتی از شهید بود که همرزم‌شان بودند.

روز شنبه از دفتر سردار جلالی با من تماس گرفتند و گفتند شما در حوزه پدافند غیر عامل مقام اول را کسب کردید و برای شرکت در همایش پدافند غیر عامل در تهران دعوت شدیم.

یکشنبه هفتم آبان همراه تعدادی از مدعوین همایش برای نماز خدمت حضرت آقا رسیدیم و از رهنمودهای ایشان بهره‌مند شدیم و بعد که آمدیم بیرون، آقای نجار تماس گرفت و تصمیم رئیس جمهور را ابلاغ کرد که من هم با کمال میل آن را پذیرفتم و الآن هم از این موضوع ناراضی نیستم.

فارس: یعنی می خواهید بگویید اصلاً هیچ ارتباطی با آقای قالیباف به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری یازدهم ندارید؟

صلاحی: آقای قالیباف از سرداران سپاه و پیشکسوتان دفاع مقدس است که اکنون نیز در این نظام خدمت می کند اما قاطعانه می گویم که یک دقیقه هم در مورد انتخابات با ایشان صحبت نشد.

آنچه رخ داد، فقط مراسم شهیدی بود که ایشان هم یک ربع خاطراتی از شهید گفت که بنده هم در آن مراسم حضور داشتم و به هیچ وجه درباره موضوعی دیگر با آقای قالیباف صحبت نشد و بعد هم من بدون اینکه ایشان را ببینم و حتی یک لیوان آب بخورم، عازم تهران شدم.

نظام ما نظامی مردمی است که به وسیله امام عزیز بنیان‌گذاری شد و با رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری ادامه دارد و هر دو ولی امر هم همه خدمت‌گزاران نظام را به همفکری و همدلی و همکاری برای مردم دعوت کرده‌اند.

این نظام بر پایه خون شهیدان عزیزی استوار شده که یک تاز موی آنها صدها برابر این پست و مقام‌های دنیوی می ارزد؛ شهید همت، شهید باکری، شهید کاوه، شهید برونسی و شهید شوشتری که حضرت آقا فرمودند از عناصر پاکیزه سپاه بودند.

اجازه دهید همین جا یک خاطره هم از شهید شوشتری بگویم؛ هنگام برگزاری کنگره سرداران و ۲۳ هزار شهید استان خراسان من تازه ۲ ماه بود استاندار شده بودم و تمام زحمت آن را شهید شوشتری از ۱۰ سال قبل متحمل شده بود.

ایشان به من فرمودند برای برگزاری با شکوه کنگره جلسه بگذارید که ما هم ۸ جلسه برگزار کردیم؛ قرار بود دوشنبه خدمت مقام معظم رهبری برسیم که هم گزارش عملکرد بدهیم و هم ایشان پیام خودشان را برای کنگره بفرمایند.

یکشنبه با تعدادی از مسئولان استانداری و شهرداری مشهد برای آخرین هماهنگی ها جلسه گذاشتیم که حدود ساعت ۱۰ بود شهردار مشهد گفت همین الآن برایم پیامکی آمد که سردار شوشتری شهید شد؛ حال عجیبی پیدا کردیم و مانده بودیم جلسه با مقام معظم رهبری را چه کنیم؛ با وجود این اتفاق مهم برویم یا نرویم؟

در نهایت تصمیم دوستان این شد که در معیت حضرت آیت‌الله علم‌الهدی و همراه فرزند شهید شوشتری خدمت حضرت آقا برسیم؛ در این دیدار که قائم مقام آستان قدس رضوی و دوستان دیگری مثل سردار قالیباف و سردار قاآقانی و پیشکسوتان جهاد و شهادت در استان هم بودند، گزارشی از کنگره ارائه و عرض کردم شهید شوشتری عجله کرد خودش را به کنگره شهدا برساند که آقا فرمودند این تعبیر درستی است.

وظیفه ما اینست که از این نظام با این شهدا و با این مردم ایثارگر که با عنایت خدا و تحت رهبری داهیانه حضرت امام و هدایت‌ها و تدابیر مقام معظم رهبری و از جان گذشتگی فرماندهان بزرگوار، جنگ را به پیروزی رساندند، پاسداری کنیم.

