به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، مهناز بهمنی نماینده مردم سراب در واکنش به عدم صدور پاسپورت برای زنان کمتر از ۴۰ سال بدون مجوز ولی اظهار داشت: با توجه به اصل ۱۹ قانون اساسی که همه آحاد ملت را دارای حقوق برابر می‌داند، اصل ۲۰ قانون اساسی نیز بیان کرده که همه ملت، اعم از زن و مرد به طور یکسان در چتر حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

وی افزود: نباید برای افراد اعم از زن و مرد محدودیتی وجود داشته باشد، بنابراین زن و مرد حق خروج از کشور و مسافرت را به طور یکسان دارند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تأهل در حقوق خانواده محدودیت‌هایی را به ویژه برای زنان ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال مسائل تابعیت و خروج از کشور، تابع قوانین محدود کننده است که البته به اعتقاد من به این موارد نیز می‌توان انتقاد کرد.

بهمنی با بیان اینکه آزادی، ایجابی و اجازه‌ایی نیست، تصریح کرد: آزادی یک مقوله وجودی است، بدین معنا که چون من انسان هستم، پس آزادم، بنابراین حق آزادی در مسافرت و خروج از کشور را هم دارم.

وی با بیان اینکه از نظر جلوه فردی زن و مرد با یکدیگر برابر هستند، ادامه داد: چگونه یک پسر ۱۸ساله می‌تواند با گرفتن گذرنامه از کشور خارج شود، ولی یک دختر و یک زن نمی‌توانند این کار را انجام دهند، این موضوع منطقی به نظر نمی‌رسد و در حقیقت تضییع حقوق و آزادی‌های فردی است.

نماینده مردم سراب در مجلس با بیان اینکه آزادی هیچ‌ فردی را نمی‌توان سلب کرد، بیان داشت: محدود کردن خروج زنان‌ زیر ۴۰ سال از کشور سلب آزادی است، در حالی که مسافرت آزادی مشروع است، زن ۳۰ ساله‌ای که قصد سفر به حج را دارد و ولی قهری هم ندارد، بنابراین این موضوع ربطی هم به حاکم شرع ندارد که در این جا حتی سلب حق، از دیدگاه دینی نیز مطرح می‌شود.

* قانون اساسی سلب آزادی مشروع را حتی توسط خود قانون‌گذار نیز ممنوع کرده است

وی اضافه کرد: اتفاقا در این زمینه نیز قانون اساسی ما حساسیت دارد و اصلی را بیان کرده که حتی قانون‌گذار نیز حق تعرض ندارد و طبق ذیل اصل ۹ قانون اساسی هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی‌های مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات، سلب کند، این نشان می‌دهد که قانون اساسی سلب آزادی مشروع را حتی توسط خود قانون‌گذار نیز ممنوع کرده است.

بهمنی گفت: آنچه به عنوان دلیل برای تصویب چنین لایحه‌ای عنوان شده، ‌ حفظ سلامت و رفت و آمد زنان است، در حالی که امنیت پسر با امنیت دختر فرقی ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: وقتی جامعه سالم باشد و مردم امنیت رفت و ‌آمد داشته باشند این موضوع نه تنها منطقی نیست، بلکه تعصب کورکورانه‌ای است که حداقل با زمانه ما سازگاری ندارد و به این جهت است که موضوع طرح شده در کمیسیون امنیت ملی برای ارائه به جلسه علنی مجلس خلاف منطق انسانیت، خلاف قانون اساسی و خلاف حقوق بشر است.

نماینده سراب در مجلس تصریح کرد: اینکه بگویند تا یک حد سنی پختگی و رشیده بودن دختران در این امر لحاظ شود، شاید تا اندازه‌ای مورد قبول باشد، اما اینکه در کل دریافت پاسپورت منوط به اذن ولی باشد، نمی‌دانم برای چیست و اینها در ذهنشان چه می‌گذرد.

وی اضافه کرد: به نظرم اینکه گفته می‌شود زنان تنها بعد از ۴۰ سالگی می‌توانند برای خود تصمیم بگیرند و به خارج از کشور بروند، کم‌لطفی در حق آنهاست و باید در اینگونه بحث‌ها تجدیدنظر شود، آیا یک خانم قبل از ۴۰ سالگی رشیده نیست؟ ضمن اینکه اگر خانمی مطلقه شد، آن موقع برای دریافت پاسپورت باید چه کار کند و از کجا ولی پیدا کند؟ و قطعا باید برای این موارد هم راهکاری اندیشیده شود.

بهمنی گفت: اینکه برای زنان ازدواج کرده، اجازه همسر برای دریافت پاسپورت شرط قرار گرفته برای این است که زن و شوهر تعهداتی به هم دارند و طبق قوانین شرع، مرد باید مطلع باشد.

نماینده سراب در پایان با بیان اینکه معتقدیم که این مباحث جایگاه زنان را عملا زیر سؤال میبرد، یادآور شد: پیشنهادات مطرح شده به منظور محدود کردن دریافت گذرنامه برای بانوان دارای نقص است و این موارد باید بیش از پیش مورد کارشناسی قرار گرفته تا پختهتر شود، چراکه شرع و اسلام هم این را نگفته که اگر کسی فعال علمی است و ازدواج نکرده برای سفر خارجی خود نیاز به اذن ولی دارد.