به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر این کشور در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست‌وزیر پرتغال در آنکارا درباره لغو سفر رییس‌جمهور ایران برای حضور در مراسم بزرگداشت مولانا تصریح کرد: ما رییس‌جمهور ایران را برای حضور در این مراسم دعوت کرده و وظیفه خود را انجام دادیم.

درباره لغو این سفر اظهارات گوناگونی بیان شده است، اما تاکنون شواهدی مبنی بر لغو این سفر به دلیل استقرار موشک‌های پاتریوت دیده نشده است.

اردوغان درباره مواضع ایران در قبال استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز سوریه خطرنشان کرد: ما برای دفاع از کشورمان در چارچوب سازمان‌های بین‌المللی هر اقدامی که بتوانیم انجام می‌دهیم. در همین راستا گامی برداشته‌ایم.

ناتو نه تنها جلساتی با اعضا برگزار کرد؛ بلکه کشورهایی مانند هلند این مساله را در پارلمان خود مورد بحثو بررسی قرار دادند و در نهایت به درخواست ترکیه به عنوان عضوی از ناتو پاسخ مثبت داده شد.

گفتنی است برخی منابع خبری، نرفتن احمدی نژاد به ترکیه را به دلیل صحبت های اخیر فیروز آبادی در باره سامانه موشکی پاترویت اعلام کرده بودند و این در حالی بود که عصر دیروز دفتر ریاست جمهوری عدم حضور احمدی نژاد را به دلیل مشغله کاری اعلام کرد.