ببینید! در حال حاضر پیام مردم همان مطالبه مقام معظم رهبری است که مسئولان همدل باشند و خدمت کنند و من هم در دوران مسئولیت رویه‌ام این بود و حالا هم به عنوان یک بسیجی کوچک و خدمت‌گزار، همان نظر را دارم و ادعایی هم ندارم…

فارس: نظر جنابعالی درست است اما برخی به شیوه برکناری مدیران در دولت انتقاد دارند و به نظر می رسد صحبت‌های شما در مراسم تودیع‌تان و در این مصاحبه، کمی محافظه‌کارانه است؛ امکان دارد از لحن صحبت‌های شما نرمش برای بازگشت مجدد به دولت برداشت شود…

صلاحی: خیر! من در روز تودیع هم حرف‌هایم را صریحاً گفتم. اول اینکه گفتم من استعفا ندادم، چون برای استعفا از مسئولیت در نظام واقعاً شبهه شرعی دارم. دوم اینکه بعد از برکناری ام به جز پیشنهاد یکی دو تا از وزرا که نپذیرفتم، پیشنهادی از دولت برای همکاری نداشتم.

فارس: پس بحثمعاون اولی یا انتصاب شما به ریاست ستاد انتخابات کشور که در برخی رسانه‌ها مطرح شده بود، صحت نداشت؟

صلاحی: نه؛ شایعه بود! اصلا! هیچ حرفی درباره انتصابم به معاون اولی مطرح نشد و قرار هم نبود به ستاد انتخابات بروم و تمایلی هم ندارم بروم آنجا.

فارس: یعنی اگر الآن آقای احمدی‌نژاد تماس بگیرد و از شما برای همکاری با دولت در مسئولیتی جدید دعوت کند، قبول نمی کنید؟

صلاحی: البته اگر آقای رئیس جمهور بفرمایند که صرفاً برای ملاقات خدمت‌شان برسم، می‌روم که تا حالا نفرموده‌اند اما برای همکاری از ایشان خواهش می‌کنم تا آخر این دولت اجازه بدهند مزاحم دوستان نباشم.

فارس: خیلی‌ها آن ایام گفتند که شما به سپاه برگشتید…

صلاحی: نه؛ من حدود ۷ سال است از سپاه بازنشسته شدم و خبر برگشتنم به سپاه هم صحت نداشت و می بینید که الآن در مؤسسه مدیریت اسوه که مرکزی خصوصی است و تفکر مدیریت اسوه را ترویج می دهد، خدمت می‌کنم.

فارس: مقام معظم رهبری همواره در طول یک سال چند بار به مشهد مشرف می‌شوند؛ هم برای سخنرانی‌های اول سال و هم برای زیارت حضرت ثامن‌الحجج(ع). آیا از دوران استانداری و میزبانی ایشان خاطره‌ای دارید؟

صلاحی: یکی از لذت‌بخش‌ترین اوقات زندگی ما دیدارهایی بود که با حضرت آقا داشتیم و شیرین‌ترین خاطره‌ام از این دیدارها اینست که روزهای اول کارم، ایشان فرمودند متروی خراسان خیلی طول کشیده و این به لحاظ اهمیت موضوع و اهتمام ایشان به مردم خدمت‌رسانی بیشتر به زائران ‌و مجاوران امام رضا(ع) بود.

عرض کردم سال دیگر که تشریف می آورید، خط اول افتتاح شده است و بعد از آن شبانه روز به کمک دوستان در معاونت عمرانی وزارت کشور و استانداری و شهرداری و شورای شهر مشهد و وزارت اقتصاد تلاش کردیم تا شرمنده حضرت آقا نشویم.

در آن ایام سفری کردیم به چین و با آنها قرارداد محکمی بستیم و اعتبار لازم را هم به آنها دادیم و آنها هم با جدیت کار را پیگیری کردند و پروژه را زودتر از موعد تحویل دادند و برای خط دوم هم با قرارگاه خاتم‌الانبیاء قرارداد بستیم.

