به گزارشافکارنیوزبه نقل از فارس، احمد توکلی عصر امروز در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: استفاده بی‌حساب و کتاب از نفت ضربه به تولید ملی و اقتصاد مقاومتی می‌زند.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بودجه دولت نفتی شده است، ادامه داد: هر چه این بودجه نفتی‌تر شود فشارها و تورم‌ها بیشتر می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم با بیان اینکه میانگین استفاده از ارز به ازای هر ایرانی در زمان جنگ ۶۰۸ دلار و در دوره سازندگی ۳۸۴ دلار بوده است، تصریح کرد: این میزان در دوره اصلاحات به ۳۶۴ دلار و در دولت احمدی‌نژاد نیز به ۸۹۰ دلار رسیده که این مهم با اقتصاد مقاومتی و اهداف آن سازگاری ندارد.

توکلی به نوسانات بدتر از افزایش ارز اشاره کرد و افزود: از ۳۰ آبان‌ماه ۹۰ تا چهارم آبان‌ماه ۹۰ ارز به میزان پنج درصد رشد داشته است و از چهارم بهمن‌ماه سال گذشته تا ۲۴ اردیبهشت امسال نیز این مهم ۲۳ کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: اما از ۲۴ اردیبهشت تا چهارم مهر‌ماه سال جاری نیز ارز ۶۰ درصد افزایش را تجربه کرده است و این نوسانات سبب نااطمینانی و ریسک، سفته‌بازی و کاهش تولید و سرمایه‌گذاری می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم با اشاره به اینکه اثر رانتی این نوسانات شگفت‌انگیز بوده است، اظهار کرد: از دی‌ماه ۸۹ تا خرداد‌ماه سال جاری ۵۶ قلم کالای اساسی مردم ۵.۱ درصد افزایش قیمت داشته و در حقیقت تورم ایجاد شده است.

توکلی گفت: تجدید نظر در قانون بودجه ۹۱ و اولویتبندی هزینههای عمرانی، تشکیل شورای گفتوگوی دولت با بخش خصوصی به عنوان مرکز همفکری، اجرا دقیق و کامل سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، بازنگری و تجدید نظر در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانهها، اصلاح نرخ ارز با رعایت برخی شرایط و مبارزه جدی با فسادهای مالی از راهکارهای جلوگیری از نوسانات و افزایش ارز است.