‌وقتی جلسه بعد خدمت حضرت آقا رسیدیم، ایشان خیلی ابراز رضایت فرمودند و البته من لایق نبودم اما ایشان با بزرگواری از این کار ما تجلیل کردند که این برای من افتخار بزرگی است و بعد فرمودند مردم اکثرا از مشی شما راضی هستند، این مشی مردمی را حفظ کنید که انشاءالله این فرموده همیشه سرلوحه رفتار ما باشد.

فارس: آقای صلاحی! بسیاری بر این باورند که دولت احمدی‌نژاد پر تغییرترین دولت‌ها در عرصه مدیریت پس از انقلاب بود. آیا این حجم تغییر مدیران از سیر منطقی برخوردار بوده و توانسته به کارآمدی و پویایی دولت کمک کند یا نه؟

صلاحی: این سؤال را باید از تصمیم‌گیران بپرسید و صحیح نیست من به آن پاسخ دهم…

فارس: بالاخره جنابعالی مدت زیادی با دولت‌های نهم و دهم همکاری داشتید و می‌توانید یک برآورد شخصی داشته باشید که مثلاً تغییر یک وزیر با رئیس یک سازمان بزرگ، چقدر در پویایی یا رکود آن نقش داشته است؟

صلاحی: خب! این را شما و کارشناسان باید بررسی کنید که کارنامه مجموعه‌ها و افراد چقدر موفق بوده‌اند؛ من فقط به طور کلی می گویم که قبلاً این میزان جابجایی مدیران مرسوم نبوده ولی تدبیر آقای احمدی‌نژاد اینست که احساس می‌کند با این کار شاید در مجموعه دولت تحرک بیشتری صورت گیرد.

فارس: حالا ‌به نظر شما چنین بوده؟

صلاحی: برخی اوقات تغییر لازم است ولی به نظر می‌رسد ثبات مدیریت هم از شروط پیشرفت کار است و خود ما در استان تغییرات سریع نداشتیم.

فارس: شما که در دوران شهرداری و دولت نهم با آقای احمدی‌نژاد کار کرده و روحیات و نظر ایشان برای تغییر سریع مدیران آشنا بودید، چطور با همکاری در دولت دهم موافقت کردید؟

صلاحی: اولاً حجم و سرعت جابجایی در دولت نهم به اندازه دولت دهم نبود. دوماً من درخواست نکردم مسئولیت بگیرم و آقای رئیس جمهور تصمیم گرفته و دستور دادند استاندار خراسان بشوم و هدفم هم خدمت به مردم بود و عشق به امام هشتم بود.

وقتی متوجه شدم که نماینده ولی فقیه و امام جمعه محجوب مشهد و عامه مردم از عملکرد بنده در استانداری رضایت دارند، خرسند شدم که اگر خدمت کوچکی از ما برمی‌آید، دریغ نمی کنیم.

البته باید بگویم که خود من چند بار از آقای احمدی‌نژاد درخواست کرده بودم فردی شایسته‌تر از من برای خراسان رضوی تعیین کند اما به این سرعت فکر نمی‌کردم این اتفاق بیفتد و قبل از یکشنبه هفتم آبان که برکناری‌ام ابلاغ شد، از موضوع خبر نداشتم.

فارس: اگر امکان دارد خاطره ناگفته‌ای از دوران همکاری‌تان با آقای احمدی‌نژاد تعریف کنید…

صلاحی: یک بار بعد از نامزدی آقای احمدی‌نژاد برای ریاست جمهوری در شهرداری که فکر می کنم ظهر یک روز پنجشنبه‌ای بود، از ایشان سؤال کردم حالا که کاندیدا شدید تا آخر می‌مانید یا برخی می‌گویند مسئولیتی می گیرید و کنار می‌روید.

ایشان گفتند بله تا آخر می‌مانم و پرسیدم چقدر اطمینان دارید که رأی می‌آورید؟ گفتند صددرصد و من گفتم از کجا مطمئن هستید؟ به آسمان اشاره کرد و سه بار گفت «خدا؛ خدا؛ خدا!». یعنی به واسطه راز و نیازی که با خدا دارند، به این اطمینان رسیده بودند.

فارس: به نظر شما جابجایی‌های اخیر چقدر انتخاباتی است؟

صلاحی: نمی‌دانم! واقعاً از ضمیر افراد خبر ندارم و درست هم نیست چیزی بگویم که از آن اطلاع ندارم. حالا که در دولت نیستم خدمت کنم لااقل غیبت هم نکنم که آن دنیا بدهکار هم بشویم!

فارس: برخی می گویند دولت به دنبال معرفی نامزد انتخاباتی و ورود به حوزه فعالیت احزاب و گروه‌هاست. به نظر شما این تحلیل درست است؟

صلاحی: معمولا دولت‌ها کاندیدا معرفی نمی‌کنند و احزاب و گرو‌ه‌ها متولی این کار هستند و اصلاً موافق هم نیستم هیچ دولتی کاندیدا برای انتخابات ریاست جمهوری و مجلس و شوراها معرفی یا حمایت کند. دولت فقط مجری برگزاری انتخابات است.

* به نظر شما ملاک مردم برای انتخاب رئیس جمهور آینده چیست؟ یعنی چه عاملی در انتخاب مردم مهم است؟

صلاحی: مردم دنبال این هستند کسی انتخاب شود که واقعاً خدمت‌گزار است و صادقانه کار و تلاش می‌کند و دنبال همدلی هستند و هر کس با این نگاه هماهنگ باشد مقبول مردم می‌افتد.

مردم از مسئولان همدلی و خدمت به کشور، احیای فرهنگ دینی و اسلامی و حل مشکلات اقتصادی را می‌خواهند و اصلاً موافق نیستند قوا یا جریانات و گروه‌ها به جان هم بیفتند.

فارس: اگر الآن فرصتی پیش آید که بخواهید نقاط قوت و ضعف دولت را به رئیس جمهور اطلاع دهید، چه مسائلی را به عنوان نقاط قوت و کارآمدی و چه موضوعاتی را به عنوان آسیب‌های این دولت مطرح می‌کنید؟

صلاحی: به نظر من نقاط قوت دولت زیاد است؛ ساده‌زیستی آقای رئیس جمهور و اعضای دولت و پیگیری کارها، اهتمام ویژه به مناطق محروم و روستا‌ها و سفر به شهرها و دیدار چهره به چهره با مردم که قابل تقدیر است.

در عین حال معتقدم ایجاد همدلی بیشتر بین مسئولان از رده‌های بالا تا پائین برای خدمت به مردم یک نیاز و ضرورت غیرقابل انکار در شرایط امروز است.

فارس: یعنی الآن به نظر شما این موضوع گاهی از سوی دولت رعایت نمی شود؟

صلاحی: بالاخره ایشان رئیس جمهورند و تدابیر ایشان تدبیر دولت است و وقتی همه می‌گوییم باید برای خدمت به مردم همدل باشیم، باید خود ما هم دولت را تقویت کنیم‌؛ اگر خدای ناکرده سخنی ‌بگوییم که دولت تضعیف شود، این خلاف نظر رهبری است.

یقین بدانید که مقام معظم رهبری همیشه به موقع در فرمایشات‌شان نکاتی که لازم است مردم و مسئولان انجام دهند، می‌فرمایند و ما مجری اوامر ایشان هستیم.

مدیریت اسوه به ما می‌گوید باید همه ارکان نظام را تقویت کنیم و هر دولتی هم دارای ضعف‌ها و نقاط قوتی است اما مجموعاً این دولت پرکارتر و زحمت‌کش‌تر و پیگیرتر است و حالا ضعف‌هایی هم هست؛ کما اینکه خود من هم ضعف‌هایی دارم و جزو این دولت بودم دیگر…

فارس: خب! دقیقا می‌خواهیم بدانیم نقطه آسیب‌پذیری دولت کدام است که با رفع آن دولت تقویت می شود؟

صلاحی: به نظرم اگر روند ثبات مدیریت بیشتر مورد توجه قرار گیرد به ویژه در ماه‌های پایان کار دولت، آسیب‌ها کاهش می‌یابد.

فارس: یعنی اگر دولت فقط به این یک مورد توجه کند، آسیب‌پذیری آن رفع می‌شود؟ اینکه برخی افراد اولویت‌ها را فراموش کنند و حاشیه‌ها بر متن غلبه کند یا تصمیماتی بحث‌برانگیز گرفته شود، آسیب نیست؟

صلاحی: من از این موضوعات دقیقاً مطلع نیستم؛ لذا بهتر است از من سؤال نکنید! بنده واقعا در طول دوره خدمت تمام تلاش و فکر و ذکرم این بود که مسئولیتی که دارم، به نحو احسن انجام دهم تا کار مردم زمین نماند.

واقعاً دنبال این که فلانی چه می‌گوید یا آن جریان چه می‌خواهد، نبودم و اگر نقطه شبهه برانگیزی در نوع فکر یا عملکرد کسی بوده، دنبال کشف آن نبودم.

فارس: آقای احمدی‌نژاد با شعار اصولگرایی و حمایت اصولگرایان بر سر کار آمد ولی رفته رفته برخی با شعار حمایت از دولت تلاش کردند با ارائه تصویری دیگر از جریان اصولگرا، سفره رئیس جمهور را از جریان اصولگرایی جدا کنند. فکر می‌کنید این اقدام درست است؟

صلاحی: به نظرم ما باید آقای احمدی‌نژاد را اصولگرا معرفی کنیم؛ این هم به نفع کشور است و هم به نفع ایشان. من مطالبی که درباره تقابل جریان اصولگرایی با آقای احمدی‌نژاد نوشته می‌شود نخوانده‌ام اما بالاخره آقای احمدی‌نژاد که می‌شناختیم، اصولگرا بود و به همین دلیل هم ۷ - ۸ سال در خدمت ایشان بودیم.

فارس: برخی می گویند مسیر دولت تغییر کرده؛ الآن هم دولت را اصولگرا می‌دانید؟

صلاحی: گفتمان کار و اطاعت از رهبری و خدمت به مردم اصولگرایی است؛ حالا برخی جاها اشکالاتی هم ممکن است باشد ولی اصل گفتمان اصولگرایی است.

فارس: ویترین این گفتمان باید چگونه ویترینی باشد؟ برای شما ویترین دولت اصولگرا و اینکه چه کسانی در خط اول دولت باشند، مهم نیست؟

صلاحی: چرا؛ بالاخره این موضوع خیلی تاثیرگذار است ولی نمی‌خواهم وارد این بحثشوم چون دلم نمی‌خواهد دولت هیچ وقت تضعیف شود.

به هر حال دوستان پرقوتی در دولت هستند و دوستانی هم هستند که ضعف‌هایی دارند و به تعبیر شما ویترین یک جاهایی قشنگ‌تر است و جاهایی هم شاید نمای دیگری داشته باشد.

شخصاً امیدوارم دولت روز به روز تقویت و اشکالات برطرف شود اما وقتی رئیس جمهور در روزهای اخیر در مشهد کنارگذر ۷۲ کیلومتری شمال را افتتاح و از ۱۴ هزار مسکن مهر و ۳ بیمارستان بهره‌برداری کردند، تصویری زیبا از ویترین خدمات دولت ارائه شد و ما هم همین‌ها را در ویترین دولت می‌بینیم.

فارس: یعنی فکر می‌کنید دولت هیچ نقطه آسیب‌پذیری ندارد که به آن توجه و برطرف کند؟

صلاحی: انسان همواره باید عملکرد خود را بررسی و محاسبه کند و به طرف اصلاح عملکرد خودش برود. باید افرادی را به کار بگیریم که صرفاً خدمت‌گزار مردم باشند.

در این نظام که با عنایت خدا و رهبری حکیمانه و به برکت خون پاک شهدا شکل گرفته، به مدیرانی نیاز داریم که فقط و فقط به دنبال خدمت به مردم هستند و خدای ناکرده ذره‌‌ای سوء‌استفاده اصلا مورد بخشش خدا و مردم قرار نخواهد گرفت.

فارس: تداوم دولت اصولگرا در گرو کدام گفتمان و نگاه است؟ یعنی برای تداوم رویکرد این دولت باید کدام رفتارها را تقویت و از چه رفتارهایی پرهیز کند؟

صلاحی: به نظرم هم دولت فعلی و هم دولت آینده باید با استفاده از ظرفیت‌های همه مدیران و ایجاد ثبات در مدیریت، سرعت خدمت را بیشتر کنند و نگاه کنیم رهبر انقلاب با دلسوزی ویژه‌ای که برای اسلام، انقلاب، نظام و مردم دارند، چه می‌فرمایند، به همان عمل کنیم.

باید عمل خود را با میزان ولایت بسنجیم و بر مدار رهنمودها و فرامین ایشان حرکت کنیم. در طول دوره خدمتم در استانداری که مقام معظم رهبری چندین بار به استان تشریف آوردند، وقتی لبخند رضایت ایشان را می‌دیدم، متوجه می شدم راه را درست آمده‌ام.

به عنوان نمونه، ما در بحثحمایت از سرمایه‌گذاری که از تأکیدات رهبر معظم انقلاب است، خیلی کار کردیم و در روزهای اخیر یکی از مسئولان آمار خوبی در این زمینه ارائه کرد و صادرات ما در حال نزدیک شدن به واردات است؛ در ۸ ماهه امسال ۹ میلیارد دلار صادرات‌مان کم‌تر از واردات‌مان بود که شاید پارسال ۱۱ میلیارد بود و این قابل توجه است.

فارس: خب! برخی می گویند یکی از مشکلات امروز ما اینست که دولت در برخی حوزه‌ها مانند اقتصاد مانند گذشته عمل نمی کند و برای نمونه به وضعیت ارز استناد می کنند…

صلاحی: من واقعاً از این مسائل اطلاع ندارم؛ بهتر است کارشناسان این حوزه در این باره نظر بدهند اما به طور کلی می گویم مسئولان در حال حاضر بیشتر باید به موضوع ساماندهی قیمت ارز بپردازند.

مطلب دیگر اهمیت دادن به تولید داخلی است؛ یک زمانی بود که به هر کس که به هر دلیل می‌خواست برود خارج ارز با نرخ مرجع می‌دادند اما این کار درست نبود. اگر همین ارز صرف تولید شود شاهد انقلابی بزرگ در حوزه اقتصاد خواهیم بود.

الآن باید به میزان نقش‌آفرینی و اثرگذاری بخش‌های تولیدی در تأمین نیازهای اولیه و اساسی کشور ارز مرجع پرداخت و تلاش کنیم با تدبیر، مشکلات مردم را در سایه کارآفرینی حل کنیم.

موضوع بعدی کنترل قیمت‌هاست. هم تولید‌کننده و هم مصرف‌کننده باید بدانند قیمت یک کالا برای ۶ ماه یا یک سال آینده چقدر است که این نیازمند نظارت مستمر است.

یکی دیگر از مسائل مهم ما مسکن است و الآن دولت با تدبیر مسکن مهر دنبال حل موضوع است؛ این پروژه هم مثل همه طرح‌ها مزایا و معایبی دارد ولی حسن آن اینست که با تولید انبوه می‌توان تا حد زیادی مانع از افسار گسیختگی قیمت مسکن شد.

حالا اینکه می‌گویند تولید انبوه مسکن باید بر اساس برنامه دقیق و روی حساب باشد و یا اینکه در جای درست ساخت و ساز شود، بحثدرستی است اما واقعاً تولید مسکن با استحکام لازم و نمای مناسب کار ارزشمندی است.

فارس: جنابعالی به کارنامه دولت نمره قبولی می دهید؟

صلاحی: خدمت دولت در بخش‌های مختلفی صورت می گیرد؛ مثلا در بخش خدماتی نمره قبولی می‌دهم و اگر اشکالاتی هم هست، نباید اصل کار را زیر سؤال برد.

فارس: برای ختم گفت‌وگو اگر توصیه‌ای به دولت دارید، بفرمایید…

صلاحی: به عنوان یک شهروند به دوستانم در دولت توصیه میکنم اولویت کارشان پیگیری و اجرای کامل طرحهای مهر ماندگار و پرهیز از بحثهای حاشیهای و همدلی بیشتر با دیگر قوا باشد.